Silver Sharing z Łotyszami i Chorwatami

 

 

 

 

 

 

 

7 czerwca 2017 w Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (stara kotłownia) odbyła się międzynarodowa konferencja Silver Sharing Initiative. W konferencji, zorganizowanej przez FOSę, wzięli goście z Łotwy i Chorwacji, uczestnicy aktualnie realizowanego projektu, finansowanego przez fundusz Erasmus+ Unii Europejskiej.

Silver Sharing to pomysł na całościowe podejście do aktywizacji i edukacji osób starszych, poprzez poprawianie ich kompetencji językowych i komunikacyjnych, propagowanie turystyki oraz zdrowego trybu życia. Mówiąc o rozwoju i europejskich szansach inicjatywy, jej autor, prezes FOSy, Bartłomiej Głuszak podkreślił, że do tej pory z w międzynardowej wymianie Silver Sharing uczestniczyło około 150 osób z Polski (w ubiegłym roku z Morąga i Fromborka), Holandii, Hiszpanii, Czech, Łotwy i Chorwacji. O tym jak zmieniają się potrzeby, zainteresowania, styl życia osób starszych i tym jak inicjatywa Silver Sharing wychodzi temu naprzeciw, mówiła dr Katarzyna Białobrzeska.

– Według danych dla całej Europy, jedynie 17 procent seniorów uprawia aktywną turystykę – mówił koordynator projektu z Chorwacji, Hrvoje Svilkovic, pokazując jak wielkie jest pole do działania, zaznaczając też, że turystyka jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej.

Funkcjonowanie projektu u siebie przedstawiły Jana Igarina i Monika Jurajne z samorządu 18-tysięcznego miasta Gulbene na Łotwie, które przywiozły ze sobą grupę seniorów ze swojej miejscowości. Ci korzystając z pobytu nie tylko mieli okazję zwiedzić Olsztyn, ale też odbyli krótką wycieczkę do Lidzbarka Warmińskiego.

Ze strony polskiej w konferencji uczestniczyli przede wszystkim członkowie uniwersytetów trzeciego wieku, rad seniorów i środowisk seniorskich z regionu. Nauka języków, kursy komputerowe, sport, turystka – także zagraniczna – to od lat najważniejsze zajęcia aktywnych seniorów. Inicjatywa Silver Sharing pozwala na metodyczne podejście do tych planów między innymi także poprzez działania FOSy; jej edukatorów, organizację warsztatów i ułatwianie kontaktów z partnerami zagranicznymi.

8 czerwca, w drugim dniu konferencji, jej uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach, grze edukacyjnej pokazującej jak w praktyce stosować metodę Silver Sharing w społecznościach lokalnych.

Posted in konferencje.