U pani Janiny na kawie

W czwartek, 7 września, mieliśmy wyjątkową przyjemność gościć na kawie u pani Janiny Luberdy-Zapaśnik. Pani Janina, lekarz, wychowawca wielu roczników olsztyńskiego liceum pielęgniarskiego, przez ponad 20 lat  była przewodniczącą okręgu Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Jest sygnatariuszką partnerskiego porozumienia popisanego przez FOSę i najważniejsze organizacje zrzeszające w naszym regionie ofiary wojny, które stało się punktem wyjścia do realizowanego przez nas od 2014 projektu „Strażnicy Pamięci”.

Pani Janina (rocznik 1930) z powodu choroby musiała zrezgnować z działalności społecznej. Ciągle jest jednak najważniejszą osobą w środowisku byłych więźniów niemieckich obozów, zwłaszcza obozu w Potulicach (Lebrechtsdorf), w którym przebywała jako dziecko. Walcząc o prawdę historyczną pozwała do sądu niemiecki magazyn „Fokus”, który w publikacjach użył sformułowania „polskie obozy zagłady” –  jest to część kampanii prawno-informacyjnej prowadzonej przez stowarzyszenie „Patria Nostra”, kórego Janina Luberda-Zapaśnik jest współzałożycielem.

Na kawie w pani Janiny gościli: obecny przewodniczący okręgu Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Karol Jacuński z Iławy (dokąd z braku pomieszczeń w Olsztynie przeniosło się biuro i archiwum związku) oraz koleżanki pani doktor z Olsztyna – Irena Cyronek, Waleria Dubicka i Teresa Czaplińska

Projekt „Strażnicy Pamięci” finansowany przez niemiecką fundację EVZ „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” realizowany jest przez FOSę i jej partnerów dla dwóch grup byłych więźniów hitlerowskich obozów w Olsztynie i Iławie. (patrz  zakładka Publikacje – Generacja nr 14 i nr 15)

Posted in Bez kategorii, spotkania.