Wojewódzkie spotkanie organizacji socjalnych – Subsydiarność w praktyce

W Olsztynie, 9 października 2017, rozpoczęło się Wojewódzkie spotkanie pozarządowych organizacji socjalnych. Organizowane przez FOSę, wspólnie z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego  spotkanie odbywa się pod hasłem pt. Samorządność i subsydiarność – zaspokajanie potrzeb społecznych przez organizacje pozarządowe.

Zasada subsydiarności, która  mówi, że każdy szczebel władzy powinien realizować tylko te zadania, które nie mogą być skutecznie zrealizowane przez szczebel niższy lub samych obywateli, np. lokalne stowarzyszenia i pozarządowe organizacje – była głównym tematem pierwszego dnia spotkania w uniwersyteckim Centrum Innowacji i Transferu Technologii w Kortowie. O tym jak wygląda współpraca i podział zadań między państwem a organizacjami pozarządowymi w Niemczech mówili Günter Famulla i Günter Mühge,  reprezentujący Parytetowy Związku Socjalnego Dolnej Saksonii. O europejskich uwarunkowaniach działalności NOG-osów mówili Krzysztof Balon, członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Kamila Płowiec, sekretarz Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu EAPN. Wspólnie z gospodarzem konferencji, prezesem FOSy,  Bartłomiejem Głuszakiem i Arkadiuszem Jakimowiczem, prezesem Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, uczestniczyli oni panelowej dyskusji starając się odpowiedzieć na pytanie, czy organizacje pozarządowe powinny skupiać się tylko na działaniach lokalnych, czy myśleć bardzie globalnie.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele samorządowych władz regionu w osobie pani wicemarszałek Wioletty Śląskiej-Zyśk, a także administracji wojewódzkiej, reprezentowanej przez wicedyrektor Wydziału Polityki Społecznej W-M Urzędu Wojewódzkiego, Joannę Jabłonkę-Kastrau. Uczestnikami spotkania przede wszystkim byli jednak przedstawiciele organizacji socjalnych z regionu, zarówno tych będących członkami federacji FOSa, jak i innych zainteresowanych tematem spotkania.

9 października po południu, uczestnicy konferencji przenieśli się do Fromborka, gdzie wieczorem, a potem następnego dnia, 10 października, kontynuowano dyskusję. Mowa była m.in. o możliwościach jakie daje europejski program Erasmus+ oraz innych sposobach wspierania inicjatyw pozarządowych. W trakcie warsztatów i bezpośrednich rozmów z ekspertami, biorącymi udział w spotkaniu, była okazja do zdobycia wielu informacji ważnych w codziennym działaniu organizacji pozarządowych.

Artystyczną część spotkania wypełnił pokaz tańca z ogniem przedstawiony przez NORĘ z Bartoszyc, tegorocznego laureata nagrody „Społecznik Federacji FOSa”.

Patrz także: https://olsztyn.tvp.pl/34324177/tej-organizacji-przyswiecaja-zasady-samorzadnosci-i-subsydiarnosci

Posted in konferencje.