Wigilia Strażników Pamięci

Z dużym wyprzedzeniem, ale w bardzo serdecznej i uroczystej atmosferze, już 5 grudnia przeżyliśmy w FOSie spotkanie opłatkowe uczestników naszego projektu „Strażnicy Pamięci”, poświęconego byłym więźniom niemieckich obozów i ofiar wysiedleń w czasie II wojny światowej. W spotkaniu grupy z Olsztyna uczestniczyli także wolontariusze FOSy, opiekujący  się weteranami jako „Przyjaźni  sąsiedzi”, bądź poprzez „Ciepły telefon”.

Na spotkaniu opłatkowym zaprezentowany został specjalny program pt. „A my do Betlejem” przygotowany przez nasze wolontariuszki  Wandę Anusiak, Elżbietę Krzyżanowską i Lilę Kurowską.  Wiązankę poetyckich tekstów  (także np. warmińskiej poetki Marii Zientary-Malewskiej) przeplatały wspólnie śpiewane najpopularniejsze polskie kolędy. O kolędach,  historii ich powstania i znaczeniu, opowiadała spontanicznie uczestniczka projektu pani Ksawera Chmielewska (l. 87) której wojenne losy opisaliśmy w specjalnym numerze Generacji (patrz zakładka publikacje – Generacja nr.14) W spotkaniu uczestniczyli pan Karol Jacuński, przewodniczący okręgu Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, a także wieloletnia poprzednia przewodnicząca związku, pani doktor Janina Luberda-Zapaśnik.

Łamiąc się opłatkiem wszyscy życzyli sobie szczęśliwego Bożego Narodzenia i przede wszystkim zdrowia. Były też drobne prezenty, przygotowane przez nasze wolontariuszki szykowne kapelusiki.

Projekt „Strażnicy Pamięci” finansowany jest przez niemiecką fundację EVZ „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” i realizowany jest przez FOSę od roku 2014.

Posted in imprezy.