400 seniorów w systemie teleopieki

17 stycznia w Olsztynie, władze 20 miast i gmin regionu podpisały z samorządem województwa umowy dotyczące wdrożenia  systemu teleopieki dla osób starszych. Warmińsko-Mazurskie, jako pierwsze w kraju na taką skalę testować będzie system w niektórych  miastach  (np. w Giżycku) funkcjonujący  już od kilku lat. Projektem objętych będzie wyjściowo 400 osób,  po 20 w każdej gminie. System, za pomocą łączy telefonicznych (telefon stacjonarny, bądź komórkowy) w mieszkaniu i bransoletki/breloczka stale noszonego przez osobę starszą,  pozwala jednym przyciśnięciem guzika wezwać pomoc.  Sygnał dociera do operatora, który łącząc się z seniorem ocenia, czy sytuacja wymaga poważnej interwencji (karetka, straż pożarna) czy wystarczy powiadomić rodzinę bądź sąsiadów, do których  – jeśli zgodzili się uczestniczyć w projekcie – operator ma kontakt. W przypadku zasłabnięć, upadków w mieszkaniu mieszkających samotnie osób starszych, taka pomoc  jest bardzo ważna. Równie istotna jest świadomość, że przez 24-godziny na dobę można na nią liczyć.

Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin i wicemarszałek, Wioletta Śląska-Zyśk, umowy o wprowadzeniu systemu teleopieki  podpisali z samorządami: Olsztyna, Elbląga, Ełku, Iławy, Nowego Miasta Lubawskiego, Ostródy, Gietrzwałdu, Bartoszyc, Ornety, Pasłęka, Morąga Braniewa, Lidzbarka Warmińskiego, Biskupca, Szczytna, Pisza, Mrągowa, Węgorzewa, Gołdapi i  Olecka. W większości wymienionych gmin, przy pomocy ośrodków opieki społecznych, dokonano już wyboru seniorów (60+) zgłoszonych do systemu, niektóre wybrały także operatora systemu. Wszystko powinno zacząć działać w ciągu najbliższych tygodni.

Koszty pilotażowego roku 2018 dzielone są po połowie – 143 870 złotych samorząd regionu i  145 tysięcy poszczególne gminy. Jak powiedziała dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Wiesława Przybysz, kolejne gminy, które się na to zdecydują, mogą jeszcze w tym roku ubiegać się o dofinansowanie wprowadzenia systemu teleopieki.

Działanie systemu zostanie ocenione w połowie roku w Olsztynie w trakcie dorocznej konferencji z okazji Światowego  Dnia Praw Osób Starszych.

 

Posted in informacje.