Wojewódzka Rada Seniorów – pierwszy krok zrobiony

22 lutego odbyło się w Olsztynie spotkanie środowisk seniorskich z regionu w sprawie powołania Społecznej Wojewódzkiej Rady Seniorów. Obecni byli przedstawiciele rad seniorów, uniwersytetów trzeciego wieku, Polskiego Związku Emerytów i Rencistów oraz innych organizacji m.in. z Olsztyna, Elbląga, Działdowa, Nowego Miasta Lubawskiego, Pisza, Orzysza, Wydmin, Szczytna, Braniewa.

– Chcemy ten potencjał  wykorzystać i skonsolidować, także po to, żeby mieć jednego partnera do rozmowy – mówiła reprezentująca gospodarza spotkania, samorząd wojewódzki, wicemarszałek Violetta  Śląska-Zyśk.

Współgospodarzem była Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa, której prezes, Bartłomiej Głuszak  przypomniał obecnym, że pomysł powołania wojewódzkiej reprezentacji seniorów dyskutowany jest w naszym regionie od dawna. 6-7 lat temu wypracowany został nawet projekt utworzenia takiej rady. Omawiał on sposób wyłaniania kandydatów i ich wyboru do wojewódzkiej rady  seniorów.  Stawiał  wymóg uczestnictwa przedstawicieli przynajmniej połowy powiatów w województwie (czyli 11) jako gwarancję odpowiedniej reprezentatywności rady. Projekt, który obecnie może być dobrym punktem wyjścia do podjęcia dyskusji a nowo, określał także tematyczne obszary działań rady, jej umocowanie w stosunku do władz samorządowych, zasady biurowej obsługi rady itd.

Możliwym do wykorzystania modelem powoływania wojewódzkiej rady seniorów, jest również sposób w jaki wybiera się Radę Działalności Pożytku Publicznego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, która działa w regionie już trzecią kadencję. Model ten  i praktykę RDPP przedstawiła Joanna Glezman, pełnomocnik marszałka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

O tym,  jak powoływane są wojewódzkie rady seniorów w innych regionach kraju (obecnie istnieją one w  11 województwach) mówiła Wiesława Przybysz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej  w Olsztynie.

Po dyskusji, moderowanej przez Monikę Hausman-Pniewską z FOSy,  uczestnicy spotkania powołali grupę roboczą, która zajmie się przygotowaniem konkretnych założeń prowadzących do powołania rady w województwie warmińsko-mazurskim. Grupa robocza ma zacząć pracę już marcu br.

Posted in spotkania.