Silver Learners w Stockporcie (UK)

Silver Learners w Stockporcie (UK), 14-16 marca 2018 roku.

Kolejne warsztaty w ramach projektu Silver Learners odbyły się na zaproszenie Stockport Metropolitan Borough Council, samorządu terytorialnego hrabstwa  w Wielkiej Brytanii, odpowiednika polskiego powiatu ziemskiego.

Przez 3 dni uczestnicy projektu Silver Learners poznawali europejskie trendy i metody  pracy z demencją. Demencja, która jest często sprowadzana  tylko do pojęcia demencji starczej, następstw choroby Alzheimera czy otępienia starczego, jest w istocie kompleksową jednostką chorobową, niestety również swoistym tabu społecznym.

Głównym obszarem tematycznym spotkania była wymiana doświadczeń w pracy, podejściu oraz diagnozowaniu  demencji jako jednostki chorobowej. Wielka Brytania na tle innych państw europejskich zdecydowanie przoduje zarówno w diagnozowaniu, leczeniu jak i „normalizowaniu” społecznego podejścia do demencji. Partnerzy ze Stockportu przedstawili wachlarz rozwiązań w pracy z chorymi na demencję, od najnowszych technologii, jak teleopieka – od 2 miesięcy wdrażana również pilotażowo przez Federację FOSa w woj. Warmińsko-Mazurskim, monitoring ruchu i procesów fizjologiczno-anatomicznych organizmu i inne. Ważnym aspektem spotkania była proaktywna prezentacja metod pracy z osobami cierpiącymi na demencję. W warsztatach w ramach projektu wzięli udział i częściowo poprowadzili je chorzy na demencję z Centrum Wsparcia i Grup Samopomocowych w Terapii Demencji w Stockport. Prezentowane były metody klasyfikacji i wczesnego rozpoznawania choroby, leczenia farmakologicznego i psychoterapeutycznego, grupy samopomocowe i kompleksowe programy i kampanie społeczne na rzecz detabuizacji demencji, jak również szeroka gama kampanii prewencyjnych i informacyjnych, animujących do inkluzji społecznej i prowadzenia aktywnego trybu życia również w srebrnym wieku. Stockport działa wielowymiarowo. Z jednej strony wykorzystując  gwarantowane przez państwo pieniądze z ubezpieczenia zdrowotnego na rozwijanie indywidualnych rozwiązań w terapii, z drugiej strony, starając się te same pieniądze zaoszczędzić w perspektywie długofalowej. Programy mają bowiem za zadanie w perspektywie długofalowej, umożliwienie chorym i ich rodzinom jak najdłuższe pozostanie chorego we własnym środowisku, z dala od domu opieki i domów starców, co naturalnie minimalizuje koszty. Osoby chore na demencję są maksymalnie zintegrowane w życie społeczno-kulturalne, uczęszczają na zajęcia tańca i sportowe, istnieje chór międzypokoleniowy, który wystąpił podczas spotkania.

Oprócz rozwiązań brytyjskich swoje doświadczenia w pracy z chorymi na demencję zaprezentowali partnerzy z Niderlandów oraz Luksemburga. W Luksemburgu duży nacisk kładziony jest na fachowe przygotowanie personelu medycznego opiekującego się osobami starszymi, w tym chorymi na demencję, która nie zawsze jest prawidłowo zdiagnozowana. Kampania skupia się na przełamaniu społecznego tabu i wypracowaniu kompleksowego programu szkoleniowego w terapii osób dotkniętych chorobą. Partnerzy z Niderlandów zaprezentowali projekty, które skupiają się na zabezpieczeniu zaplecza społecznego dla chorych na demencję, m.in. projekty  „iConnect”– teatr międzypokoleniowy i platforma internetowa, służąca wymianie doświadczeń i tworzeniu sieci socjalnych wśród chorych i ich rodzin. Inny projekt „MITale”, który pomaga chorym zatrzymać wspomnienia, a tym samy własną tożsamość poprzez spisywanie wspomnień w formie opowiadań i fotostory. Ponadto, Holendrzy starają łączyć w  tandemy osoby chore ze zdrowymi, łączą wolontariuszy w różnym wieku z osobami dotkniętymi demencją, „pary” spędzają razem czas, odwiedzają się i pomagają sobie nawzajem.

Demencja jest chorobą. Człowiek chory na demencję zasługuje na prawidłową diagnozę i leczenie. Chorzy na demencję są częścią naszego społeczeństwa i ich liczba będzie wzrastać. Nie pozwólmy by błędna diagnoza sprzyjała stygmatyzacji i wykluczeniu. Na pierwszym miejscu zawsze powinna stać OSOBA z demencją, a nie osoba z DEMENCJĄ, tą zasadą od dawna kierują się Anglicy i Holendrzy i być może dzięki temu ich programy odnoszą sukcesy i zyskują zaufanie społeczeństwa.

Joanna Szymańska

Koordynator projektu