Inspiratorzy „200 lat”

Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa od kilkunastu lat podejmuje systemowe działania na rzecz poprawy jakości życia osób starszych w naszym regionie. Jednym z naszych działań jest edukacja osób pracujących w społecznościach i ze społecznościami lokalnymi, zwłaszcza w kontekście osób starszych. Obecnie rozwijamy innowacyjną inicjatywę Federacji FOSa – „200 lat”, która polega na organizowaniu przez lokalną społeczność: sąsiadów, organizacje pozarządowe, rady osiedli itp. jubileuszy seniorów wchodzących w tzw. czwarty wiek. To nie musi być okrągła rocznica urodzin, ważne jest dostrzeżenie osoby starszej przez środowisko i docenienie jej.

I właśnie w ramach rozwoju tej inicjatywy Federacja FOSa uruchomiła Szkołę Animatorów Społecznych – „Inspiratorzy 200 lat”, cykl trzech dwudniowych szkoleń,     podczas których jej uczestnicy i uczestniczki uczą się jak animować lokalną społeczność, aby ta angażowała się w rozwiązywanie nurtujących ją problemów i korzystania z własnych potencjałów.

Dwa szkolenia Szkoły Animatorów Społecznych –  Inspiratorzy „200 lat” – już za nami. Inicjatywy 200 lat zaplanowane! Grupa animatorek i animatorów pod okiem trenerów poznawała tajniki animacji społecznej, diagnozowania środowiska, pracowała nad projektowaniem zmiany społecznej w środowisku osób starszych (i nie tylko) oraz zaplanowaniem jubileuszy osób starszych z udziałem lokalnej społeczności.

Ostatnie szkolenie w dniach 18-19 maja poświęcone będzie mobilizowaniu do działania i tworzenia lokalnych partnerstw.

„200 lat” to innowacja społeczna w ramach projektu Generator Innowacji. Sieci Wsparcia realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i finansowanego ze środków EFS w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Posted in projekty.