EMIN-bus na rzecz godnej pieniężnej pomocy społecznej

W dniach 4-5 czerwca można było spotkać w Olsztynie EMIN-bus. Autobusy takie,  reprezentujące nieformalną inicjatywę EMIN (European Minimum Income Network) jeżdżą po całej Europie na rzecz zapewnienia jej obywatelom godnej pieniężnej pomocy społecznej. W krajach Unii Europejskiej 119 milionów osób żyje poniżej granicy ubóstwa, za jaką według przyjętych standardów uważa się poziom poniżej 60 procent średnich zarobków w danym kraju. W Polsce takich osób jest około 5 milionów. Inicjatywa EMIN, która wyszła z EAPN (European Anti-Poverty Network/ Europejskiej Sieci Przeciw Ubóstwu) zmierza do znalezienia rozwiązań, które zmienią ten stan. Autobusy EMIN krążą po Europie od końca kwietnia, finałem akcji ma być, z końcem czerwca, złożenie petycji w Parlamencie Europejskim.

EMIN-bus, który do Olsztyna przyjechał z Wrocławia i Łodzi, w naszym mieście zatrzymał się na plaży miejskiej. FOSa, która wraz a Bankiem Żywności była organizatorem pobytu europejskich wolontariuszy w regionie, przygotowała na przyjazd gości happening ze szczudlarzami, puszczaniem mydlanych baniek, malowaniem twarzy.  O inicjatywnie godnej pieniężnej pomocy społecznej mówił dowódca wyprawy EMIN, Fintan Farrell. Charyzmatyczny Irlandczyk, najpierw wykąpał się w jeziorze Krzywym, potem wszedł na scenę zaśpiewał i mówił, dlaczego bardziej opłaca się chronić ludzi przed biedą i wykluczeniem, nim potem ich z nich wyciągać. Mieszkańcy Olsztyna chętnie podpisywali się pod petycją na rzecz godnej pieniężnej pomocy społecznej, mogli się podpisywać także na masce autobusu. Petycja wręczona zostanie europejskim liderom w Brukseli (można ją także podpisywać online na stronie http://eminbus.eu/) Z Olsztyna EMIN-bus pojechał do Wilna, obecną rundę kończyć będzie w Helsinkach.

Wcześniej jednak, we wtorek, 5 czerwca,  uczestnicy inicjatywy EMIN opowiadali o przedsięwzięciu podczas konferencji na Wydziale Nauk Społecznych UWM pt. Podróż na rzecz godnej pieniężnej polityki społecznej. Gospodarzem seminarium, w którym wzięła udział liczna grupa studentów była profesor Ewa Kantowicz, kierownik Katedry Pedagogiki Społecznej, bohaterami zaś goście Kamila Płowiec, dyrektor Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych WRZOS, która uczestniczyła w polskim etapie podróży EMIN-bus i Fintan Farrell.

– Wiele osób w Europie ciągle nie ma pracy, lub zarabia tak mało, że nie ma szans na wyrwanie się z ubóstwa. Uważamy, że należy określić minimalny dochód (minimum incom) wyrównywać nierówności społeczne. To ważne nie tylko, dla tych którzy dostają pieniądze do ręki, także dla wszystkich. Oznacza mniej osób w więzieniach, mniej uzależnień, mniej nastoletnich dziewcząt w ciąży – przekonywał Fintan Farrell, omawiając olbrzymie dysproporcje jakie w europejskich krajach dotyczą nie tylko dochodów, ale i pomocy społecznej od Luksemburga i  Danii po Rumunię.

Podczas konferencji na UWM, o przeciwdziałaniu biedzie i wykluczeniu z perspektywy Warmii i Mazur, wypowiadali się także prezes Banku Żywności w Olsztynie, Marek Borowski, Piotr Kubarewicz z Biskupca oraz prezes FOSy, Bartłomiej Głuszak.

Przemierzają całą Europę, by przeciwdziałać ubóstwu. Wczoraj zawitali do Olsztyna

Każdy ma prawo do minimalnego dochodu

Posted in imprezy.