Wojewódzka konferencja – Ekonomia społeczna przyjazna seniorom

Tematem  Wojewódzkiej konferencja z okazji Światowego Dnia Praw Osób Starszych, która 14 czerwca odbyła się w Olsztynie, była „Ekonomia społeczna przyjazna seniorom”. Otwierając konferencję marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin mówił o najnowszych przedsięwzięciach samorządowych władz regionu na rzecz osób starszych. Są to przede wszystkim, zainicjowany z początkiem 2018 roku w 20 gminach system teleopieki, do którego obecnie pragnie się dołączyć kolejnych 14 gmin w regionie. Ważnym krokiem naprzód będzie też uruchomienie pierwszego w województwie oddziału geriatrycznego (w Nidzicy). O możliwościach finansowania projektów adresowanych do osób starszych informowała dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie, Wiesława Przybysz. Szczególnie zachęcała do szukania nowych rozwiązań i deklarowała wsparcie  władz samorządowych dla inicjatyw  ekonomi społecznej – działań spółdzielni socjalnych, organizacji pozarządowych i lokalnych stowarzyszeń ukierunkowanych na pomoc osobom starszym.

Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z kilkoma przykładami takich działań. Joanna Jastak, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Tucholi przedstawiła np. pomysł na gospodarstwa opiekuńcze; agroturystyczne gospodarstwa,  które na półrocznych turnusach, przez 5 dni w tygodniu, na 8 godzin w goszczą osoby starsze. O tym jak powstała i jak funkcjonuje, świadcząca usługi opiekuńcze spółdzielnia „Zwiastun” w Szyldaku pod Ostródą, mówił Andrzej Drozda.

Czy rynek usług dla osób starszych rozwija się, w jakim kierunku?  – nad tym zastanawiali się uczestnicy, kończącego konferencję  panelu dyskusyjnego „Aktualny katalog usług dla osób starszych – czy jest wystarczający”. Dyskusję moderował, prezes federacji FOSa, Bartłomiej Głuszak.

Całą konferencję prowadził prof. Marek Melnyk, kierownik Katedry  Aksjologicznych Podstaw Edukacji Wydziału Nauk Społecznych UWM, która  wespół z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Olsztynie współorganizowała spotkanie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele organizacji seniorskich oraz pracownicy pomocy społecznej z całego województwa.

Posted in konferencje.