Wielkie święto w Wójtowie!

Dzięki Inicjatywie „200 lat” świętowaliśmy 15 lipca urodziny najstarszych mieszkanek Wójtowa pod Olsztynem: Pań Weroniki Wołczkiewicz oraz Ireny Malinowskiej (obydwie rocznik 1922). Dzisiejszą uroczystość przygotowali wspólnie sąsiedzi i rodzina. Rada sołecka i sołtys Adam Perczyński, rada parafialna i ksiądz proboszcz Andrzej Adamczyk , Stowarzyszenie „Wspólne Wójtowo”, przy współpracy z Federacją Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa. Dekoracje przygotowała  JobFirma FOsy. Mieszkanki Wójtowa upiekły pyszne ciasta oraz tort.

Pełna Fotorelacja wkrótce na stronie internetowej www.stowarzyszenie.wojtowo.pl

Uroczystość miała wyjątkową rangę, bo oprócz rodziny jubilatek i sąsiadów wzięli w niej udział przedstawiciele władz. Mimo wolnego dnia, z kwiatami i prezentami, dla seniorek przyjechała do Wójtowa wicemarszałek województwa Wioletta Śląska-Zyśk.

„200 lat” w Wójtowie rozpoczęło się od mszy św. w intencji obydwu sędziwych bohaterek. Obecna na niej była – mimo, że od 4 lat już raczej nie wchodzi z domu – pani Weronika Wołczkiewicz. A potem, pod namiotem, na placu przed kościołem, były życzenia, tort i szampan, wspólne śpiewy (przygrywał Marcin Lisowski), „Rota” i „Oka”, bo pani Weronika Wołczkiewicz jest „platerówką”. Wywieziona  przez Sowietów spod Lidy na Sybir w 1943 roku dostała powołanie do I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Brała udział w bitwie pod Lenino. Była potem kierowcą przy sztabie. W 1945 roku na Moście Poniatowskiego w Warszawie została ciężko ranna wjeżdżając na minę.

– Kiedy mnie po wojnie, we Wrocławiu, zdemobilizowali mnie jako inwalidę, przyjechałam tu, bo myślałam, że to niedaleko od granicy. Jeszcze miałam nadzieję, że będę mogła wrócić do domu. Mówię wam, dopiero jak się ojczyznę straci, okazuje się, jak wszystko, co tam zostawiliśmy, było ważne. Tylko wiara i Matka Boska nas ratowały – opowiadała pani Weronika, którą w Wójtowie opiekują się wnuczki. Od FOSy na „200 lat” jubilatka dostała bujany fotel i aloes, bo poprzedni jej zmarniał.

Drugą z seniorek panią Irenę Malinowską, odwiedziliśmy w jej domu, ofiarując jej dyplom, kwiaty i ciepły kocyk, bo pani Irena już rzadko wstaje z fotela. Na szczęście mieszka u siebie, wśród najbliższych. Dokładnie 14 lipca, oglądając z tarasu, bawiące się w ogródku prawnuki (ma ich szesnaścioro), obchodziła ona swoje 96 urodziny. My życzyliśmy jej 200 lat!

„200 lat” to innowacja społeczna Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa, objęta obecnie projektem Generator Innowacji Sieci Wsparcia realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i finansowanego ze środków EFS w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Posted in imprezy.