112 – gdy potrzebujemy ratunku

11 lutego jest dniem Europejskim Dniem Numeru Alarmowego 112 (11 luty = 11.2) . Dla Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie święto było okazją do promocji możliwości jakie w sytuacjach kryzysowych daje uruchamiający wszystkie potrzebne służby jeden numer 112. W domu Senior+ przy Fundacji Laurentius (jest ona organizacją członkowską FOSy) w obecności wojewody warmińsko-mazurskiego, Artura Chojeckiego pracownicy olsztyńskiego CPR  w bardzo sugestywnej formie zaprezentowali swoją pracę. Olsztyńskie CPR, jedno z 17 w kraju zatrudnia 72 osoby. Numer 112 – przed wakacjami ubiegłego roku do CPR przełączono policyjny numer alarmowy 997 – w naszym regionie wykręcany jest około 2500 razy w ciągu tygodnia.  Bardzo często dzwonią osoby starsze.

Choć liczba fałszywych alarmów i głupich żartów z roku na rok maleje, nadal jednak jest ich około 60 procent. Nigdy nie dość podkreślania, że przypadki blokowania w ten sposób linii alarmowej i nieuzasadnione wezwania mogą prowadzić do sytuacji, że tam gdzie pomoc jest naprawdę potrzebna, nie dotrze ona na czas.

W domu Senior+ przy DPS „Laurentius” na olsztyńskich Redykajnach animatorami są m.in. członkowie zespołu Czerwony Tulipan. Ale nie wyłącznie z tego powodu wystąpili oni podczas wojewódzkich obchodów dnia telefonu 112. Ledwie kilka miesięcy temu sami musieli skorzystać z numeru alarmowego. Wszystko zadziałało i skończyło się szczęśliwie.

Posted in imprezy.