200 lat, Pani Janino!

Pani Janina Grabowska jest uczestnikiem realizowanego przez FOSę projektu „Strażnicy Pamięci”. Mieszka w Olsztynie. Miała sześć i pół roku, kiedy Niemcy wyrzucili jej rodzinę z gospodarstwa pod Inowrocławiem, tak jak tysiące polskich rodzin z terenu II Rzeczpospolitej wcielonych po wybuchu wojny do III Rzeszy. Poprzez obóz w Łodzi rodzina trafiła pod Włodawę w Generalnej Guberni, szczęśliwie wszyscy przeżyli wojnę.

Wspólnie jej synem, synową i wnuczką oraz sąsiadami 27 marca świętowaliśmy z wyprzedzeniem „200 lat” pani Janiny, choć w rzeczywistości 4 kwietnia skończy ona dopiero 85 lat. Uroczystość odbyła się w olsztyńskim Pałacu Młodzieży, gdzie jubilatka do emerytury była księgową.

– Dzięki pracy takich osób jak Pani, ten pałac wygląda tak jak dziś wygląda. Z szacunku dla wszystkich, którzy byli tu przed nami przyłączamy się do życzeń dla Pani. Nasze drzwi są zawsze dla was otwarte – witała jubilatkę Iwona Łazicka-Pawlak, dyrektor Pałacu Młodzieży. Pałac zadbał też o honorowy fotel dla pani Janiny i artystyczną oprawę uroczystości.

Polskie „Sto lat”, ośpiewane jubilatce ze szczerym życzeniem dwustu lat, tym razem zabrzmiało w trzech językach. Odpowiednie pieśni po łotewsku, portugalsku i angielsku, odśpiewali  Janinie Grabowskiej obecni akurat w Olsztynie goście z organizacji partnerskich realizujących wspólnie z FOSą dedykowany seniorom międzynarodowy projektu COMBAT LONELINESS THROUGH LEARNING (Zwalczanie samotności przez uczenie).

Projekt „Strażnicy Pamięci” realizowany przez FOSę od 2014 roku dedykowany  jest byłym więźniom niemieckich, hitlerowskich obozów, ofiarom II wojny światowej i finansowany przez niemiecką fundację EVZ „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość”.

Posted in projekty.