Dni Otwarte Funduszy Europejskich na Green Velo

Podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich uczestniczyliśmy w dniach 10-12 w promocyjnym rajdzie trasą Green Velo. Otwarta w 2016 roku i przebiegająca przez północno-wschodnie rejony Polski międzynarodowa, ekologiczna trasa rowerowa w naszym województwie zaczyna się w Elblągu, a kończy za Dubeninkami, na trójstyku granic Polski-Litwy i Rosji (obwód kaliningradzki). Kilkudziesięciu uczestników europejskiego rajdu pokonało przez dwa dni około 90 kilometrów, od Lidzbarka Warmińskiego do Korsz.

Po drodze kolarze mieli okazję poznania wielu atrakcji turystycznych (zamek biskupi i termy w Lidzbarku Warmińskim, Stoczek Klasztorny, pałac w Galinach, stadnina koni w Liskach) trasa wiedzie także przez miejscowości, w których działają organizacje członkowskie FOSy (Lidzbark Warmiński, Krekole, Bartoszyce, Korsze).

Green Velo jest jedną z tysięcy inwestycji jakie zrealizowano na Warmii i Mazurach dzięki funduszom europejskim. Na lata 2014-2020 na przedsięwzięcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczone jest około 1,7 miliarda euro. Z funduszy europejskich w swoich projektach obficie korzysta federacja FOSa, między innymi ze skierowanego dla seniorów  funduszu Erasmus+. Ale nie tylko z tego powodu w rajdzie uczestniczyli rzecznicy osób starszych Stanisław Brzozowski i Krzysztof Marusiński z Orzysza. Turystyka rowerowa to sposób na aktywizację dla każdego.

Na trasach Green Velo można jechać bezpiecznie – szlak wyznaczony jest drogami leśnymi, gruntowymi, starymi nasypami kolejowymi, jeśli asfaltem, to mało ruchliwymi drogami lokalnymi – po okolicy, o której warto opowiadać turystom nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Poszczególne odcinki liczą po od kilkunastu do 20-40 kilometrów i dostępne są właściwie dla każdego. Trasa jest dobrze oznakowana, mijane po drodze miejscowości i gospodarstwa agroturystyczne oferują noclegi i coś do zjedzenia. Szczegółowe informacje na portalu www.greenvelo.pl

Posted in imprezy.