Pierwsza street-artowa szafa w Olsztynie

Kilkadziesiąt osób zaangażowało się w street- artowy projekt malowania pierwszej artystycznej szafy.  Akcję odbyła się w sobotę, 15 czerwca w czasie finału olsztyńskiego Olsztyn Street Art Garden na terenie Arki, przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Niepodległości.

W sobotę, 15 czerwca, rodziny z Olsztyna i okolic wzięły udział w finale piątej edycji Olsztyn Street Art. Garden. Swój udział w konkursie miała też Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa oraz Fundacja Żółty Szalik. Tego dnia, tuż obok siedziby Arki odbył się rodzinny piknik, z animacjami, ale także artystyczna akcja. Uczestnicy projektów FOSy i Fundacji Żółty Szalik, wolontariusze, ale także mieszkańcy Olsztyna wzięli udział w artystycznej akcji – malowaniu szafy.

– Zaprosiliśmy mieszkańców Olsztyna do wzięcia udziału w tworzeniu Street Art’owego Mebla, podczas finału konkursu Olsztyn Street Art Garden vol. 5 – opowiada Michał Kupisz, pomysłodawca akcji. – Meblem, który postanowiliśmy wykorzystać do tego działania, była stara wysłużona szafa. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Olsztyna udało nam się ją całkowicie odmienić.

Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Olsztyna i gości, którzy wzięli udział w finałowym pikniku obok Arki. Swój wkład w projekt miał również Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Artystyczna rewitalizacja mebla polegała na malarskim przeniesieniu i odwzorowaniu motywów miasta.

– Miasto-Ogród to hasło koncepcji projektu graficznego i wstępnego zaplanowania zamalowywania poszczególnych obszarów szafy – tłumaczy Michał Kupisz. – W myśl tego hasła, zewnętrzną cześć szafy tworzyć miały elementy ściśle miejskie, tj. architektura, charakterystyczne punkty Olsztyna i inne motywy i rzeka Łyna. Wnętrze natomiast to „Ogród”, czyli spokój, cisza, natura, lasy, łąki, jeziora, rekreacja itp.

Malowanie zakończyło się sukcesem, a efekt wzbudził podziw mieszkańców.

– Wnętrze będziemy malować podczas kolejnej inicjatywy, na którą wkrótce będziemy zapraszać i informować – dodaje Michał Kupisz.

Projekt już wkrótce będzie miał swój finał. Szafa będzie wystawiona na licytację, a pieniądze pozyskane z aukcji zasilą budżet stypendialny Fundacji Żółty Szalik.

Posted in imprezy.