„Strażnicy Pamięci” – będzie kontynuacja?

Poświęcony ofiarom wojny, więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych projekt „Strażnicy Pamięci” realizowany jest przez FOSę od roku 2014. W dwóch grupach, w Olsztynie i Iławie nasi wolontariusze opiekują się ponad dwudziestoma osobami, które w czasie wojny jako dzieci trafiły ze swoimi rodzinami do obozów. Dziś są to osoby osiemdziesięcio-dziewięćdziesięcioletnie. Podczas szkolenia pracujących z nimi wolontariuszami, które odbyło się w siedzibie FOSy 23 sierpnia, omawiano zmieniające się potrzeby „strażników pamięci” (pozostały niemal wyłącznie kobiety) i szanse na kontynuację projektu, który formalnie kończy się w ostatnim dniu 2019 roku. Wolontariuszki pracujące w projekcie w opiece nad seniorami wykorzystują nasze innowacyjne metody jakimi są „Przyjazny sąsiad” i „Ciepły telefon”. W praktyce pomoc i więź między wolontariuszem, a „beneficjentem” po kilku latach znajomości i współpracy staje się o wiele głębsza.
– Piorę pani Kseni pościel, płacę rachunki, umawiam do lekarza. Czasem wizyty u niej zajmują cztery pięć godzin, ale nie mogłabym jej odmówić. Często wracam do domu zmęczona, lecz mam satysfakcję, że mogę być pomocna – mówi Jadwiga Olsińska, wolontariuszka z Olsztyna
– Jestem dla nich jak wnuczka i traktuję to jako zobowiązanie. Dla mnie to wyjątkowa okazja, bo mogę moim podopiecznym zadawać pytania, jakich nie zdążyłam zadać własnej babci – mówi Aneta Maksimik ze stowarzyszenia „Przystań” w Iławie, koordynatorka grupy „Strażników Pamięci” w Iławie.
Ciepło, sympatia, dyskrecja, zaufanie, wrażliwość, lojalność, otwartość – to wypisane przez naszych wolontariuszy warunki dobrej pracy ze „strażnikami pamięci”. Przydaje się także znajomość przepisów, doświadczenie zawodowe czy kontakty w lokalnym środowisku.
Wnioski ze szkolenia i opinie osób bezpośrednio pracujących z seniorami-weteranami będą dla FOS-y argumentem w staraniach o kontynuowanie projektu „Strażnicy Pamięci” i wypracowaniu jeszcze lepszych metod pracy na przyszłość. Projekt finansowany jest przez niemiecką fundację EVZ „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”.

Posted in projekty.