Wszechstronnie i inspirująco – 15 lat FOSy

15 lat. Tyle lat tworzymy nową jakość usług społecznych w Olsztynie. Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa obchodzi w tym roku jubileusz 15-lecia. To święto całego sektora pozarządowego w regionie.

W poniedziałek 23 września 2019 w sali projekcyjnej Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego odbyła się jubileuszowa gala, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele organizacji członkowskich i partnerskich, reprezentanci jednostek samorządowych oraz współpracujących z Federacją FOSa urzędów oraz oczywiście uczestnicy naszych projektów. Honory gospodarza pełnił, współzałożyciel federacji i od samego początku jej prezes Bartłomiej Głuszak.
Gośćmi specjalnymi jubileuszu byli prof. Lichia Saner – Yiu oraz prof. Raymond Saner ze Szwajcarii, którzy zajmują się m.in. wyzwaniami stojącymi przed organizacjami samorządowymi i działaniami, w które podpowiadają, w jaki sposób organizacje pozarządowe mogą wpływać na zrównoważony rozwój.
– Wasze działania są bardzo wszechstronne i inspirujące – przyznał prof. Raymond Saner. – To było dla nas cenne doświadczenie, móc wymienić się opiniami z członkami państwa organizacji.
W czasie gali, która odbyła się w Planetarium poznaliśmy „Społeczników FOSy” oraz rozstrzygnęliśmy plebiscyt „Gazety Olsztyńskiej” na „Urzędnika z misją”. Bo tacy urzędnicy są wśród nas! Laureatką plebiscytu na „Urzędnika z misją” została dr Katarzyna Karolska z Urzędu Miasta w Giżycku. Z kolei „Społecznikiem FOSy” Paweł Bielinowicz.
Wielkie wrażenie na wszystkich obecnych zrobił, kończący część oficjalną jubileuszu, występ teatru „Przebudzeni” działający przy kole Polskiego Towarzystwa Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Ostródzie.

Kolejnego dnia, 24 września, obchody jubileuszu przeniosły się do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie odbyły się panele warsztatowe, w których wzięli udział przedstawiciele m.in. organizacji członkowskich. Tutaj poszerzoną prezentację na temat „Wpływu organizacji z sektora non-profit na zrównoważony rozwój ” ponownie wygłosili prof. Lichia Saner – Yiu oraz prof. Raymond Saner ze Szwajcarii.
Dodajmy, że profesor Raymond Saner jest wykładowcą z zakresu organizacji i zarządzania międzynarodowego Uniwersytetu w Bazylei (Szwajcaria) oraz nauk politycznych na uczelniach europejskich i amerykańskich. To współzałożyciel CSEND – The Centre for Socio-Eco-Nomic Development, pozarządowej organizacji badań i rozwoju oraz dyrektor biura Dialogu Dyplomatycznego w Szwajcarii. Członek licznych międzynarodowych instytutów i towarzystw z zakresu biznesu, administracji i psychologii zarządzania. O sektorze non profit opowiadała również prof. Lichia Saner-Yiu, współzałożycielka CSEND. Habilitację z psychologii organizacji uzyskała na Uniwersytecie Columbia. Prof. Yiu ma ponad 20-letnie doświadczenie jako doradca rządów i organizacji międzynarodowych w zakresie rozwoju organizacyjnego i reformy administracji publicznej.
W Termach Warmińskich odbyły się również inne ciekawe panele warsztatowe.
Warsztat praktyczny z grą „Silver Sharing, jako metodą pracy z osobami starszymi” poprowadziły Monika Hausman-Pniewska oraz Anna Książak – Gregorczyk z Federacji FOSa. O tym, jak wygląda „Wolontariat bez granic i barier. Sylwetka współczesnego wolontariusza/ki” mówili Gabriela Zimirowska z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Elblągu i Marek Zbytniewski z Federacji FOSa. O Oni byli też prowadzącymi kolejnego ciekawego panelu na temat pracy z wolontariuszami. Warsztaty z grą edukacyjną „Efektywne zarządzanie zasobami” jako narzędzie pracy z osobami w trudnych sytuacjach życiowych, które prowadziły Katarzyna Chwieduk, oraz Joanna Domańska. Interesujące zagadnienia czekały również na uczestników panelu „Budowanie stabilizacji finansowej organizacji”, a temat poprowadzili eksperci: Lidia Kuczmierowska oraz Andrzej Pietrucha z FAOO.

Dwudniowe spotkanie z okazji 15-lecia było okazją do spotkań z organizacjami członkowskimi i ciekawych podsumowań, które w przyszłości dużo wniosą do codziennej pracy nie tylko organizacji związanych z Federacją FOSa.

Posted in imprezy.