Wspieramy dobre miejsca

Federacja FOSa zainicjowała kampanię „Wspieramy Dobre Miejsca”. W jej ramach łączymy dobrych ludzi – chcących pomóc, z dobrymi miejscami – świetlicami potrzebującymi wsparcia.

Co zbieramy?

Zeszyty, notesy, papier w różnych formatach, materiały plastyczne, długopisy, ołówki kredki, pisaki itp. Z potrzeb innych wskazano do tej pory gry planszowe, tablety czy jednopalnikową kuchenkę. Szczegółowa lista świetlic i ich potrzeb jest na bieżąco przez nas aktualizowana.

Pomożemy przekazać zebrane materiały, możesz je również sam wysłać sam do wybranej świetlicy.

Jeśli chcesz pomóc, zgłoś się do nas dobremiejsce@federacjafosa.pl, w tytule wpisując Pomagam.

Jeśli reprezentujesz/ecie świetlicę i chcesz skorzystać z pomocy, również napisz na adres dobremiejsce@federacjafosa.pl, w tytule wpisując Potrzebuję, a następnie wypełnij prosty formularz.

Przyłącz się do nas! Wspieraj Dobre Miejsca!

Pożarki to niewielka wieś koło Kętrzyna. Dzieci w Pożarkach mają dobrze, bo działa tam aktywnie świetlica , w której mogą się spotykać, odrabiać lekcje, bawić się, a nawet rozwijać niecodzienne pasje w grupie tańca z ogniem. Także dorośli mieszkańcy i seniorzy mają w niej swoje miejsce spotkań. W województwie warmińsko–mazurskim jest ok. 2400 wsi; co prawda nie ma dokładnych danych, ale jeśli liczyć, że w co trzeciej z nich istnieje świetlica, mamy ich około 800, może nawet 1000. Tysiąc miejsc z potencjałem, często niestety niewykorzystanym. Dlaczego?

Świetlice nie są ujęte w żadnym systemie stałej pracy. Podlegają albo pod ośrodki kultury, albo pod ośrodki pomocy społecznej, albo bezpośrednio pod Urząd Gminy, są też takie prowadzone przez lokalne organizacje. Osoby w nich pracujące albo angażują się społecznie, albo zatrudnione są na umowę zlecenie, gdzie 500 zł miesięcznie to już dużo. Czasami zatrudniane są na umowę o pracę, najczęściej w ramach prac interwencyjnych, na kilka miesięcy. Osoby pracujące w świetlicach odpowiadają za stan techniczny budynku i mienie, a jednocześnie prowadzą zajęcia, starają się angażować mieszkańców i budować ofertę dla mieszkańców. Niestety, nie mają praktycznie dostępu do edukacji, bazują więc na swojej intuicji, umiejętnościach, doświadczeniu.

Stan techniczny świetlic i ich wyposażenie pozostawia wiele do życzenia. Co prawda coraz więcej świetlic to nowe lub wyremontowane budynki, zdarzają się jednak przypadki, że są zamknięte, a wiele z nich lata świetności ma dawno za sobą.

Bieżąca, ale niezwykle istotna potrzeba to materiały na codzienne funkcjonowanie. Społeczności zgromadzone dookoła świetlic radzą sobie jak mogą. Codzienna walka o podstawowe materiały odbija się jednak na ofercie świetlic.

Federacja FOSa od wielu lat aktywnie działa na rzecz mieszkańców obszarów wiejskich i małych miast. Marzy nam się świetlica wiejska jako profesjonalne miejsce pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodziną i całą społecznością. Gromadzimy koalicję dookoła tej idei, budujemy standard takiego miejsca, testujemy je i prowadzimy edukację kadry.

Mamy jednak świadomość, że rozwiązania systemowe wymagają czasu i sukcesem będzie osiągnięcie zamierzonej zmiany choć w części. Z drugiej strony zależy nam na wprowadzeniu zmiany w konkretnej społeczności w jak najszybszym czasie.

Dlatego zainicjowaliśmy kampanię Wspieramy Dobre Miejsca. W jej ramach łączymy dobrych ludzi – chcących pomóc, z dobrymi miejscami – świetlicami potrzebującymi wsparcia.

Jak można wziąć udział w Kampanii?

Co zbieramy?

Przyłącz się do nas! Wspieraj Dobre Miejsca!

Zespół Federacji FOSa

Formularz dla świetlic (1)

Posted in informacje.