Świętujemy z łączniczką Powstania Warszawskiego

Warszawianka z urodzenia, od lat olsztynianka – Eulalia Korpal w środę, 18 grudnia razem z pracownikami i wolontariuszami Federacji FOSa obchodziła imieniny. To kolejny jubileusz „200 lat”.

– Czułam się, jakbym siedziała wśród powstańców – mówiła w trakcie imieninowego spotkania Eulalia Korpal.

Kolejny jubileusz „200 lat” za nami. 19 grudnia przy wsparciu wolontariuszy oraz pracowników FOSy oraz nieocenionej Bożenie Brzostek, która pomaga pani Eulalii, zorganizowaliśmy uroczystość imieninową. W przyjęciu, które odbyło się w domu na olsztyńskim Pieczewie, uczestniczyli pracownicy i wolontariuszka Federacji FOSa – Monika Chełchowska, na co dzień studentka pedagogiki szkolnej z animacją kulturalną na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Był tort, toasty i program artystyczny, w którym znalazły się kolędy. Pięknie zastawiony stół czekał dzięki zaangażowaniu Bożeny Brzostek, która opiekuje się ciężko schorowaną podopieczną. 91-letnia pani Eulalia nie kryła łez wzruszenia. Patriotka, łączniczka Powstania Warszawskiego, po wojnie przez wiele lat pracowała jako sekretarka m.in. w Fabryce Słodyczy Emila Wedla. Jeszcze do 2014 roku prowadziła działalność handlową.

– Jestem z Warszawy, ale w Olsztynie znalazłam się dzięki mężowi – wspomina solenizantka Eulalia Korpal. – Zawsze jednak w sercu pozostałam warszawianką.

W czasie uroczystości z rozrzewnieniem wspominała czasy, w których była łączniczką w Powstaniu Warszawskim. To wtedy też, mając 15 lat, straciła matkę, która zginęła w trakcie walk.

– Czego mi życzyć? Zdrowia – powiedziała po chwili zastanowienia. – Taka niespodzianka, bardzo się cieszę. I to, że mam taką opiekę. Na świecie rzadko spotyka się takich ludzi – dodaje pani Eulalia. – Wy też jesteście najlepsi. Dziś ludzie już tak nie pamiętają.

I dodała:

– Co jest najważniejsze? Życie i dom. Całe życie pomagałam innym. To ważne – podsumowała.

Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa od kilkunastu lat podejmuje systemowe działania na rzecz poprawy jakości życia osób starszych w regionie. Jednym z działań jest edukacja osób pracujących w społecznościach i ze społecznościami lokalnymi, zwłaszcza w kontekście osób starszych. To w nurt tych działań wpisuje się innowacyjna inicjatywa Federacji FOSa – „200 lat”, która polega na organizowaniu przez lokalną społeczność: sąsiadów, organizacje pozarządowe, rady osiedli itp. jubileuszy seniorów wchodzących w tzw. czwarty wiek. To nie musi być okrągła rocznica urodzin, ważne jest dostrzeżenie osoby starszej przez środowisko i docenienie jej.

Uroczystości odbyły się dzięki dofinansowaniu projektu „Partnerstwo dla Wolontariatu” ze środków otrzymanych w ramach programu „Korpus Solidarności – program wspierania i rozwoju wolontariatu długoterminowego na lata 2018-2030”.

Posted in imprezy.