Bądź Eko!

Akcję na rzecz zwiększenia świadomości ekologicznej zorganizowali we wtorek, 25 lutego uczestnicy JOB Firmy z Federacji FOSa. Ponad 160 woreczków zrobionych z firanek trafiło do klientów olsztyńskiej Zatorzanki.

– Znakomity pomysł – gratulowała jedna z klientek Zatorzanki, pani Grażyna. – Tak mnie zainspirowaliście, że sama sobie kolejne w domu uszyję – zapewniała.

Akcję na temat ograniczania używania folii na co dzień od początku zorganizowali uczestnicy projektu Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa, którzy biorą udział w JOB Firmie, innowacyjnym programie aktywizacji społeczno-zawodowej. To uczestnicy projektu byli inicjatorami przedsięwzięcia i jego organizatorami. To również uczestniczki samodzielnie przygotowali woreczki, które uszyły z firanek z recyklingu. W woreczkach znalazły się również karteczki z przepisami na ekologiczne kosmetyki i środki czyszczące.

– Można zacząć od własnej torby i woreczka uszytego z firanki, w który zapakujemy owoce i warzywa i w ten sposób mieć wkład w troskę o środowisko – mówiły w czasie akcji uczestniczki projektu. – Jak ograniczyć plastik? Na przykład wyposażyć się w woreczki z tkaniny lub uszyte z firanki.

O konieczności tego rodzaju akcji mówią też dane. Dane mówią, że 29 procent Polaków twierdzi, że używamy zbyt wielu foliówek. A niemal 40 procent wierzy, że zmiana codziennych przyzwyczajeń może mieć pozytywny wpływ na środowisko.

– Zawsze mam w plecaku płócienną torbę na zakupy – zapewniała z kolei pani Julita. – Ja staram się ograniczać plastik, ale moja synowa Malwina przykłada ogromną wagę do bycia eko.

Akcja wzbudziła duże zainteresowanie wśród klientów Zatorzanki i spotkała się z pozytywnym odzewem. Mieszkańcy gratulowali pomysłu, a sceptycy byli w mniejszości. Sprzedawczyni ze stoiska z pieczywem z ochotą pakowała w torby z firanek chleb i bułki.

– Człowiek całe życie się uczy. Do głowy by mi nie przyszło, żeby owoce pakować w takie woreczki. Sam potrafię szyć, więc sobie sam wykonam kolejne – zapewniał pan Ryszard.

Posted in imprezy, projekty.