Przyłbice dla medyków – od miesiąca z własnej drukarki 3D

Inicjatywa “FOSa zgłoś się – przyłbice dla olsztyńskich medyków” powołana została do życia w dniu 16.03.2020 roku w odpowiedzi na pilną potrzebę społeczną przeciwdziałania skutkom COVID 19. Stworzyliśmy na początku wirtualny punkt skupiający informacje od osób, które chcą lub już zaczęły drukować w technologii 3D przyłbice dla olsztyńskich medyków i tych, którzy chcą wesprzeć drukujących materiałami (filamentami do drukarek 3D, folią poliwęglanową, rozwiązaniami technologicznymi itp.). Zaczęliśmy również tworzyć bazę olsztyńskich placówek, które zgłaszały zapotrzebowanie na środki ochrony przeciwko COVID 19 w postaci przyłbic. Akcja bardzo szybko zaczęła nabierać rozpędu. Zgłosili się właściciele drukarek oraz sponsorzy, którzy przekazali nam materiał niezbędny do wydruku przyłbic w postaci filamentów oraz folii poliwęglanowej (Firma Sun Invest technology, ZORTRAX S.A., Mazur Tom, Spółdzielnia Socjalna Eko Candles oraz wiele osób prywatnych). Rozpoczęliśmy przekazywanie wydrukowanych przyłbic.

W dniu 24.04.2020r., dotarła do nas , zakupiona w ramach inicjatywy drukarka 3d, dzięki czemu zespół projektu “Olsztyński Klub Integracji Społecznej 2” przy wsparciu uczestników (rozpowszechnianie informacji o akcji, pomoc w składaniu przyłbic) oraz wolontariuszy (montaż, wydruk, transport) przystąpił również do wydruku przyłbic. Docelowo, badając potrzeby środowiska, do grona placówek medycznych i placówek opiekuńczych wymagających naszego wsparcia, dołączyliśmy placówki edukacyjne (szkoły, przedszkola) oraz świetlice terapeutyczne. Naszymi kluczowymi partnerami w akcji drukowania przyłbic są Szkoła Podstawowa nr 34 im.J.Malewskiego w Olsztynie oraz Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W wydruk przyłbic włączyli się również Fundacja “Żółty Szalik” oraz personel i uczestnicy innych projektów Federacji FOSa.

Dotychczas wydrukowane w ramach akcji przyłbice otrzymali m.in.:

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, Kliniczny Szpital Uniwersytecki, Dom Pomocy Społecznej Polskiego Związku Niewidomych, DPS „Kombatant w Olsztynie, DPS w Jezioranach, Szpital w Ostródzie S.A., Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Olsztynie, Dom Rozwoju Malucha „Promyczek”, Stowarzyszenie „Arka”, Gmina Lubomino (dla Zespołu Szkół).

Koordynatorami akcji są Aneta Fabisiak-Hill i Tomasz Czarniewski. Telefon 799099884