Kręgi wsparcia
Czym są Kręgi Wsparcia? Co jest w nich najważniejsze? Na ten i inne tematy szkolenie przeprowadzili Monika Szabla z WTZ PSONI Gdańsk oraz Paweł Jordan z Biura Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS. Wśród uczestników szkolenia byli pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy.
Kręgi Wsparcia to systemowa zmiana myślenia ludzi i instytucji na temat osób z niepełnosprawnościami i umożliwienie im pełnego udziału w życiu społeczności lokalnej. By każda osoba z niepełnosprawnością intelektualną czuła się pełnoprawnym, wartościowym i ważnym członkiem swojej społeczności.
Kręgi to osobista sieć wsparcia na który składają się osoby i instytucje uczestniczące w codziennym życiu osoby z niepełnosprawnością intelektualną i od których zależy jakość jej obecnego i przyszłego życia:
- Członkowie rodzin i przyjaciele
- Sąsiedzi, znajomi, lokalni wolontariusze
- Lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci
- Prawnicy, notariusze
- Lokalni usługodawcy
- Organizacje pozarządowe
- Ośrodki pomocy społecznej i pracownicy
- Grupy religijne
- Inne rodziny w podobnej sytuacji
Model Kręgów Wsparcia pomaga we wspólnym pracy nad dobrym i niezależnym życiem osoby z niepełnosprawnością intelektualną
Podmioty realizujące
- Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS – podmiot promujący i wspierający
- Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Zarząd i Koła – podmiot współtworzący i rozwijający. Aktualnie model Kręgów Wsparcia wdraża w Polsce ponad 20 placówek, organizacji, szkół, Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Centrów Usług Społecznych.
Projekt „The GAP – Sieciowanie bez luk na Warmii i Mazurach” jest finansowany w ramach projektu PROTEUS Fundacji Transatlantyckiej, współfinansowanego przez Unię Europejską