Konferencja “Otwarte Województwo”

Z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa na konferencję pod tytułem: „Otwarte województwo”, poświęconą sytuacji migrantek i migrantów w Województwie Warmińsko-Mazurskim.

Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa jest organizacją parasolową. Powstaliśmy, by wzmacniać głos osób w trudnych sytuacjach życiowych. Wedle naszej misji liczy się dla nas każdy człowiek i jego potencjał. Wspieramy blisko 100 organizacji  z terenu woj. warmińsko- mazurskiego. Od 3 lat jesteśmy bardzo mocno zaangażowani w pomoc osobom uchodźczym.

Dzięki współpracy z Fundacją ASHOKA, zaprosiliśmy działaczki/czy, przedstawicielki/li instytucji
i organizacji, które zaangażowane są w działania na rzecz migrantek i migrantów, do  rozpoczęcia dialogu o regionalnym systemie wsparcia tej grupy mieszkańców. W trakcie konferencji zaprezentujemy uaktualnioną diagnozę dotyczącą sytuacji osób z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym na Warmii i Mazurach. Przedstawimy dobre praktyki w zakresie tworzenia lokalnych polityk na rzecz integracji osób migranckich z Polski i Niemiec. Spojrzymy również  na zjawisko migracji w kontekście globalnym. Porozmawiamy o tym, w jakim województwie chcemy żyć, czy nowi i obecni mieszkańcy są otwarci na siebie nawzajem?

Podsumowując, konferencja odbędzie się w dniu 25.09.24 r., w godzinach 10:00-13:00,  w siedzibie Wspólnoty Kulturowej Borussia, przy ul.Zyndrama z Maszkowic 2, 10-133 Olsztyn.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego do 23.09.2024r. dostępnego pod linkiem https://forms.gle/vfQJF5NMB6uzeYFm9.

W przypadku pytań i problemów z wypełnieniem formularza prosimy o kontakt z Agnieszką Karczewską, tel. 89 523 60 92, 503 466 700.

Program Konferencji:

25 września 2024r.

Miejsce: FUNDACJA „BORUSSIA”, ul.Zyndrama z Maszkowic 2, 10-133 Olsztyn

9:30    Rejestracja uczestników

10:00  Powitanie gości –  Kornelia Kurowska, Prezes Fundacji Borussia;  Bartłomiej Głuszak, Prezes Federacji FOSa

10:15  Wystąpienia eksperckie:

–    Rola aktorów lokalnych w zarządzaniu migracją i integracją w polskich miastach i regionach – dr Marta Pachocka SGH,  Laboratorium Polityk Migracyjnych Miast i Regionów OBM UW; PECSA

–    Migracje – rzeczywistość to przyszłość, tylko w innym miejscu – Jakub Wygnański, Prezes Fundacji Stocznia

–     Włączanie osób z tłem migracyjnym do społeczności lokalnej na przykładzie Nadrenii Północnej-Westfalii – Joanna Szymańska- Bica, Polska Rada Społeczna North Rhine-Westphalia (NRW)

11:15   Warmińsko-Mazurska Koalicja na rzecz wspierania migrantek i migrantów – Aneta Fabisiak -Hill, Federacja FOSa

11:30 Sytuacja osób migranckich w województwie warmińsko-mazurskim – dr Anna Książak -Gregorczyk, Think tank Federacji FOSA

11:45 W jakim województwie chcemy żyć? – dialog moderowany przez Ewę Romanowską, Fundacja Borussia