„Aktywne Rady Seniorów na Warmii i Mazurach” – rekrutacja do nowych Rad Seniorów
Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa zrzesza ok. 100 organizacji działających w szeroko rozumianej sferze pomocy społecznej. Od wielu lat realizujemy systemowe działania na rzecz poprawy jakości życia osób starszych w naszym regionie. Podejmujemy szereg tematów związanych z tą problematyką, m.in. działalność Rzeczników Praw Osób starszych, wydawanie Magazynu Generacja, powołanie Sieci na Rzecz Seniorów i wiele innych.
Kontynuując działania z lat poprzednich, Federacja FOSa przystąpiła do realizacji projektu „Aktywne Rady Seniorów na Warmii i Mazurach” i jednocześnie zaprasza do konkursu mającego na celu powołanie nowych rad w województwie warmińsko- mazurskim.
W ramach projektu założyliśmy wsparcie w powstaniu pięciu rad seniorów w wybranych gminach. Wsparcie w powstaniu każdej z rad seniorów polegało będzie na powołaniu i pracy zespołu, w skład którego będą wchodzili przedstawiciele samorządu, lokalnych środowisk seniorskich oraz organizacji pozarządowych pracujących na rzecz osób starszych. Zespół odbędzie co najmniej trzy spotkania, w tym jedne dwudniowe warsztaty oraz dwa spotkania jednodniowe, podczas których przy pomocy eksperta wypracuje dokumenty dotyczące powołania rady. Odbędzie się również spotkanie wyborcze, mające na celu wyłonienie kandydatów do rady. Za całokształt przedsięwzięcia tj. merytoryczne przygotowanie spotkań, przygotowanie materiałów, zapewnienie ekspertów, zorganizowanie warsztatów wyjazdowych, będzie odpowiadała Federacja FOSa. Od samorządu, na terenie którego będzie opracowywany program, oczekujemy m.in.:
- współpracy w procesie powołania rady,
- użyczenia sali do organizacji spotkań,
- sfinansowania kosztów przewozu uczestników dwudniowych warsztatów ,
- wyznaczenia osoby do współpracy,
- współorganizacji spotkania wyborczego oraz powołania Rady.
Wyboru gmin do opracowania programu dokonamy przede wszystkim w oparciu o następujące kryteria:
- otwartość samorządu na demokratyczny proces powołania rady seniorów
- zaangażowanie merytoryczne i organizacyjne samorządu gminy, poprzez udział przedstawicieli w opracowaniu dokumentów powołujących Radę, wyznaczenie osoby do współpracy z Federacją FOSa, zabezpieczenie sali, organizacji spotkań i in.
- stopień gotowości do tworzenia rady ze strony samorządu i środowisk seniorskich oraz współpracy w tym zakresie – dokonanie zgłoszenia przez samorząd i konkretne środowiska/organizacje/grupy seniorskie
- uzasadnienie potrzeby/pomysłu tworzenia rady, motywacji w tym zakresie
- zaangażowanie innych podmiotów z terenu gminy, w tym zwłaszcza środowisk seniorskich oraz ich liderów.
Wierzymy, iż podjęcie przez gminę powyższej inicjatywy przyczyni się do zdecydowanej poprawy jakości życia osób starszych. W związku z tym serdecznie zapraszamy samorządy do współpracy.
Uzupełniony formularz zgłoszeniowy prosimy nadsyłać w terminie do 30.06.2021 r. do godz. 12.00, na adres mailowy m.liberadzka@federacjafosa.pl.
Informacja dotycząca wyników wyboru gmin z naszego województwa zostanie przesłana do każdej z zainteresowanych gmin oraz zamieszczona na stronie internetowej www.federacjafosa.pl.
Z wybranymi gminami zostanie podpisane porozumienie, regulujące zasady współpracy.
Szczegółowe informacje na temat udziału w projekcie można uzyskać u koordynatorki projektu Marty Liberadzkiej (m.liberadzka@federacjafosa.pl) lub animatora Bartłomieja Głuszaka (b.gluszak@federacjafosa.pl), lub pod numerami tel. 89 523-60-92, 503 466 700.
Projekt „Aktywne Rady Seniorów na Warmii i Mazurach” współfinansowany jest ze środków Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025