Apel Społecznej Rady Seniorów Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Olsztyn 19 marca

Apel Społecznej Rady Seniorów Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Za nami pierwsze dni walki z zagrożeniem koronawirusem. Społeczna Rada Seniorów Województwa Warmińsko-Mazurskiego z nadzieją obserwuje mobilizację służby zdrowia i służb sanitarno-epidemiologicznych, z uznaniem też przyjmuje wszelkie działania oraz inicjatywy pod hasłem „Chrońmy naszych seniorów!”.
Zagrożenie związane z koronawirusem dotyczą całego społeczeństwa, niezależnie od wieku. Pamiętamy jednak, że na Warmii i Mazurach mieszka ponad 330 tysięcy osób, które przekroczyły sześćdziesiąty rok życia, dla nich ewentualna choroba jest najniebezpieczniejsza. Nie możemy poprzestawać na wezwaniu; „Seniorze, zostań w domu!”.
Rzeczywistość zmusza wiele osób starszych oraz ich rodziny do kompletnego przeorganizowania swoich codziennych zajęć i życia. Najtrudniejsza jest sytuacja osób 80+, samotnych, chorych oraz z różnych powodów „zależnych”. Na przykład korzystających z dziennych domów pomocy, domów Senior+, klubów seniora itp. Po ich prewencyjnym zamknięciu kilka tysięcy osób w regionie z dnia na dzień pozbawione zostało nie tylko zajęcia, ale często i… obiadu. Nie opuszczajmy ich w potrzebie! Nie pozwólmy, by zdani byli wyłącznie na siebie.
W związku z tym Społeczna Rada Seniorów Województwa Warmińsko-Mazurskiego zwraca się z apelem do Ośrodków Pomocy Społecznej w regionie, Polskiego Czerwonego Krzyża, Caritasu oraz innych jednostek świadczących pomoc osobom starszym, a także do władz administracyjnych i samorządowych o szczególną mobilizację w poczuciu służby i solidarności społecznej.
To także zadanie dla młodzieży: harcerzy, wolontariuszy, sprawdzian dla wrażliwości nas wszystkich. Zalecana wymogami sanitarnymi izolacja, kwarantanna, nie powinna oznaczać całkowitego odcięcia się od tego, co dzieje się za naszym płotem, naszymi drzwiami.
„Zostańmy w domu – ale bądźmy w kontakcie!”

Społeczna Rada Seniorów Województwa Warmińsko-Mazurskiego.