Dwa razy 200 lat

Utwór Mieczysław Fogga „To ostatnia niedziela” i „Dni, których nie znamy” Marka Grechuty zabrzmiały w czasie urodzin pani Gertrudy i pani Janiny, które odbyły się w czwartek w siedzibie Federacji FOSa. Wszyscy uroczyście odśpiewali jubilatkom 200 lat!

Urodziny dwóch seniorek odbyły się w ramach inicjatywy 200 lat, którą Federacja FOSa zorganizowała po raz kolejny 5 maja 2022. Chcemy pokazać, jak ważna jest obecność osób starszych w środowisku i w jaki sposób możemy czerpać z ich doświadczenia.

Pani Janina Matejun od dawna współpracuje z Federacją FOSa jako m.in. wolontariuszka. Przez całe życie była księgową, a na emeryturze poświęciła się pomocy innym. Nigdy nie odmawia, kiedy jej wsparcie jest potrzebne. Pani Janina obchodziła urodziny w styczniu, ale dopiero teraz miała możliwość, by z nami świętować swój okrągły jubileusz. Skończyła 80 lat.

– Zawsze byłam aktywna, a napędza mnie kontakt z drugim człowiekiem. A jeśli jeszcze chcą ze mną rozmawiać, to czemu nie – dodaje ze śmiechem. – Cieszę się z tego, co mam. Mówi też, że ma wokół siebie wspierające osoby, szczególnie sąsiadkę Elę.

Drugą jubilatką tego dnia była 98-letnia pani Gertruda ze Stawigudy, która jest podopieczną Regionalnej Strefy Pomocy.

– Obecnie jestem jedną z trzech najstarszych mieszkanek Stawigudy – opowiada Gertruda Moritz. – Co jest receptą na tak długie życie? Nie wiem, nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Całe życie jadłam normalnie, nie miałam szczególnej diety. Po prostu trzeba było cieszyć się codziennością. Pani Gertruda od urodzenia mieszka w Stawigudzie i dziś z dumą mówi, że jest Warmianką. Chętnie też dzieli się swoim doświadczeniem.

Panie ze wzruszeniem przyznały, że takie przygotowanie urodzin sprawiło, że choć na chwilę znów mogły przypomnieć sobie czas, kiedy same były młode. Były też szczęśliwe, że zobaczyły, jak wiele przyjaznych osób jest tuż obok nich. Urodzinom tradycyjnie towarzyszył słodki poczęstunek.