Dzięki Wam mamy Czystą Skandę

W środę 26 lutego akcję „Czysta Skanda” i sprzątania brzegów jeziora zorganizowali, wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 6 w Olsztynie, uczestnicy JOB Firmy z Federacji FOSa. Uczestnicy akcji zebrali kilkadziesiąt worków śmieci.
Pomysł sprzątania śmieci i akcji „Czysta Skanda” był pomysłem uczestników projektu Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa, którzy biorą udział w JOB Firmie, innowacyjnym programie aktywizacji społeczno-zawodowej. To uczestnicy projektu zaprosili do udziału uczniów klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej nr 6 z olsztyńskiego Osiedla Mazurskiego.
– Świetna inicjatywa – ocenił Mieczysław Świstak z Rady Osiedla Mazurskiego, który dołączył do akcji Federacji FOSa i z ogromnym zaangażowaniem włączył się w sprzątanie.
Egzamin z ekologicznego podejścia zdali również najmłodsi, którzy mimo mało, z entuzjazmem wzięli udział w akcji. Uczniowie klas 1 – 3 stwierdzili, że choć główne alejki w lesie są czyste, to jednak wśród drzew znalazło się wiele śmieci.
– Trzeba mówić dorosłym, że nie można śmiecić – oburzała się 7-letnia Ola, uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Olsztynie. – Jakieś zwierzę może coś zjeść, zatruć się, a inny człowiek może potknąć się i zrobić sobie krzywdę.
– Często widzę osoby, które jedzą batony, a potem papierków nie wyrzucają do kosza – dodała jej koleżanka 7,5-letnia Zosia.
Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie chętnie odpowiedzieli na apel uczestników projektu Federacji FOSa o udział w akcji. Dzięki zaangażowaniu wszystkich biorących w niej udział udało się nam zebrać kilkadziesiąt worków śmieci. Najczęściej znalazły się w nich butelki i puszki po napojach alkoholowych, reklamówki i kapsle. Po zakończeniu sprzątania na najmłodszych czekała gorąca herbata i słodki poczęstunek. Dzieci wzięły też udział w animacjach.