Dzień Kobiet

Tradycyjnie jak co miesiąc w dniu 13.03.2024r. w siedzibie Federacji FOSa odbyło się spotkanie seniorek projektu „Strażnicy Pamięci”. Tym razem świętowaliśmy Dzień Kobiet. Wspólnie z Przyjaznymi Sąsiadkami i opiekunami projektu spędziliśmy miły czas przy kawie, herbacie i pysznych słodkościach.  Jedna z Pań przygotowała i wyrecytowała wiersz o samej sobie, który w sposób zabawny odzwierciedlił trudy życia w kwiecie wieku. Życzeniom nie było końca a na twarzach Pań gościły uśmiechy i zadowolenie na myśl o kolejnym wspólnym spotkaniu już w kwietniu! Wydarzenie przebyło w przyjemnej i przyjaznej atmosferze.

Projekt finansowany przez niemiecka fundację EVZ „Pamięć Odpowiedzialność i Przyszłość”

Ciekawostka!!! Czy wiesz skąd się wziął Dzień Kobiet?

Dzień Kobiet sięga wydarzeń z 8 marca 1908 roku w Stanach Zjednoczonych. Wtedy to miał miejsce strajk pracownic branży włókienniczej, podczas którego kobiety domagały się wyrównania płac oraz równych praw politycznych dla kobiet.

Podczas Międzynarodowej Konferencji Socjalistycznej Kobiet w Kopenhadze w 1910 na pamiątkę protestu oficjalnie ogłoszono 8 marca Dniem Kobiet. Po raz pierwszy, święto pań obchodzono rok później w 1911 roku w Danii, Austrii, Szwajcarii i Niemczech. Wówczas obchody związane z Dniem Kobiet miały głównie wymiar polityczny, w ten sposób opowiedziano się za prawami kobiet.

W Polsce Dzień Kobiet po raz pierwszy odbył się 24 marca 1924 roku. Wówczas jednak święto pań nie cieszyło się zbyt wielką popularnością. Zmieniło się to w okresie PRL-u. Już wtedy Dzień Kobiet obchodzony 8 marca cieszył się dużym zainteresowaniem. W zakładach pracy wręczano kobietom kwiaty, najczęściej goździki i tulipany.