ERASMUS z gościną w Polsce!

W dniach 25-29 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć w Olsztynie naszych partnerów w projekcie Erasmus+ „Kluczowe umiejętności – nowe możliwości dla dorosłych” (Key skills – new opportunities for adults).

Podczas tygodniowej wizyty studyjnej uczestnicy projektu – eksperci z zakresu edukacji osób dorosłych z Niemiec, Rumunii, Łotwy i Portugalii mogli zapoznać się z dobrymi praktykami instytucji i organizacji, które realizują polityki edukacyjne dorosłych. W wizycie studyjnej uczestniczyli przedstawiciele: Urząd Miasta Gulbenes Novada Pasvaldiba z Łotwy (Gulbenes novads), Centrum Młodzieżowe Seligstadt z Rumunii (Jugendzentrum Seligstadt), Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Evorze z Portugalii (Universidade Sénior Évora) oraz Info-Forum-Polregio z Aachen (Niemcy).

Partnerzy odwiedzili m.in. Dzienny Dom Senior + Olsztynek, który funkcjonuje w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynku. Jego zadaniem jest podejmowanie działań m.in. służących utrzymaniu podopiecznych w ich naturalnym środowisku i przeciwdziałanie instytucjonalizacji i marginalizacji. W Kętrzynie nauczyciele zaprezentowali nowatorskie rozwiązanie, które wykorzystują w pracy – Akademia Krokieta i Lamy to narzędzia służące nauczycielom w postaci filmów ruchowych, tematycznych kart pracy oraz gotowych scenariuszy zajęć.

Odwiedziliśmy również DOM POD CISEM prowadzony przez Stowarzyszenie ESWIP w Elblągu i przy okazji zrobiliśmy zakupy w Sklepie Społecznym, a następnie zjedliśmy pierogi w Fundacja “Żółty Szalik” we Fromborku. Federacja FOSa, gospodarz wizyty studyjnej, zaprezentowała m.in. założenia JOB Firmy, czyli pięciotygodniowego programu szkoleniowego, symulującego funkcjonowanie realnego przedsiębiorstwa, w którym uczestnicy uczą się funkcjonować w miejscu pracy, zdobywają umiejętności zawodowe i uczą się m.in. planowania, współpracy, kreatywności, itp..

W tym samym dniu poznali również autorów Radio SoVo, które tworzą uczestnicy m.in. Uniwersytetów Trzeciego Wieku.