Jak zadbać o seniora, gdy mieszkasz daleko?

Przygotowaliśmy dla Państwa poradnik “Jak zadbać o seniora, gdy mieszkasz daleko?”. Zawiera on najważniejsze rady, zalecenia i informacje potrzebne zarówno dla samych seniorów, jak i ich bliskich i opiekunów, dorosłych dzieci i wnuków. Coraz częściej tak się nam układa życie, że dzieci wychodzą z domu, wyjeżdżają do innych miast, za granicę, starzejący się zaś rodzice zostają. Kiedy mają po 60 lat, są razem, cieszą się w miarę dobrym zdrowiem, są  aktywni, nie ma powodów do zmartwień. Jednak wśród 80-latków, aż trzy osoby na cztery, to dziś osoby samotne. Jeśli nie mieszkają z rodziną, zdane są same na siebie. Jakie to czasem trudne widzimy obecnie, kiedy pandemia covid-19 narzuciła wszystkim wymóg izolacji i utrzymywania dystansu społecznego. Świadomość tej sytuacji zmobilizowała Federację FOSa, do szczególnych działań na rzecz osób starszych czego wyrazem, jest utworzenie  w 2020 roku Regionalnej Strefy Pomocy (patrz na FB) i osobnej marki Potrzebni  na której stronie internetowej https://potrzebni.org.pl (w zakładce – Czytelnia) również znajdziecie Państwo poradnik “Jak zadbać o seniora, gdy mieszkasz daleko?

“Zachowajmy dystans, ale bądźmy w kontakcie” – takie hasło, już na początku pandemii,  w marcu 2020, rzuciła Społeczna Rada Seniorów Województwa Warmińsko-Mazurskiego”, której jestem członkiem. Dobry kontakt – z rodziną, sąsiadami, znajomymi – to jeden z motywów poradnika “Jak zadbać o seniora, gdy mieszkasz daleko?”, który przygotowała na zlecenie FOS-y Magdalena Spiczak-Brzezińska. Dzięki dobremu, częstemu kontaktowi, jeśli nie bezpośrednio to telefonicznemu, lub za pomocą internetowych komunikatorów, osoba starsza nie tylko uniknie najgorszych skutków samotności (depresji, poczucia, że jest się nikomu niepotrzebnym, zapomnianym). Żadna babcia, do której wnuki dzwonią częściej niż raz w roku, na “Dzień Babci”, metodą na wnuczka oszukać się na pewno nie da.

W poradniku znajdą Państwo pożyteczne porady dotyczące diety i trybu życia, porady ściśle medyczne a także kilka stron ważnych telefonów i adresów w Olsztynie i okolicy, niezbędnych w sytuacji, kiedy osoba starsza wymaga już poważniejszej pomocy, sama zaś nie jest w stanie jej sobie szybko i skutecznie zorganizować.

Stanisław Brzozowski

rzecznik praw osób starszych województwa warmińsko-mazurskiego

E-poradnik-Jak-zadbac-o-seniora-jak-mieszkasz-daleko