Konkurs kulinarny „Rodzinne gotowanie Generacji”

Magazyn „Generacja”, którego wydawcą jest Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa, ogłasza konkurs kulinarny „Rodzinne gotowanie” na najlepszy przepis na nie tylko świąteczną potrawę . Termin nadsyłania prac mija 14 grudnia.
Konkurs skierowany jest do każdej grupy wiekowej. Zapraszamy rodziny i seniorów. Poszukiwany jest rodzinny przepis świąteczny. Może to być również przepis na danie, który przechodzi w rodzinie z pokolenia na pokolenia. Wiadomo, że gotowanie może być okazją do wspomnień. Wspólnych opowieści o pierogach babci, których ciasto wprost rozpływało się w ustach. A może są rodzinne patenty, które poprawiają smak dobrze znanych potraw? Zbliża się okres świąteczny, więc mogą to być również potrawy związane z Bożym Narodzeniem. Może nie u każdego w tym czasie na stole króluje karp i wspomniane wcześniej pierogi?
Nasz region kryje wiele niespodzianek, a wśród nich są właśnie kulinaria. Kto wie, może dzięki konkursowi zapoczątkujemy nową tradycję? Mieszkańcy z różnych stron Polski przywieźli na Warmię i Mazury również swoje pomysły na gotowanie. Chcemy je poznać!
Historycznie również był to region, którego kulinaria mogły być zadziwiające. Na Warmii na świątecznym stole nie było na przykład pierogów. Było za to dużo ciast. Nie mogło zabraknąć warmińskiego kucha, czyli drożdżowego ciasta z kruszonką, feferkucha – piernika oraz makowca. Wierzono, co było jeszcze pozostałością z czasów pogańskich, że mak ma magiczną moc. Były za to bygelki – specjalne ciastka, które pieczono już na dwa tygodnie przed świętami. Z czasem leżenia bardziej stawały się coraz bardziej miękkie. Były to ciasteczka wypiekane z różnymi wzorkami.

Jak wziąć udział? Forma prac to opis przepisu. Może to być również zdjęcie z opisem, które będzie w całości opowieścią o wspólnej rodzinnej tradycji gotowania. Objętość tekstu maksymalnie 2 tys. znaków.
Organizator przyzna trzy nagrody. Za zajęcie pierwszego miejsca na zwycięzcę czeka publikacja w czasopiśmie “Generacja” oraz nagrody rzeczowe. Uczestnictwo w konkursie oznacza zgodę na prawo do publikacji i dysponowania pracą w materiałach czasopisma “Generacja”.
We wszystkich kategoriach możliwa jest współpraca również z członkami rodziny, czyli dziećmi czy wnukami.
Ostateczny termin przesyłania prac mija 14 grudnia 2021 roku. Regulamin konkursu jest dostępny na stronie federacjafosa.pl. Opisy i zdjęcia z opisem prosimy przesyłać na adres: generacja@federacjafosa.pl.