Projekt “Kluczowe umiejętności – nowe możliwości dla dorosłych” z wizytą w Niemczech

Kompetencje edukacyjne należy wspierać, stymulować i wreszcie rozwijać w każdym wieku. W Nadrenii Północnej – Westfalii, u Partnera z Niemiec Polregio e.V. z  Aachen kluczowym aspektem wizyty były kompetencje edukacyjne w środowiskach dorosłych migrantów, w dużej mierze ze względu na spektrum działalności organizacji i realizacji projektu “Info-Point-Polregio”, jak również pod katem krajobrazu kulturowego Niemiec i bezsprzecznego miejsca w kształtowaniu polityk społecznych w Niemczech obywateli z tłem migracyjnym.

Partnerzy projektu Urząd Miasta  Gulbenes novada pasvaldiba z Łotwy,  Centrum młodzieżowe Seligstadt z Rumunii, Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa z Polski oraz Stowarzyszenie Uniwersytet 3. wieku  „Associacao de aprendizagem ao Longo da vida” z Portugalii przyjechali na wizytę studyjna do Aachen w dniach 8-12 listopada 2021 roku. Podczas tygodniowej wizyty studyjnej w NRW uczestnicy projektu – eksperci z zakresu edukacji osób dorosłych z ww. krajów europejskich hospitowali w instytucjach i organizacjach, które kształtują polityki edukacyjne dorosłych w NRW lub tego obszaru dotyczące ustawodawstwo.

Głównym elementem wizyty było poznanie metod i strategii edukacyjnych w pracy z dorosłymi środowiskami migranckimi w NRW. Info-Point-Polregio podczas swojej prawie trzyletniej działalności stworzyło siatki kontaktów i nawiązało partnerstwa publiczno-społeczne z instytucjami i organizacjami w NRW, które pracują dla i z migrantami. Caritas z Wuppertalu przedstawił  projekty edukacyjne na rzecz zróżnicowanych grup docelowych, jak np. kobiet z tłem migracyjnym, projekty wspierające reintegrację zawodowa na rynku pracy oraz kompetencje z zakresu nauki języka. VielRspektZentrum z siedziba w Essen oferuje przestrzeń do rozwoju osobistego prowadzenia kursów np. Yogi, doradztwa i indywidualnych spotkań i kursów, miejsce które jest strefa wolna od rasizmu i uprzedzeń, otwartym dla wszystkich obywateli; ponadto dorośli mogą za darmo uzyskać dostęp do pomieszczeń biurowych i korzystać ze sprzętów, co wspiera w kreatywności i np. zakładaniu własnych stowarzyszeń.

W środę 10.11 zorganizowano spotkanie z Krajowa (NRW) rada ds. Integracji, gremium które w tym roku obchodziło 25 istnienia, i jest struktura pomocnicza i zarazem kontrolna, reprezentująca wszystkich migrantów w NRW wobec władz kraju związkowego. Podczas prezentacji działań toczyły sie burzliwe dyskusje, a instytucja wzbudziła ogromne zainteresowanie uczestników projektu, również w kontekście wspólnych projektów oraz propozycji stanowisk wobec rzadu NRW.

W Landtagu NRW na zaproszenie posła do Landtagu, który jest wiceprzewodniczącym komisji ds. kształcenia dorosłych, odbyło sie spotkanie poświęcone ustawodawstwu NRW i partycypacji obywatelskiej, również ta rozmowa zaowocowała wieloma pomysłami i rekomendacjami przekazanymi na ręce przedstawiciela rzadu NRW.

Podczas pobytu w NRW dużo przestrzeni poświęcono flagowemu projektowi Polregio, czyli sieci struktur wsparcia społecznego Info-Point-Polregio, modelowi pracy z dorosłymi migrantami w NRW, ktory jest kluczem do integracji strukturalnej  dorosłych migrantów. Info-Point to model doradztwa i wsparcia dorosłych migrantów. Info-Point to siec punktów doradczych w sześciu miastach NRW, które oferuje fachowe doradztwo i wsparcie indywidualne, rzecznictwo interesów i inne formy wsparcia; ponadto w projekt buduje partnerstwa instytucjonalne oraz lobby polityczne i  medialne na rzecz migrantów z obszaru UE.

Tydzień w NRW obfitował w wiele inspirujących dyskusji i wspólnych pomysłów. Uczestnicy zwiedzali Düsseldorf, Kolonie, Aachen i Monschau.  W Kolonii wzięli udział w historycznym otwarciu Karne Vale. Dla wielu z nich był to pierwszy pobyt w NRW, wszyscy byli zachwyceni bogactwem krajobrazu i kuchni, nie wspominając juz świetnych projektach i rozwiązaniach, które były prezentowane podczas całego tygodnia.

Projekt “Kluczowe umiejętności – nowe możliwości dla dorosłych” jest finansowany w ramach programu Erasmus+.

Joanna Szymanska