NIW „Centrum Wolontariatu Federacji FOSa – wsparcie organizacji wolontariatu w mieście Olsztyn i powiecie olsztyńskim” jest realizowany w okresie 1.06.2024 r. do 31.12.2026 r. przez Federację FOSa.

Projekt pt. „Centrum Wolontariatu Federacji FOSa - wsparcie organizacji wolontariatu w mieście Olsztyn i powiecie olsztyńskim” jest realizowany w okresie 1.06.2024 r. do 31.12.2026 r. przez Federację FOSa.

Naszym głównym celem, który chcemy osiągnąć w niniejszym projekcie, jest promocja i rozwój wolontariatu w Mieście Olsztyn i powiecie olsztyńskim poprzez: szkolenia koordynatorów wolontariatu na temat zasad tworzenia, organizacji i prowadzenia wolontariatu; promowanie i wymianę dobrych praktyk w wyżej wymienionym zakresie; oraz wsparcie działań integrujących wolontariuszy.

W ramach projektu powstanie zintegrowana grupa wolontariuszy i organizacji, która będzie stanowić integralną część sieci wolontariatu skupionej wokół Federacji FOSa – będą to osoby, które będą swoistymi ambasadorami wolontariatu w swoich lokalnych społecznościach - ich bezpośredni przykład będzie stanowił motywację dla innych osób dla podjęcia wolontariatu. Ponadto projekt zakłada trwałą integrację uczestników projektu, stworzenie trwałych więzi między nimi, a być może nawet silnych relacji interpersonalnych. Dzięki temu zmiana, która nastąpi w ich życiu będzie wykraczała poza ramy czasowe projektu. Ponadto projekt będzie okazją do przetestowania i dokonania ewaluacji praktycznego modelu dydaktycznego szkolenia i przygotowywania osób do wolontariatu. Będzie on wykorzystywany w przyszłych działaniach Federacji oraz przekazywany innym organizacjom chcących organizować wolontariat. Ponadto objęcie wsparciem innych organizacji chcących działać w obszarze wolontariatu przyczyni się do wzmocnienia sieci wolontariatu i współpracy pomiędzy organizacjami wolontariackim.

Efekty realizacji działań projektowych

• 112 godzin wsparcia szkoleniowego i doradczego zrealizowanego dla uczestników projektu – wolontariuszy.
  • 80 godzin wsparcia eksperckiego dla koordynatorów wolontariatu.
  • 100 osób z obszaru Miasta Olsztyn i powiatu olsztyńskiego objętych wsparciem w ramach projektu (wolontariusze i koordynatorzy wolontariatu).
  • 50 wolontariuszy objętych wsparciem w ramach zajęć w Akademii Wolontariatu.
  • 30 koordynatorów wolontariatu z obszaru Miasta Olsztyn i powiatu olsztyńskiego objętych wsparciem w ramach projektu.
  • 12 szkoleń i warsztatów rozwojowych dla nauczycieli/koordynatorów SKS.
  • 4 akcje społeczne przeprowadzone w ramach projektu, zaplanowane i zrealizowane przez uczestników projektu.
  • 2 spotkania regionalnej sieci wolontariatu
  • 9 przyznanych minigrantów,
  • 6 lokalnych nominacji w Konkursie Koordynator Wolontariatu i Wolontariusz Roku.

Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków „Korpusu Solidarności – Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego

na lata 2018 – 2030”

Wartość dofinansowania: : 153 900,00 zł Całkowity koszt projektu: 153 900,00 zł

Koordynator projektu: Milena Jędrzejewska, m.jedrzejewska@federacjafosa.pl, 89 523-60-92, 887-187-009