Street Art Garden w wielu odsłonach

W dobie pandemii wszystko jest inne niż zwykle. Inna była więc zatem szósta edycja Olsztyn Street Art Garden, które 19 września zorganizowało stowarzyszenie Arka. Tradycyjnie można było liczyć na ciekawe artystyczne projekty.
Tym razem formuła tej edycji była inna, ale powstało wiele ciekawych prac, a wiele z nich tradycyjnie już będzie można oglądać w przestrzeni miejskiej. Piknik zgromadził olsztyńskie rodziny, które chętnie zaangażowały się w tworzenie street artowych dzieł.
Tutaj uczestnicy spotkali się, by artystycznie rozprawić się z „covidową” nudą. Na początek rodziny mogły wziąć udział w grze miejskiej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Aktywności Społecznej “Młyn”i Rowerowy Olsztyn – “Na tropach Street Art Garden”. Była to gra terenowa pokazująca i przypominająca o dziełach sztuki ulicznej w Olsztynie. Każdy uczestnik mógł liczyć na nagrody.
Nie brakowało również chętnych do udziału w tworzeniu mozaik, którym dowodził Mirek Arczak ze Stowarzyszenia Aktywności Społecznej “Młyn”. Do wyczarowania prac użyto materiałów z recyklingu, czyli starych płytek z remontów.

Michał Kupisz z Federacji Fosa zaproponował nietypową instalację – ogrodzenie z ocalonych desek rozbiórkowych. Każda z nich stała się częścią niezwykłej historii. Efekt tych prac można podziwiać tuż przy Arce, na siatce od strony Parku Centralnego.

Profesor Stanisław Czachorowski razem z Anną Mikitą, Anią i Rozalią Wojszel zachęcali do malowania starych płytek z terakoty. Najważniejsze były oczywiście motywy przyrodnicze i bioróżnorodność miasta: rośliny, grzyby, zwierzęta.

Do każdej płytki (dachówki, cegły) uczestnik mógł wybrać przygotowany wcześniej kod QR, linkujący do opowieści o przyrodzie (roślinach, ziołach, owadach, grzybach, ptakach, łąkach kwietnych, przyrodzie w mieście). Teraz płytki zostaną polakierowane i wraz z qr kodami przyklejone do muru wokół Arki. Tak powstanie stała, plenerowa wystawa. Zwiedzający z telefonami komórkowymi będą mogli nie tylko obejrzeć powstałe prace, ale i poczytać (wystarczy czytnik qr kodów w telefonie komórkowym).
W czasie tej edycji powstał też inny projekt – „Miejski ogród” Mileny Andruszkiewicz i ekipy z Zespołu Szkół Budowlanych w Olsztynie. Bartek Świątecki i uczniowie Państwowego Liceum Plastycznego im. E. Mendelsohna w Olsztynie stworzyli najprawdziwszy mural. Powstała gigantyczna kopia obrazu Van Gogha, która robi wrażenie. Do tworzenia graffiti zachęcał również Tomson.
Ta edycja, choć inna niż wszystkie, z pewnością zostanie na długo w pamięci.
Współorganizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Młyn, prof. Stanisław Czachorowski, Państwowe Liceum Plastyczne im. E. Mendelsohna, Rowerowy Olsztyn, Zespół Szkół Budowlanych im. Żołnierzy AK i Federacja FOSa.