Święto Muzyki pod olsztyńskim ratuszem – Open Piano 2

21 czerwca wypada Święto Muzyki. Dało ono dobrą okazję do drugiej edycji Open Piano w Olsztynie. Pierwszy raz, jesienią 2020, graliśmy na olsztyńskim Zatorzu. W tym roku muzyczny happening, wspólna inicjatywa federacji FOSa i Pałacu Młodzieży w Olsztynie przeniosła się do serca miasta. Fantazyjnie pomalowane pianino stanęło pod samym ratuszem, zwracając uwagę tłumów, które tego upalnego dnia przewinęły się przez centrum Olsztyna.
­- To happening, a jednocześnie akcja o znaczeniu informacyjnym, społecznym, włączająca mieszkańców do popularyzacji muzyki. Chcemy, aby nasze miasto stało bardziej muzykalne, radosne, mniej zestresowane, mniej podzielone. – mówi Michał Kupisz, koordynator akcji, do której od rana do wieczora przyłączyło się nie tylko wielu pianistów, ale także całe zespoły, wokaliści, recytatorzy.
Pod ratuszem wystąpili m.in. Maja Sznirling, Daniel Rupiński (olsztyński hejnalista), Cezary Nowakowski, Ania Broda, Paweł Koterski, Andrzej Żukowski, uczniowie Pałacu Młodzieży w Olsztynie wraz z nauczycielami oraz wiele osób „prosto z ulicy”.

W organizację i obsługę wydarzenia zaangażowani byli wolontariusze oraz uczestnicy kolejnej Job-firmy, w realizowanym przez FOSę projekcie “W drodze do aktywności – edycja 2”.

Akcje OPEN PIANO odbywają się na świecie już od wielu lat. Jako pierwszy na ten pomysł wpadł Luke Jarram, brytyjski artysta wizualny, który w 2008 roku zaczął ustawiać pianina i fortepiany w różnych miejscach przestrzeni publicznej na ulicach Londynu. Akcja rozwinęła się na cały świat.