Sztuczna inteligencja i edukatorzy z FOSy – rozwijamy kompetencje cyfrowe wraz z Erasmus+

Na przełomie maja i czerwca 2023 roku, dwunastoosobowy zespół złożony z pracowników Federacji FOSa miał przyjemność wziąć udział w kursie podnoszącym kompetencje w zakresie ICT w miejscowości Portimao w Portugalii. Kurs zorganizowany był w ramach projektu Erasmus+ pt. „Nowe idee, nowe działania. Wzmacnianie potencjału pracowników Federacji FOSa”. Naszym gospodarzem i organizatorem szkolenia była spółdzielnia socjalna DOTS – Cooperativa de Inovação Social para a Transformação Social. DOTS specjalizuje się w edukacji dorosłych ICT, szczególnie zagrożonych wykluczeniem społecznym (sama organizacja jest przedsiębiorstwem społecznym i zatrudnia osoby z kręgu wykluczenia społecznego). Misją organizacji jest promowanie uczenia się przez całe życie osób defaworyzowanych społecznie oraz wspieranie możliwości aktywizacji społecznej i zawodowej. Naszym celem było poznanie nowinek z zakresu nowoczesnych mediów oraz technologii ICT – a więc ambitnie!
Tuż po przyjeździe grupa została podzielona na dwa mniejsze zespoły na podstawie dotychczasowych posiadanych już kompetencji. Po powitaniu nas w swojej siedzibie przez prowadzących szkolenie, przystąpiliśmy do efektywnej pracy. Mieliśmy okazję ugruntować naszą wiedzę oraz poszerzyć nasze umiejętności z profesjonalnego przygotowywania video rozmów oraz konferencji. Opracowywaliśmy konspekty szkoleń online, z użyciem cyfrowych narzędzi takich jak Mentimeter który to oferuje kilka rodzajów prezentacji pozwalających na szybkie badanie opinii (np. uczniów, uczestników spotkania, szkolenia itp. Ucząc się również w praktyce wykorzystywać technologię jaką dysponujemy. Poruszając się ciągle w tematyce wpływu technologii na naszą organizację poznaliśmy bliżej programy graficzne takie jak Canva. Canva to program graficzny, który ma wiele przydatnych funkcji.  Program ten obsługuje się za pośrednictwem komputera przez przeglądarkę internetową lub pobiera na urządzenie mobilne, czyli smartfon lub tablet. Co ważne, większość przydatnych funkcji dostępna jest w ramach bezpłatnego narzędzia. Platforma pozwala na kadrowanie grafik i ich lekką obróbkę, dostosowywanie przezroczystości ich poszczególnych części oraz dodawanie dodatkowych elementów, takich jak ramki, dymki czy ikonki. Dzięki temu narzędziu można szybko i bezproblemowo stworzyć wiele mało skomplikowanych, choć wciąż atrakcyjnych grafik. Z programem Canva można zaprojektować np. plakat, logo, prostą infografikę do prezentacji, wizytówkę, zaproszenie, grafikę na potrzeby mediów społecznościowych, baner na bloga czy okładkę. Canvę zna i wykorzystuje wiele osób, jednak warto wiedzieć, że firma ma świetną ofertę dla organizacji pozarządowych. Wystarczy przejść prostą procedurę aplikacyjną by cieszyć się Canvą w całości za darmo! A w wersji pełnej możemy korzystać z tysięcy zdjęć, grafik, szablonów i narzędzi do edycji niedostępnych w wersji bezpłatnej.
Nie zabrakło również tematyki tworzenia filmików video – przede wszystkich tak popularnych i wszechobecnych współcześnie shorties czy relacji. Poznaliśmy jakie trendy panują obecnie i jak utrzymać aktywność wśród obserwujących nasze działania. Podczas szkolenia mieliśmy okazję poznać nieznane nam wcześniej metody i techniki pracy z wykorzystaniem nowych technologii oraz własnych telefonów i aplikacji. I tu też weszła do gry praktyka trenerska. Prowadzący zajęcia cały czas pamiętali, że my też jesteśmy trenerami, a poznane treści mamy przekazywać innym. Dlatego też, każdy uczestnik musiał wystąpić przed kamerą – wziąć udział w nagraniu nie tylko jako uczestnik, ale też jako prowadzący ćwiczenie. Pamiętajmy! Trener zawsze powinien doświadczyć czynności, do których ma zachęcać uczestników swoich szkoleń oraz emocji, które im towarzyszą! Dzięki temu będzie w stanie przewidzieć i zrozumieć potencjalne reakcje swoich podopiecznych.
Dowiedzieliśmy się również jak w swojej pracy na co dzień możemy korzystać z chatu GPT, który był dla nas zupełną nowością – ma on wiele funkcji i zastosować mogących nie tylko procesy edukacyjne, ale też pisanie projektów, usprawnić działanie biura, tworzenie grafik… Liczba sposobów wykorzystania AI jest nieograniczona! ChatGPT jest fascynującym przykładem praktycznego zastosowania sztucznej inteligencji. Stała się ona realnym sposobem na rozwiązywanie konkretnych problemów, wyjaśnienia zawiłych koncepcji lub generowanie kreatywnych pomysłów. Możliwość zadawania pytań uzupełniających pozwala dotrzeć do poszukiwanych informacji znacznie szybciej niż odwiedzając kilka stron internetowych. Dzięki temu narzędziu organizacje pozarządowe mogą ułatwić sobie prace m.in. w zakresie tłumaczeń językowych, czy też tworzeniu pism.  Tylko podczas szkolenia stworzyliśmy nowy program szkoleniowy, logotyp jednej z organizacji członkowskich, skomponowaliśmy piosenkę o Federacji FOSa (wraz z tekstem) oraz wygenerowaliśmy scenariusz do filmu fundraisingowego. To doświadczenie pokazało nam, że ciągle rozwijająca się technologia nie jest wcale straszna a wręcz przeciwnie – może być atrakcyjna, skuteczna i zaskakująco ciekawa a dzięki praktyce nasze metody pracy na pewno przyniosą stałe efekty poprawiające jakość i obsługę narzędzi cyfrowych.
Projekt „Nowe idee, nowe działania. Wzmacnianie potencjału zespołu Federacji FOSa” uzyskał dofinansowanie w ramach Sektora Edukacja dorosłych programu Erasmus+ Akcja 1. Mobilność edukacyjna