Tysiące maseczek ze społecznej inicjatywy

Choć oficjalnie akcje szycia maseczek powoli się kończą, to jednak nie maleje na nie popyt. Wciąż będą potrzebne, m.in. w domach opieki czy placówkach edukacyjnych. Federacja FOSa kontynuuje więc pracę, by trafiły wszędzie tam, gdzie są potrzebne. Maseczki szyjemy także w naszym biurze przy ulicy Linki 3/4 w Olsztynie, które powoli wraca do normalnego funkcjonowania.

W Federacji FOSa odbywa się wiele akcji, które wspomagają nie tylko służby medyczne z Warmii i Mazur. Kontynuujemy akcję szycia maseczek, które wciąż będą konieczne w przypadku seniorów czy placówek opiekuńczych. W pomoc włączyły się też osoby biorące udział w projekcie w „Drodze do aktywności 2”, m.in. Anna Natucka, Mariola Domin i wiele innych osób. Trudno wyliczyć wszystkich zaangażowanych, a za wsparcie ogromnie dziękujemy.
Na początku tygodnia ponad 200 maseczek trafiło do nas od wolontariuszek akcji „Pogromcy koronawirusa w akcji”, której partnerem jest Federacja FOSa. A uszyte maseczki to zasługa kobiet z Koła Gospodyń Wiejskich „Wójtowianki”. Kobiety zorganizowały maszyny, potrzebne materiały i uszyły od 17 marca ponad 2,5 tysiąca maseczek. Wspomagają one m,in. okoliczne szpitale i hospicja.
Maseczki są szyte również w ramach akcji „Łączymy siły”, których organizatorem jest Spółdzielnia Socjalna HuManus i Fundacja dla dzieci i Młodzieży Kółko Graniaste.

– W akcję zaangażowanych jest ponad 200 osób- nie sposób policzyć, bo wciąż dochodzą nowe – mówi Agnieszka Koprucka ze Spółdzielni Socjalnej HuManus. – Rozdaliśmy około 14 tysięcy maseczek. Maski przekazywaliśmy przede wszystkim szpitalom. To nasz główny odbiorca, ale są to też hospicja, placówki medyczne, służby ratunkowe, Straż Pożarna, osoby mające bezpośredni kontakt z innymi ludźmi z racji wykonywanej pracy oraz seniorzy.

W akcję włączyli się m.in. OSP Wójtówko, MOK Jeziorany i Gmina Jeziorany, OSP Nowa Wieś, Koło Gospodyń Wiejskich Nowalijki, Sołectwo Gryźliny Zielonowo i potem mieszkańcy Barczewa, Bartążka, Dywit, Franknowa, Frączek, Gad, Jezioran, Kikit, Kiersztanowa, Kostrzew, Marcinkowa, Olsztyna, Ornety, Potryt, Przykop, Środowiskowy Dom samopomocy w Marcinkowie z filią w Prejłowie, Przykop, Słup, Tłokowa i Wójtówka.
Dołączyło się też Wójtowo- Beata Jakubiak, na co dzień pracownik Federacji FOSa, Gmina Łukta- centrala GOK w Łukcie i Aneta Fabisiak – Hill z przyłbicami.
– W ramach naszej akcji Zakład Karny w Barczewie szyje maseczki dla Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie – dodaje przedstawicielka Spółdzielni Socjalnej Humanus.
– Pokazaliśmy, że w czasie pandemii potrafimy się zjednoczyć – mówią przedstawiciele różnych akcji. Panie szyją, w pomaganiu wspierają je całe rodziny. Nie zwalniamy tempa. Potrzebujący wciąż czekają na naszą pomoc.