Ważna dyskusja o przyszłości organizacji pozarządowych
Wyzwania funkcjonowania organizacji pozarządowych, ważne wsparcie samorządu. Za nami Regionalne Forum Sieciujące, w czasie którego odbyła się debata przedwyborcza z przedstawicielami Komitetów Wyborczych do Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Tematy podejmowane w czasie Forum to aktualne wyzwania trzeciego sektora, ale także najważniejsze problemy społeczności. Wśród prelegentów był więc Szymon Osowski, prezes Stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska, ekspert Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego, specjalista od prawa samorządowego, jawności i praw obywatelskich.
Jakie lekcje i doświadczenia mogą czerpać organizacje pozarządowe ze świata biznesu? Dlaczego w działalności społecznej warto wypracować model biznesowy? Na czym organizacje pozarządowe mogą zarabiać? – tłumaczył Michał Bartoszewicz, współwłaściciel wydawnictwa MADE IN Warmia & Mazury oraz agencji kreatywnej Auris Media Group.
— Na organizacje pozarządowe patrzę z perspektywy przedsiębiorcy — tłumaczył w trakcie Regionalnego Forum Sieciującego. — Jednym z największych wyzwań trzeciego sektora, moim zdaniem, jest zachowanie entuzjazmu i zaangażowania zespołu. Ale nie można tego oczekiwać nieustannie, ponieważ każdy z nas musi przeznaczać część swojego czasu na zarabianie. Musimy spłacać kredyty, leasingi, generować dochody, które potem służą rodzinie. Oczywiście praca społeczna przynosi dużą satysfakcję, poczucie spełnienia, ale z moich obserwacji ta radość i energia nie starcza na długo, jeśli zaczyna nam brakować pieniędzy lub czas działań na rzecz organizacji koliduje z czasem na sprawy zawodowe. Stąd mój pomysł, by na organizacje pozarządowe spojrzeć jak na startupy. Choć startują jako idee generujące wyłącznie koszty, po jakimś czasie mają stać się miejscem, które zapewnia jej twórcom i całemu zespołowi finansową stabilizację, by mogli na pełny etat realizować swoją misję.
Dodał również:
— Źródłem dochodu nie mogą być wyłącznie granty i dotacje, bo to nie zapewnia stabilności finansowej i niezależności organizacji. Zachęcam więc, by budować własne marki, które mogą przynosić pieniądze nie tylko na działalność statutową, ale też budowanie zespołu, który poświęca osiem godzin dziennie na rozwijanie idei fundacji czy stowarzyszenia. Może to być festiwal, warsztaty, miejsce czy określony produkt — wskazywał.
O powstawaniu organizacji i potrzebach mieszkańców mówił Piotr Siergiej – rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.
— W województwie warmińsko-mazurskim Nowe Miasto Lubawskie znalazło się w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce — mówił Piotr Siergiej. — Znalazło się tam, kiedy postawiono tam stację pomiarową. Naszą największą kampanią jest ta pt. „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”, za nami pięć edycji i ma ona coraz większe zasięgi.
W drugiej części spotkania odbyła się organizowana przez Federację Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa oraz Radę Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego debata przedwyborcza z przedstawicielami Komitetów Wyborczych do Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wzięli w niej udział” Maria Bąkowska – Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe, Teresa Astramowicz – Leyk – Koalicja Obywatelska, Paweł Warot – PiS, Stanisław Szatkowski – KKW Lewica.
— To było bardzo inspirujące spotkanie, szczególnie dla nas, społeczników, dla których ważne jest dobro wspólne — oceniła Barbara Szpakowska-Bartyś, działająca m.in. w Radzie Seniorów Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Dorota Limontas z Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP mówiła z kolei:
— Tematy podejmowane w trakcie Forum, szczególnie wypowiedź Michała Bartoszewicza, to interesujący trend. To, by organizacje pozarządowe przestawiły się na myślenie przedsiębiorcy, dla wielu z nich może być trudne — oceniła Dorota Limontas. — Kiedy ktoś mówi o biznesie, większość kojarzy to z zawiłymi procedurami, związanymi m.in. z podatkami i administracją. My, jako ZHP, łączymy działalność wychowawczą z gospodarczą. Edukujemy dzieci w zakresie przedsiębiorczości, co jest przydatne w przyszłości. Myślę, że biznesowe podejście w zakresie organizacji pozarządowych jest ważne, choć uważam również, że ważne jest wsparcie mentora.
Uczestnicy Forum wspominali, że podobne cykliczne wydarzenia są w naszym mieście potrzebne.
– Tylko działając wspólnie możemy kreować rozwiązania, które wnoszą istotny wkład w rozwój trzeciego sektora – podsumowali.