Znamy Społeczników Warmii i Mazur
Gospodynie ze Srokowa i Anna Baczewska z Górowa Iławeckiego zwyciężyły w konkursie na Społecznika Warmii i Mazur. Od lat Federacja FOSa docenia osoby oraz społeczności, które wspierają potrzebujących, a teraz angażują się również w pomoc uchodźcom z Ukrainy.
— Pomoc, która trafiła do uchodźców, a była organizowana była przez organizacje społeczne, jest niezbędna. Wasze zaangażowanie, wielkie serce i chęć dotarcia do każdego człowieka jest bardzo ważne. Wsparcie to zasługa samorządów, organizacji, ale przede wszystkim organizowały ją społeczności — mówił tuż przed wręczeniem nagród na Społecznika Warmii i Mazur konsul generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 16 listopada, w pierwszym dniu corocznego spotkania organizacji członkowskich Federacji FOSa. We wręczeniu nagród wziął udział konsul generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi, prezes Federacji FOSa – Bartłomiej Głuszak, Jolanta Piotrowska, członkini zarządu województwa warmińsko-mazurskiego oraz Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
Społecznikiem Warmii i Mazur została Anna Baczewska ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Profilaktyki Zdrowia „Jesteśmy Razem” w Górowie Iławeckim.
— Lubię swoją pracę, która jest moją pasją, ale też misją jednocześnie — zapewniała Anna Baczewska. — Sukcesu nie osiąga się w pojedynkę, to zasługa wielu ludzi, na których mogę liczyć. Za sukcesem zawsze stoi grupa osób. W moim przypadku są to dziewczyny, które nie patrzą czy coś się im opłaca czy nie, ale po prostu robią swoje, pomagają innym. Tak było, kiedy nastała pandemia, i teraz, kiedy musieliśmy zmierzyć się z wojną w Ukrainie. Wiem, że jeśli będzie potrzeba, one zawsze ruszą na pomoc. Przecież nie żyjemy dla samych siebie, ale dla innych. Poza tym, w życiu trzeba być przyzwoitym.
Tytułem Społeczników Warmii i Mazur uhonorowano Koło Gospodyń Wiejskich i społeczność Solanki.
— Jesteśmy bardzo zadowolone, że nas doceniono — mówiły przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Solanki. — Robimy dużo dobrych rzeczy i dalej będziemy to robić.
Wyróżnienie w konkursie na Społecznika Warmii i Mazur otrzymała Maria Gamdzyk z Uniwersytetu III Wieku w Giżycku.
— Zupełnie nie spodziewałam się wyróżnienia — przyznała Maria Gamdzyk. — Staram się pomagać, na ile starcza mi sił. Znam język ukraiński, więc chodzę na przykład do przedszkoli i czytam dzieciom bajki, rozmawiam. Po ukraińsku. Pomagam Ukraińcom na różne sposoby, wydaję żywność, ubrania. Wszędzie mnie pełno. Jestem bardzo aktywna. Tych zajęć jest tak dużo, że żeby zdążyć wszędzie na czas, czasem chwytam rower, bo pieszo nie mogę zdążyć. Muszę być tak aktywna, bo tak mi się chce żyć i działać, mimo że jestem schorowana. Jednak pokazuję, że warto. Chcę inspirować innych do działania. Trzeba chcieć, żeby się chciało — podkreśla pani Maria.
Nagrody Społecznika Warmii i Mazur wręczono w trakcie dwudniowego spotkania organizacji członkowskich Federacji FOSa, które odbyło się od 16 do 17 listopada w siedzibie Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W trakcie nie brakowało wystąpień i prelekcji. O „Wyzwaniach polityki społecznej na Warmii i Mazurach” mówiła Jolanta Piotrowska, członkini zarządu województwa warmińsko-mazurskiego. O „kulturze organizacyjnej NGO” opowiedział dr Marek Siemiński, prodziekan wydziału Nauk Ekonomicznych UWM oraz dr Katarzyna Andruszkiewicz, również z wydziału Nauk Ekonomicznych UWM. O wykluczeniu energetycznym w kontekście usług społecznych mówił Jakub Sokołowski z Instytutu Badań Strukturalnych w Warszawie. W dyskusji o strategii działania w kryzysie wziął udział Oleksandr Plodystyi, Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku.
Drugiego dnia odbyły się również ciekawe szkolenia, dotyczące m.in. ekonomizacji organizacji pozarządowych, zasady pomocniczości oraz interwencji kryzysowej. Mówiono również o perspektywach rozwoju organizacji samorządowych, które mają ogromne znaczenie w organizowaniu wsparcia dedykowanego osobom starszym i wykluczonym.