Nagrody konkursu POTRZEBNI rozdane!

W trakcie Wojewódzkiego Spotkania Rad Seniorów Federacji FOSa w Olsztynie, w dniach 15-16 istopada 2021 odbyło się również uroczyste rozstrzygnięcie plebiscytu „POTRZEBNI. Warmińsko-Mazurskiego konkursu na Aktywnego Seniora/Seniorkę i Najlepszą Inicjatywę Seniorską”.
W Kapitule Konkursu znaleźli się przedstawiciele Federacji FOSa, laureaci poprzednich edycji konkursu, reprezentant Wojewódzkiej Rady Seniorów oraz Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.
Oto laureaci Warmińsko-Mazurskiego konkursu na Aktywnego Seniora/Seniorkę
Wyróżnienia otrzymali:
Alicja Wąsik, założycielka i prezeska Stowarzyszenia „Nasza wieś” z Frączek, twórczyni Akademii Seniora Gminy Dywity stawiająca sobie za cel dobro lokalnej społeczności;
Irena Miotk, członkini zarządu Stowarzyszenia UTW w Morągu, liderka, autorka projektów, jej dewizą jest być z ludźmi i dla ludzi;
Barbara Borawska, prezeska Klubu Krajoznawców PTTK przy UTW w Olsztynie oraz członkini Zarządu Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK w Olsztynie, propagatorka turystyki i aktywnego spędzania czasu przez seniorów;
Jarosław Czerniawski – lider zespołu „Z WIGOREM” przy Jarockiej Akademii III Wieku, niesamowicie pozytywnie aktywna postać, mistrz jazdy na rolkach, facet z kosmicznie pozytywną energią.

I miejsce w kategorii “Aktywna seniorka” zajęła Maria Popieluch . Na co dzień jest prezeską Stowarzyszenia na rzecz Chorych z Chorobą Nowotworową „PROMYK” w Giżycku To inicjatorka wielu akcji charytatywnych, unikalna osobowość, wielkie serce i osoba z ogromną energią. W jej imieniu nagrodę odebrali zastępca burmistrza Giżycka – Cezary Piórkowski oraz członek rady seniorów.
— W jej imieniu przekazuję kapitale serdeczne podziękowania — mówił przy odbiorze nagrody Cezary Piórkowski, zastępca burmistrza Giżycka. — Dziękujemy też samorządowi województwa, obecnej tutaj pani marszałek, za wsparcie działalności stowarzyszenia. Pani Maria Popieluch jest osobą niezwykle aktywną. Działalność stowarzyszenia zainicjowała dzień przed przejściem na emeryturę. Dziś jest prezeską stowarzyszenia, prowadzi w Giżycku i Węgorzewie hospicjum domowe, a również poradnię. Gratuluję również wszystkim laureatom dzisiejszego konkursu.

W trakcie rozstrzygnięcia konkursu poznaliśmy również laureatów w kategorii “Najlepsza inicjatywa seniorska”. Wyróżnienie otrzymał Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedwabnie. W uzasadnieniu jury mogliśmy przeczytać, iż doceniono pozytywny wpływ na społeczność lokalną Gminy Jedwabno, za zmianę wizerunku osoby starszej, przeciwdziałanie stereotypom i pokazywanie, że w każdym wieku można dobrze się bawić i aktywnie spędzać czas.
— Nie wyobrażam sobie dziś mojego życia bez tego miejsca— mówiła pani Teresa Adamowsky, która uczestniczy w zajęciach Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedwabnie. — Trzeba kochać innych ludzi i życie.
— Muszę przyznać, że wcześniej nie lubiłam Jedwabna, ale dziś przekonałam się, właśnie dzięki temu, że mamy Środowiskowy Dom Samopomocy. Tutaj powstają takie cuda, że gdybyście zobaczyli, pewnie byście się zdziwili – dodała inna uczestniczka zajęć – Ingrida Trzcińska.
Uczestniczki zajęć wzięły udział w gali razem z Wioletą Wojciechowską, kierowniczką ŚDS w Jedwabnie oraz Bartoszem Abramskim, terapeutą, który jest twórcą m.in. filmów dokumentujących działalność ŚDS z Jedwabna.
— Wyróżnienie w konkursie to dla nas ważne wydarzenie. Motywacja do naszej pracy, a także docenienie naszych uczestników — mówiła Wioleta Wojciechowska. — Bez chęci uczestników i ich zaangażowania nie ma nas. Bez nich nie zrobilibyśmy nic.

Za najlepszą inicjatywę seniorską jury uznało przedsięwzięcie Banku Żywności w Olsztynie i #AkcjęZupa.
Za 3200 obiadów przygotowanych i wydanych seniorom w trakcie pandemii oraz zapewnienie osobom starszym choć minimalnego w tym trudnym okresie kontaktu z drugim człowiekiem. Nagrodę odebrała Jolanta Markiewicz, kierownik promocji i komunikacji w Banku Żywności w Olsztynie.
— Muszę powiedzieć, że ta akcja dostarczyła nam wiele radości — wspomina Jolanta Markiewicz. — Kiedy jeszcze przed akcją zastanawialiśmy się, do kogo skierować te konkretne działania, padały propozycje: dzieci, rodziny. I wtedy padło pytanie: a starsi? Zamknięci w domach? To było potrzebne, o czym świadczyło wiele listów, które do nas dotarły. Napisane ręcznie, wiele innych podziękowań. To było podziękowanie przede wszystkim za obecność wolontariuszy w ich domach. Wiedzieli, że dwa razy w tygodniu ktoś do nich przyjdzie, odwiedzi, przekaże dobre słowo.
Po raz kolejny Federacja FOSa nagrodziła ludzi i stojące za nimi organizacje, które odgrywają ważną rolę w kształtowaniu wiedzy na temat potrzeb seniorów.