Regionalne Biuro Rzecznika Praw Osób Starszych – pomoc i wsparcie

Jeśli jesteś seniorem lub opiekujesz się osobą starszą i potrzebujesz:

• wsparcia specjalistów w zakresie informacji i edukacji w postępowaniu z osobą starszą oraz stałego wsparcia w codziennym funkcjonowaniu,
  • pomocy w rozwiązywaniu problemów rodzinnych i osobistych,
  • interwencji w sytuacjach kryzysowych,
  • wsparcia w nabywaniu i utrwalaniu kompetencji społecznych,
  • nie masz z kim porozmawiać o swoich problemach,
  • chcesz wyjść z domu, spędzić czas z innymi dorosłymi o podobnych problemach,
  • brak Ci środków finansowych na spotkania z psychologiem, prawnikiem lub innymi specjalistami

to nasz Projekt jest dla Ciebie i Twojej rodziny!

Co oferujemy seniorom i członkom ich rodzin?

• Rzecznika praw osób starszych
  • Doradcy kluczowego – od którego uzyskasz informację o dostępnych formach wsparcia, uzyskasz informację o firmach i opiekunkach/opiekunach prywatnych i publicznych świadczących usługi opiekuńcze, o możliwości skorzystania z usług rehabilitacyjnych, wypożyczalniach sprzętu rehabilitacyjnego i inne.
  • Koordynatora wsparcia – będzie w sposób zindywidualizowany wspierał Twoją rodzinę w prowadzeniu spraw związanych z opieką nad osobą zależną, wypełnianiu niezbędnych dokumentów, umawianiu wizyt lekarskich, ubieganiu się o rehabilitację osób zależnych, kontaktach z placówkami medycznymi i opiekuńczymi oraz pomocą społeczną i organizacjami pomocowymi, angażował członków rodziny do podejmowania czynności opiekuńczych i pielęgnacyjnych, kontaktował ze specjalistami.
  • Wolontariuszy – realizować będą działania takie jak np. pomoc sąsiedzka, wspierać rodziny z osobą zależną w codziennym funkcjonowaniu (np. pomoc w przewozie osoby zależnej na rehabilitację, pomoc w transporcie sprzętu rehabilitacyjnego, opieka nad dziećmi i osobami zależnymi w czasie przeznaczonym na uczestnictwo w projekcie itp.).
  • Seniorom i rodzinom objętym wsparciem udzielane będzie poradnictwo specjalistyczne:  prawne, mediacyjne, profilaktyka zdrowia, poradnictwo rodzinne, umiejętności opiekuńcze i pielęgnacyjne, higiena i zdrowe żywienie, gospodarowanie budżetem oraz inne, w zależności od potrzeb Uczestników.

Zapraszamy też do prowadzonych min przez psychologa grup samopomocowych i grup wsparcia, które pomogą uporać się ze stresem, ale też poznać nowych ludzi, spędzić czas w miłym gronie.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny!

Co daje udział w Strefie?

• poprawę sytuacji rodzinnej,
  • ograniczenie samotności, wzmocnienie samodzielności i integracji ze środowiskiem,
  • pracę z profesjonalistami, ekspertami w swoich dziedzinach (między innymi prawnikami, pielęgniarkami, dietetykami, gerontologami),
  • zwiększenie dostępności osób zależnych i ich rodzin do usług, zwłaszcza w obszarze pomocy społecznej i ochrony zdrowia,