Regionalne Biuro Rzecznika – TAK DZIAŁAMY

Projekt “Regionalne Biuro Rzecznika Praw Osób Starszych” to przede wszystkim unikalna możliwość wprowadzenia w życie osób starszych, niesamodzielnych i ich opiekunów okazji do wspólnych spotkań, integracji, samopomocy, uzyskania wsparcia specjalistów i doradców w trudnych sytuacjach życiowych.

To również misja Biura Rzecznika Praw Osób Starszych: spotykać się, reagować, edukować o prawach przysługujących seniorom.

OTO REALIZOWANE PRZEZ NAS DZIAŁANIA:

 

Warsztaty upowszechniania Ścieżki pracy z seniorami uwikłanymi w przemoc.

 

 

Warsztaty upowszechniania ścieżki pracy z seniorami uwikłanymi w przemoc. Sąd Rejonowy. Ostróda. Grupa kuratorów sądowych.

 

Warsztaty upowszechniania Ścieżki pracy z seniorami uwikłanymi w przemoc. Ostróda.

 

“O potrzebach, które się nie starzeją” Podcast video w ramach kampanii STOP przemocy wobec osób starszych

Obejrzyj TUTAJ

 

” O niemocy wobec przemocy” Podcast video w ramach kampanii STOP przemocy wobec osób starszych

Obejrzyj TUTAJ

Prowadzimy Warsztaty upowszechniania Ścieżki pracy z Seniorami uwikłanymi w przemoc z pracownicami i pracownikami ops.

 

W audycji STACJA DOBRO w radiu UWM FM, uczestniczyliśmy w audycji “O sztuce pomagania”.

Audycja do wysłuchania tutaj: http://uwmfm.pl/news/1991/czytaj/12033/stacja-dobro-odcinek-100.html?fbclid=IwAR0g2QvKvqK6LHClzOhf-_M-KX3dOXlCsfciAhS0TzewOD6CRF4FwaK2sdY

W audycji Strefa Intymna gośćmi Anety Pawelczyk-Piłat byli: suicydolog Ryszard Jabłoński oraz Aneta Fabisiak-Hill i Anna Serbeńska – psycholożka i psychoterapeutka z Regionalnego Biura Rzecznika Praw Osób Starszych Federacji FOSa. Rozmawialiśmy o kryzysach zdrowia psychicznego u seniorów.

Audycja do wysłuchania tutaj: http://uwmfm.pl/news/1991/czytaj/11886/strefa-intymna-odcinek-19.html?fbclid=IwAR1kIr0RWKLv8dbsSh0rUhJhNrtEdS7nzgGzuxvZMjMWHAycu0Lh9sJfa_o

SPOT SPOŁECZNY KAMPANII STOP PRZEMOCY WOBEC OSÓB STARSZYCH

Obejrzysz go TUTAJ

SPOT RADIOWY DO ODSŁUCHANIA

Warsztaty dla młodzieży dotyczące empatii wobec osób starszych, z użyciem kombinezonu geriatrycznego:

Na zaproszenie Aneta Pawelczyk-Piłat, w audycji “Stacja dobro”, koordynatorka projektu “Regionalne Biuro Rzecznika Praw Osób Starszych, Aneta Fabisiak-Hill mówiła o problemach i potrzebach osób starszych, wolontariacie, wsparciu, którego udziela Regionalna Strefa Pomocy przy Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa oraz pracy Rzecznika Praw Osób Starszych.

AUDYCJI POSŁUCHAJ TUTAJ

 

12.05.2023 Program “OPINIE” w TVP 3 Olsztyn. Wystąpienie społecznej  Rzeczniczki Praw Osób Starszych na podregion elbląski, Urszuli Wolnej, współpracowniczki Biura Rzecznika.

MATERIAŁ DO OBERZENIA TUTAJ

 

Wywiady online z ekspertkami/tami uwrażliwiające na temat przemocy wobec seniorów, przeciwdziałania przemocy poprzez integrację, pasję i grupy rówieśnicze, o języku przemocy.

Gość specjalny projektu Regionalne Biuro Rzecznika Praw Osób Starszych, Andrzej Kędzierski, psycholog, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Olsztynie.

Wywiad z z Zenoną Ćwiklińską, dyrektorką Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Olsztynie OBEJRZYJ TUTAJ

Wywiad z Magdaleną Małgorzatą Skrzydlewską – specjalistką w zakresie komunikacji społecznej, trenerką, aktywistką i animatorką społeczną. Autorką edukacyjno-aktywizujących projektów społecznych adresowanych do osób starszych, w tym pierwszego w Polsce, realizowanego przez stowarzyszenie Forum 4 Czerwca, projektu „Język wobec starości, szacunek w praktyce”, poruszającego tematykę dziadurzenia (gerontomowy) – dyskryminacyjnego sposobu komunikowania się z osobami starszymi. Autorką i koordynatorką projektu “Twoje słowa. Moja godność”. OBEJRZYJ TUTAJ

W jaki sposób pasja wpływa na budowanie odporności psychicznej? Czy może dodać nam sił, by stawić czoła np. przemocy, która nas dotyka? A jak to sprawdza się w przypadku osób starszych? Naszą rozmówczynią była Katarzyna Korzeb, trenerka tańca Klubu Sportowego Power Dance oraz animatorka grup Senior+. OBRJRZYJ TUTAJ

 

Grupa wsparcia w formie spaceru w plenerze z psycholożką Anną Serbeńską:

Upowszechnianie dokumentu  „Ścieżka pracy z seniorami uwikłanymi w przemoc” w formie szkoleń:

 

Ścieżka pracy z seniorami uwikłanymi w przemoc – broszura w języku polskim

Sciezka Pracy Z Seniorami Uwikłanymi w Przemoc broszura

The path of work with elderly people embroiled in VIOLENCE – broszura w języku angielskim

Aid Path

O zjawisku dyskryminacji osób starszych, prawach seniorów, samorzecznictwie, koniecznych zmianach w systemie i świadomości społecznej dotyczących dojrzalszej dojrzałości i o działaniach projektu “Regionalne Biuro Rzecznika Praw Osób Starszych” , w audycji Doroty Grzymskiej, na antenie Radia Olsztyn opowiadały, 16.03.3023r. , koordynatorka  Aneta Fabisiak-Hill i doradca kluczowy Monika Michniewicz

Link do audycji radiowej z udziałem Rzecznika Stanisława Brzozowskiego oraz koordynatorki projektu Anety Fabisiak-Hill

Posłuchaj audycji

 

Wystąpienia i interwencje Rzecznika w lokalnych mediach
Konferencja na temat „Praw Seniora do godnego życia – stop przemocy” z udziałem Rzecznika – 18.11.2022, Piecki
Konferencja na temat „Praw Seniora do godnego życia – stop przemocy” z udziałem Rzecznika – 18.11.2022, Piecki 

To upowszechnianie wiedzy na temat problemów osób starszych, m.in poprzez organizację konferencji: V Wojewódzkie Spotkanie Rad Seniorów. Hasłem przewodnim było przeciwdziałanie przemocy wobec osób starszych, która odbyła się 27.20.2022r.

Panel ekspertów
Konferencja

To praca nad unikalną ścieżką przeciwdziałania przemocy wobec osób w podeszłym wieku.

Warsztaty opracowywania ścieżki przeciwdziałania przemocy

To także warsztaty i szkolenia uwrażliwiające osoby pracujące w obszarze szeroko pojętej, starszej dorosłości jak również pomagające młodzieży zrozumieć problemy trzeciego wieku.

Wsparcie dietetyka
Grupa samopomocowa
Działania samopomocowe i integrujące

 

Wsparcie fizjoterapeuty