Organizacje: nowa oferta właśnie dla WAS!

Projekt pt. „Federacja FOSa – wzmocnienie rozwoju usług społecznych” jest realizowany w okresie 01.05.2024 r. do 30.06.2026 r. przez Federację FOSa.
Podejmowane w projekcie działania stanowią kontynuację dotychczasowych, konsekwentnych działań Federacji FOSa zmierzających do wzmocnienia kompetencji organizacji socjalnych z województwa warmińsko – mazurskiego.

Bezpośredni odbiorcy projektu to 50 osób i 20 organizacji pozarządowych.

Dzięki wsparciu projektowemu organizację będę przygotowane do kolejnej perspektywy finansowania z UE. Będą mogły samodzielnie aplikować o środki, prowadzić kampanie fundraisingową. Dzięki powstaniu/aktualizacji i wdrożeniu w każdej organizacji strategii rozwoju wpłyniemy na systemowe zmiany i wsparcie co raz silniejszych i stabilniejszych, pewniejszych siebie organizacji. Co raz więcej organizacji będzie w sposób świadomy i przemyślany (dzięki planowaniu strategicznemu, zwiększenie świadomości i woli współpracy samorządów, wypracowanie standardów usług społecznych, wzmocnienie kadrowe, edukacyjne) wchodziło w obszar usług społecznych – niezwykle istotnych w obecnych czasach. Wzmocnienie zostaną grupy branżowe oraz powstanie przestrzeń do tworzenia nowych. Zwiększy się liczby aktywności członków, zwłaszcza małych organizacji, które to najwięcej skorzystają na współpracy, one też w największym stopniu wymagają wsparcia. Zbuduje się i zacieśni więzi pomiędzy organizacjami na poziomie sieć, a więc podejmowanie wspólnych projektów, wymieniana zasobów. Zwiększy się znaczenie Sieci, jej rozpoznawalności na szczeblu regionalnym i lokalnym.

W ramach projektu:
1. Odbędzie się 6 szkoleń po 16 godzin
2. Odbędzie się w sumie 180 h poradnictwa specjalistycznego z zakresu 6 tematów i sieci branżowych. Eksperci z tematyki będą prowadzić spotkania średnio 4 h dla organizacji         3. Odbędą się 2 wspólne inicjatywy organizacji członkowskich Federacji
4. Zorganizowane zostaną 3 wyjazdy studyjne dla NGO i ich partnerów w celu wzmocnienia kompetencji w rozwoju planów usług społecznych i samych usług                                           5. Organizacjom członkowskim Federacji zostanie przekazanych co najmniej 250 informacji w formie newslettera i innych formach                                                                                       6. Powstanie co najmniej 10 opracowanych planów i strategii rozwoju – fundraisingu, zarządzaniem finansami, zespołem, komunikacji, pozyskiwania środków itp.

Koordynator projektu: Natalia Preilowska, n.preilowska@federacjafosa.pl, : 89 523-60-92, 503 466 700

Projekt jest sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030”

Wartość dofinansowania: 141 440 zł

Zapraszamy do Regionalnej Strefy Pomocy

Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa realizuje projekt „Regionalna Strefa Pomocy”. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny dzięki finansowaniu ze środków Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Termin realizacji projektu: od 01.06.2024r. do 31.12.2024r.

Podejmowane w projekcie działania obejmują szkoleniowe i doradcze wsparcie opiekunów nieformalnych osób niesamodzielnych i starszych.

Rekrutacja będzie prowadzona wśród pacjentów przebywających w szpitalach m.in. Mazurskim Centrum Chorób Płuc w Olsztynie, Klinice Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie i ich rodzin a także osób, które bezpośrednio zgłoszą się do Federacji FOSa (25 os.)

Celem projektu jest zwiększenie wiedzy i umiejętności w sprawowaniu opieki nad starszą osobą niesamodzielną.

Co oferujemy?

  • Szkoła dla opiekunów – każda rodzina objęta wsparciem będzie miała możliwość skorzystania ze szkoły dla opiekunów – dwa 2-godzinne cykle szkoleniowe. Pierwsze spotkanie z pielęgniarką na temat funkcjonowania osób starszych o obniżonej samodzielności – choroby otępienne, zapobieganie i leczenie odleżyn…,drugie spotkanie z fizjoterapeutką, która wskaże przykładowe ćwiczenia do wykonania w warunkach domowych poprawiające sprawność osoby starszej.
  • doradca kluczowy, który będzie kontaktował się z rodzinami i udzielał wsparcia informacyjnego, przeprowadzi wywiad ustalając jakie są kluczowe problemy danej rodziny i dopasuje rozwiązanie do potrzeb,
  • doradcy specjalistyczni, m.in. prawnik, psycholog, pielęgniarka, fizjoterapeuta, do dyspozycji zarówno dla pacjenta szpitala jak i jego rodziny,
  • Rzecznik Praw Osób Starszych, który w razie potrzeby będzie interweniował w wypadku łamania praw osób starszych.
  • Wolontariusze/ki – realizować będą działania takie jak np. pomoc sąsiedzka, wspierać rodziny z osobą zależną w codziennym funkcjonowaniu (np. pomoc w przewozie osoby zależnej na rehabilitację, pomoc w transporcie sprzętu rehabilitacyjnego, opieka nad osobami zależnymi w czasie przeznaczonym na uczestnictwo w projekcie itp.).

Projekt dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego w ramach zadania „Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób – Wzrost jakości życia osób starszych.”

DOFINANSOWANIE: 19 580,00 zł.

CAŁKOWITA WARTOŚĆ PROJEKTU: 21 830,00 zł.

Koordynator projektu: Edyta Rodziewicz, mail: e.rodziewicz@federacjafosa.pl, tel. 89 523-60-92 lub 799 099 862

Z Kartą Praw Podstawowych dla Rady Seniorów w Ornecie!

W ramach projektu „Senior Worths: godność osób starszych i niesamodzielnych to prawo podstawowe!” 19 czerwca odbyło się kolejne szkolenie z zakresu Karty Praw Podstawowych UE w kontekście osób starszych. Tym razem Rzeczniczka Urszula Wolna poprowadziła spotkanie dla Gminnej Rady Seniorów w Ornecie, podczas którego uczestnicy zdobyli wiedzę na temat praw i obowiązków osób starszych wynikających z ustawy o prawach pacjenta, kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych aktów prawnych. Szkolenie objęło także praktyczne aspekty korzystania z tych praw, takie jak składanie skarg i wniosków do odpowiednich instytucji. Dzięki temu przedstawiciele rady seniorów mogą lepiej reprezentować i bronić interesów osób starszych w swojej społeczności.

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027.

 

Mocne strony seniora/seniorki mają moc!!

Podczas czerwcowego spotkania grupowego z psycholożką, uczestnicy projektu „Senior Worths: godność osób starszych i niesamodzielnych to prawo podstawowe!” mieli możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami, odczuciami i myślami, co pomogło im zyskać nowe spojrzenie na swoje problemy oraz znaleźli nowe sposoby radzenia sobie z nimi. Pani Psycholog zaproponowała ćwiczenie praktyczne, które miało na celu pomóc uczestnikom lepiej zrozumieć ich mocne strony i to jak wykorzystać je w trudnych sytuacjach życiowych.

Spotkania grupowe z psychologiem to również świetna okazja do budowania relacji społecznych, nawiązywania nowych kontaktów i wsparcia ze strony innych osób, które przeżywają podobne trudności. Dzięki temu seniorki i seniorzy czują się mniej samotni i lepiej zrozumiani, co przyczynia się do poprawy ich samopoczucia i jakości życia.

Jesteś osoba starszą 60+.  Potrzebujesz wsparcia psychologicznego? Przyjdź do nas ul. Linki ¾, IV piętro, Olsztyn lub zadzwoń 799 099 862.

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027.

Nowy Zarząd FOSy

W czwartek 20 czerwca odbyło się Walne Zgromadzenie Federacji FOSa, na którym wybrano nowe władze, w osobach:
Prezes – Bartłomiej Głuszak
Wiceprezes – Piotr Kubarewicz Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Biskupcu
Wiceprezes Barbara Wyłudek – Stowarzyszenie Kobieta na Plus – Ruciane Nida
Skarbnik – Barbara Nikołajuk-Liberna – Uniwersytet Trzeciego Wieku w Olsztynie
Sekretarz – Teresa Bocheńska – Bank Żywności w Elblągu
Komisja Rewizyjna
Przewodnicząca – Mariola Jagiełło Stowarzyszenie „Łańcuch Wzajemności” –Kiwity
Członkini – Barbara Niewiero – Uniwersytet Trzeciego Wieku w Olsztynie
Członkini – Iwona Panasiuk-Kowalewska – Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Olsztynku
Nowemu Zarządowi i całej Federacji (a tworzą ją dziesiątki wyjątkowych organizacji z całego województwa) życzymy owocnej pracy.

Muzyką żyło całe miasto!!!!

Za nami 3 edycja Święta Muzyki. Ilość wykonawców i widzów przebiła nasze wszelakie oczekiwania. Ciągle z niedowierzaniem wspominamy ten magiczny czwartek 20 czerwca!!! Dziękujemy wszystkim za stworzenie z nami tej cudownej okoliczności muzycznej! Naszym Partnerom, Sponsorom, Muzykom, Tancerzom, Restauratorom, Wolontariuszom. jesteście Wielcy!!!

Niech przemówią artykuły i obrazy:

Materiał telewizji TVP 3 Olsztyn: https://www.facebook.com/TVP3Olsztyn/videos/425799203776217

Materiał Radia Olsztyn: https://radioolsztyn.pl/swieto-muzyki-w-olsztynie-turysci-i-mieszkancy-wspolnie-zaspiewali/01766402?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR1BrF_n8T9IAM6V40oqrEqALIgsF-ozkdrkJS3aYBZ5MRGfaR3BmG7SXQ4_aem_BHYw_EiBUVkQDQKEWHPzLw

Artykuł “Gazety Olsztyńskiej” https://gazetaolsztynska.pl/1063117,Trwa-Swieto-Muzyki-czyli-Fte-de-la-musique-w-Olsztynie-ZDJECIA.html?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR3EYugEuWImvSYXUls0d1hMyvZnt5JBlb9yvj1O0hndH9UjLj6QbSy-dig_aem_wyq7Ora_61KokKXXa13fig

Nasz filmik:-)   https://www.facebook.com/reel/987635923366268

Reportaż: Tańczą i spełniają marzenia

Tańczą byłe właścicielki firm, urzędniczki, księgowe. Na emeryturze spełniają marzenia. Wśród nich są Power Seniorki z Klub Tańca Towarzyskiego „Power Dance”, który mieści się w klubie „”Agora-SM Pojezierze”” w Olsztynie. Zapraszamy do obejrzenia reportażu czasopisma „Generacja”. https://www.facebook.com/potrzebniPL/videos/519140013782836/

Występują na scenie, zdobywają uznanie. Podkreślają, że pasja dodaje nam skrzydeł. I zamiast łykać kolejne tabletki na poprawę pamięci,  można wybrać taniec. Pigułka tańca raz w tygodniu daje niesamowite efekty. Bo na jednej pasji już się nie kończy.

Katarzyna Korzeb, trenerka, która prowadzi grupę Power Seniorek mówi również:

— Jeśli mówimy o tańcu rekreacyjnym, to każdy wiek jest dobry na początek. Od 2000 roku w naszym klubie prowadzę zajęcia dla dorosłych. Pomysł na ich prowadzenie przywiozłam właśnie ze Stanów Zjednoczonych. Wiele lat temu taka forma nie była u nas jeszcze popularna, a my zaczęliśmy prowadzić kursy tańca dla dorosłych w KTS „Power Dance”, który mieści się w klubie „”Agora-SM Pojezierze”” w Olsztynie — mówi trenerka. — Z roku na rok zainteresowanie rośnie. W tej chwili mamy kilka grup. Ich uczestnicy doceniają nasze zajęcia i to, że raz w tygodniu mogą przyjść, spędzić czas w dobrym towarzystwie, poruszać się i nauczyć się walca, tanga, samby i wielu innych tańców.

Co daje taniec?

— Taniec rozwija na wielu płaszczyznach — zapewnia Katarzyna Korzeb. — Przede wszystkim pod względem naszej sprawności fizycznej, ponieważ angażuje wszystkie stawy i mięśnie. Poprawia krążenie krwi, poprawia metabolizm, reguluje poziom ciśnienia, a nawet poziomu cukru we krwi. Pozwala utrzymać nie tylko dobrą kondycję, ale jest też znakomitym antydepresantem. Poprawia nastrój, zmniejsza napięcie, redukuje stres i pozwala zapomnieć o codziennych troskach. Kiedy uczestnicy zajęć przychodzą, mówię im: „pamiętajcie, jesteście tutaj tylko dla siebie”. Nie myślcie o tym, co zostawiliście w domach. Po prostu bądźcie tu i teraz. I zawsze mówcie o sobie dobrze.

Reportaż powstał w wyniku realizacji projektu „Generacja- Wzmacniamy głos seniorów” sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.

Autorzy reportażu:

Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

Michał Kupisz

20 czerwca Święto Muzyki zagra z FOSą w Olsztynie

Halo, halo🪗🎸🎻
Równo za tydzień, we czwartek 20 czerwca 2024r. Federacja FOSa, w partnerstwie z ponad 50 podmiotami: instytucjami kultury, organizacjami, firmami, restauracjami, pubami oraz MUZYKAMI reprezentującymi różne pokolenia, artystami i amatorami, zawładnie Olsztynem🎺🎺🎺
Współtworzymy ponad 20 stacji muzycznych, na których zagra, zaśpiewa, zatańczy ponad 700 osób🪇🪇🪇
Jedyna taka Koalicja Muzyczna na Warmii👏
Bądźcie z nami koniecznie.
⏰Gramy od 10:00 do 22:00🤸
⏰O 12:00 zapraszamy na oficjalne otwarcie imprezy na Scenie Staromiejskiej oraz obchody 20-lecia Federacji FOSa🎂🎂🎂
⏰O 18:00, również na scenie głównej zapraszamy na wspólne śpiewanie “Olsztyn kocham” z niezastąpionym Czerwony Tulipan.
Oj będzie się działo!!!
i szukajcie się na muzyczny czwartek 20.06.2024r.🪘🪇🪈🎷🎺🪗🎸🎻🎼

Szkolenie z Karty Praw Podstawowych UE w Srokowie!

 

Z pewnością, szkolenie dla rad seniorów z Karty Praw Podstawowych UE jest bardzo ważne, aby umożliwić im pełne zrozumienie i świadomość swoich praw. Takie szkolenie może obejmować omówienie kluczowych zasad i postanowień Karty Praw Podstawowych UE, jak również przykłady sytuacji praktycznych, w których te prawa mogą być ważne.

Podczas szkolenia dla Gminnej Rady Seniorów w Srokowie 29 maja Rzecznik Praw Osób Starszych Pan Krzysztof Marusiński omówił z uczestnikami takie zagadnienia jak godność, równość, wolność i solidarność, prawa obywateli oraz prawa związane z wymiarem sprawiedliwości w kontekście osób starszych. Zwrócił uwagę na konsekwencje naruszeń praw obywateli oraz poinformował o sposobach skorzystania z pomocy i wsparcia w przypadku złamania praw. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele i przedstawicielki Rady Gminy z Olsztynka, którzy chętnie wzięli udział w szkoleniu i wzbogacili wiedze o to jak w pełni korzystać z przywilejów i ochrony, jakie gwarantuje im Karta Praw Podstawowych.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Senior Worths: godność osób starszych i niesamodzielnych to prawo podstawowe!” realizowane przez Federację FOSa.

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027.

 

REPORTAŻ: Niemożliwe stało się możliwe!

W gminie Barciany dzięki współpracy udało się to, co dla innych wydawało się niemożliwe. W akcji Profilaktyka 40 plus wzięło udział 430 osób. Wielu z nich te badania uratowały życie, bo dzięki temu szybko podjęto leczenie onkologiczne.

– Udało nam się zachęcić do działania wiele podmiotów, by zrealizować swój cel. To było ogromne przedsięwzięcie, a na nasz apel odpowiedziało naprawdę wiele osób – podkreślała Lida Łojko, przewodnicząca Rady Seniorów w Barcianach, która zainicjowała w 2023 roku akcję. – Ludzie są wdzięczni, bo dzięki badaniom wykryto wiele poważnych chorób.

Nie bez powodu więc Gminna Rada Seniorów za to przedsięwzięcie otrzymała nagrodę główną w kategorii na NAJLEPSZĄ INICJATYWĘ SENIORSKĄ POTRZEBNI. Dzięki tej akcji seniorzy z gminy Barciany mogli wziąć udział w programie Profilaktyka 40 plus.

Inicjatorem dojazdu na badania programu była Gminna Rada Seniorów w Barcianach, ale współorganizatorami akcji był  też wójt gminy Barciany oraz NZOZ w Barcianach. Nad powodzeniem akcji czuwali pracownicy Urzędu Gminy, sołtysi, koła gospodyń czy sami sąsiedzi.

– Gdyby nie współpraca z Gminną Radą Seniorów, to tej akcji by nie było. Gmina wsparła radę na etapie m.in. zorganizowania transportu – mówi Marta Kamińska, wójt gminy Barciany.

Akcja robi wrażenie, bo gmina liczy 23 sołectwa. Wielu mieszkańców nie miało możliwości zarejestrowania się na badania, bo wielu seniorów nie ma dostępu do Internetu, a także nie ma możliwości dojazdu. W Barcianach nie było też w czasie przeprowadzania akcji, czyli w 2023 roku, laboratorium. Dlatego też olsztyńska placówka przyjeżdżała do Barcian kilkukrotnie, by z badań mogli skorzystać wszyscy zainteresowani. To akcja, która pokazała, że tylko współpraca w społeczności przynosi efekty.

Zachęcamy do obejrzenia reportażu autorstwa Michała Kupisza oraz Katarzyny Janków- Mazurkiewicz pod linkiem:

https://www.facebook.com/watch/?v=1253880328921212

Reportaż powstał w wyniku realizacji projektu „Generacja- Wzmacniamy głos seniorów” sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.

Zebranie Walne Wyborcze Federacji FOSa

Szanowni Państwo

Zarząd Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko – Mazurskiego FOSa zaprasza na Zebranie Walne Wyborcze Federacji FOSa, które odbędzie się w dniu 20 czerwca 2024 r. (czwartek), w Olsztynie, ul. Okopowa 25, w siedzibie Polsko Niemieckiego Centrum Młodzieży Europejskiej o godzinie 09:30. Drugi termin Zebrania Walnego to 20 czerwca 2024 r. godz.10:00.
W związku z Walnym Wyborczym Zebraniem prosimy o oddelegowanie przedstawiciela organizacji członkowskiej, zgodnie z reprezentacją lub udzielenie pełnomocnictwa i dostarczenie uchwały/upoważnienia do reprezentowania organizacji przez daną osobę/y zgodnie z zapisem Państwa KRS. Upoważnienie niezbędne jest do udziału w głosowaniach podczas Zebrania Walnego Federacji FOSa.
Upoważnienie prosimy dostarczyć pocztą tradycyjną, skanem, na adres e: mail t.tokarczyk@federacjafosa.pl lub złożyć podczas zebrania.

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w zebraniu walnym do dnia 10 czerwca 2024 r., telefonicznie 503 466 700, 89 523 60 92 lub mailowo t.tokarczyk@federacjafosa.pl
Poniżej proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie obrad i stwierdzenie prawomocności,
2. Wybór przewodniczącego i protokolanta,
3. Wybór komisji skrutacyjnej,
4. Przedstawienie rocznego sprawozdania merytorycznego i finansowego za 2023 rok,
5. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej,
6. Dyskusja na temat sprawozdań i ich zatwierdzenie,
7. Podjęcie uchwały o udzielenie Zarządowi absolutorium z wykonania budżetu oraz przyjęcie uchwały o przeznaczeniu zysku za rok 2023 na działalność statutową Federacji FOSa w 2024 r.,
8. Przedstawienie przez Zarząd założeń planu pracy Federacji na 2024 rok. Oferta wsparcia organizacji członkowskich
9. Wybory Prezesa Federacji FOSa,
10. Wybory Zarządu Federacji FOSa,
11. Wybory Komisji rewizyjnej,
12. Podjęcie uchwały o wysokości składki członkowskiej,
13. Dyskusja oraz podjęcie uchwały nt. przystąpienia Federacji FOSa do Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych,
14. Zmiany w statucie
15. Sprawy różne, wole wnioski
16. Zakończenie Walnego Zebrania.

Z przyjemnością zawiadamiamy, że 20 czerwca obchodzimy również Święto Muzyki – La Fete de la Musique. Od 3 lat mamy przyjemność być organizatorami tej europejskiej imprezy muzycznej w Olsztynie. W tym roku zgłosiło się już do akcji aż 700 artystów. Zachęcamy do odwiedzenia Starego Miasta i muzycznego spaceru. może zresztą sami stworzymy do niego odpowiednią okazję:-)