Wizyta studyjna Komisji Europejskiej

We środę, 15 lutego, mieliśmy przyjemność gościć w Federacji Fosa oraz w Galerii Warte Świeczki, przedstawicieli Komisji Europejskiej, w osobach – Pani Lucie Zackovej z Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej; Pani Marty Wnuk z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej; Pani Anity Klechy z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego w Komisji Europejskiej.
Przedstawicielom Komisji towarzyszyli: Pan Emil Walendzik – Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Pani Lidia Skrzypek – Kierownik Biura Monitoringu.

Język dyskryminujący seniorów.

„Taka stara babcia, a ćwiczy”. „Stary dziadek, a sport uprawia”. „Babcia zje teraz ten obiadek” To wyrażenia, które dyskryminują osoby starsze. To bezosobowa forma w komunikacji z osobą starszą w przestrzeni publicznej. Dziś zapraszamy Państwa do rozmowy o słowach, które odbierają godność osobom starszym.
Spotkanie o języku dyskryminującym osoby starsze już w poniedziałek, 13 lutego o godzinie 16.00. Transmisja on-line odbędzie się na profilu Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa.
Naszą gościnią będzie Magdalena Małgorzata Skrzydlewska – specjalistka w zakresie komunikacji społecznej, trenerka, aktywistka i animatorka społeczna. Autorka edukacyjno-aktywizujących projektów społecznych adresowanych do osób starszych, w tym pierwszego w Polsce, realizowanego przez stowarzyszenie Forum 4 Czerwca, projektu „Język wobec starości, szacunek w praktyce”, poruszającego tematykę dziadurzenia (gerontomowy) – dyskryminacyjnego sposobu komunikowania się z osobami starszymi. Autorka i koordynatorka projektu „Twoje słowa. Moja godność”.
Badania, które przeprowadziło Stowarzyszenie Forum 4 Czerwca pokazują, że używanie w komunikacji form dyskryminujących osoby starsze jest zjawiskiem powszechnym. Funkcjonuje już specjalne określenie takiego języka, który nazwano „dziadurzeniem”. Co to jest? „Dziadurzenie” (w języku angielskim „elderspeak”) to używanie specyficznego i dyskryminującego osoby starsze języka. Według badań „dziadurzenia” doświadcza ponad jedna trzecia osób w wieku 60 plus. Ponad jedna czwarta osób powyżej 60 roku życia doświadcza go w formie instytucjonalnej dyskryminacji. Dziadurzenie narusza godność osób starszych. Stowarzyszenie Forum 4 Czerwca w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kulturalnym „Pocztówka” przystąpiło do realizacji projektu „Twoje słowa. Moja godność”. Projekt „Twoje słowa. Moja godność” jest kontynuacją pierwszego w Polsce projektu podejmującego problem dziadurzenia „Język wobec starości – szacunek w praktyce”.
Spotkanie odbędzie się w ramach Projektu Biuro Rzecznika Praw Osób Starszych finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Bajkowy Bal Karnawałowy

Jak się bawić, to tylko z Federacją FOSa!

Uczestnicy naszych projektów mogli się o tym przekonać podczas czwartkowego (2 lutego) Bajkowego Balu Karnawałowego, który się odbył w sali NOT przy Placu Konsulatu Polskiego w Olsztynie. Cóż tam się działo! Animacje taneczne, przedstawienie teatralne w wykonaniu Marty Andrzejczyk, zabawy z animatorami, kolorowe przebrania, balony, popcorn, fotobudka oraz moc atrakcji towarzyszących, to tylko niektóre z działań, jakie przyniosło to niezwykle energetyczne wydarzenie będące przede wszystkim dobrą zabawą dla dzieci . (fot. Agnieszka Karczewska – galeria https://www.facebook.com/federacjafosaolsztyn)

Bal został zorganizowany jako inicjatywa w ramach projektów „Łączymy siły dla Ukrainy – edycja 3” finansowanego ze środków Funduszu Pomocy oraz projektu „Strefa aktywności zawodowej i integracji społecznej cudzoziemców” dofinansowanego ze środków rezerwy Funduszu Pracy na realizację projektu w ramach Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2025