Spotkanie „Strażników Pamięci”

Z początkiem roku, 23 stycznia w siedzibie organizacji odbyło się spotkanie integracyjne „Strażników Pamięci” uczestniczek realizowanego nieprzerwanie od 2014 roku przez Federację FOSa projektu finansowanego przez niemiecką fundację EVZ „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” adresowanego do byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych i ofiar wojny.

W spotkaniu wzięło udział kilkanaście osób, które jako dzieci doświadczyły koszmaru wojny oraz „przyjazne sąsiadki” wolontariuszki FOSy, które sędziwym seniorom/seniorkom służą pomocą w załatwianiu codziennych spraw. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze a jego głównym celem było zmniejszenie poczucia samotności osób starszych.

Ocalić od zapomnienia i przekazać wiedzę kolejnym pokoleniom

W czwartek, 18 stycznia w sali kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie przedstawiciele organizacji kresowych z Olsztyna i województwa zaplanowali działania, które pozwolą zachować pamięć o Kresach. Wszyscy podkreślali, jak ważne jest stworzenie przestrzeni, by stowarzyszenia i fundacje mogły połączyć siły i działać wspólnie.

 

To było spotkanie zainicjowane przez Federację Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa i Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej w Olsztynie. To też osoby, które przed laty uczestniczyły w Warmińsko – Mazurskim Kongresie Organizacji Kresowych, który odbył się przed siedmiu laty, we wrześniu 2017 roku.

Celem spotkania była kontynuacja podjętej przed laty idei o współpracy Warmińsko – Mazurskich Kresowian. Jak podkreślali uczestnicy ważne jest zachowanie wspomnień osób, które mają swoje korzenie na Kresach. Coraz mniej jest tych, którzy mogą osobiście przekazać nam swoją wiedzę z zakresu bogatych tradycji i zwyczajów Kresów Wschodnich.

– Trzeba zachować tę wiedzę, byśmy mogli przekazywać ją kolejnym pokoleniom, naszym dzieciom, wnukom – mówił Paweł Bielinowicz z Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej. – To, czego świadkami byli ich przodkowie, powinno być ważne również dla nich. Młodsze pokolenia nie pamiętają historii, bo jej nie znają. Ważne, by zaszczepiać pamięć o przeszłości, bo to sprawia, że budujemy tożsamość i świadomość o naszych korzeniach.

Piotr Bojarski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej wspomniał z kolei o gromadzeniu wspomnień i utrwalaniu historii mówionej. W czasie swojego wystąpienia zaprezentował również różne formy zachowywania wspomnień, oraz zaoferował swoją pomoc.

Wśród uczestników spotkania byli m.in. przedstawiciele Związku Sybiraków z Olsztyna, Koła Kresowiaków – Stowarzyszenia Absolwentów UWM, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, Fundacji dla Rodaka, Towarzystwa Przyjaciół Wilna z Lidzbarka Warmińskiego czy członek Towarzystwa Miłośników Wilna i Polesia.

– Fundacja dla Rodaka działa na rzecz głównie Polaków z Kazachstanu i Wschodu – mówiła Joanna Wilk-Yaridiz, prezes Fundacji dla Rodaka.  – Nasza działalność poszerzała się razem ze zwiększającą się liczbą działań oraz odbiorców, m.in. akcji „Kartka dla Rodaka” czy zbiórek. Dziś pomagamy rodakom ze Wschodu, a to wsparcie wciąż jest potrzebne. Także dla tych, którym udaje się po latach wrócić do ojczyzny.

Prezes Koła Kresowiaków – Stowarzyszenia Absolwentów UWM – dr Eryka Białowicz oraz dr hab. Maria Ankudowicz-Bieńkowska mówiły o spotkaniach połączonych z prelekcjami, które odbywają się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Zachęcały do uczestnictwa m.in. w promocjach publikacji dotyczących Kresów oraz włączania się w działalność stowarzyszenia.

Bartłomiej Głuszak, prezes Federacji FOSa mówił o potrzebie współdziałania, na rzecz większego rzecznictwa organizacji kresowych oraz tworzenia sieci organizacji, co przełoży się na zasięg ich oddziaływania. Podkreślali, iż przedsięwzięcia są ważne oraz są ważnym krokiem w działaniach, dzięki którym pamięć o Kresach będzie kontynuowana.

 

 

„Architektki zmiany”

Projekt pt. „Architektki zmiany” jest realizowany w okresie 01.01.2024 r. do 30.10.2024 r. przez Federację FOSa wraz z partnerem Fundacją „Dwa Skrzydła UA”.

Architektki Zmiany to projekt skierowany do 48 uchodźczyń z Ukrainy (48 kobiet z 40 dziećmi). Jego głównym celem jest wsparcie uczestniczek w adaptacji społecznej w nowej rzeczywistości poprzez udział w serii warsztatów rozwojowych, przedsiębiorczości, wsparciu mentora i wolontariuszy, organizację wspólnych inicjatyw integracyjnych.

Dzięki udziałowi w zaplanowanych działaniach uczestniczki odbudują utracone poczucie własnej wartości, a odkrywając swoje pasje i ukryte talenty nadadzą swojemu życiu nowy sens. Otrzymają wsparcie specjalistów w znalezieniu pracy, która obecnie jest dla nich kluczową wartością. Działania integracyjne i współpraca z wolontariuszami pomogą im zasymilować się z lokalnym społeczeństwem i bezpiecznie odnaleźć się w obcej kulturze.

Korzyści wynikające z projektu

  • 96 uchodźców, którzy wzięli udział w projekcie
  • 384 godziny aktywnych warsztatów rozwojowych
  • 48 uchodźczyń objętych wsparciem mentora przedsiębiorczości
  • 384 godziny opieki nad maluchami i szkolenia dla starszych dzieci
  • 2 inicjatywy kobiece
  • 48 kobiet zwiększyło wiedzę na temat zasad polskiego rynku pracy
  • 48 kobiet zwiększy umiejętność posługiwania się językiem polskim
  • Co najmniej 30 dzieci zwiększy swoją zdolność do regulowania emocji
  • Co najmniej 20 młodych ludzi zwiększy swoją zdolność do pracy zespołowej

Formularz zgłoszeniowy do projektu dostępny tutaj.

Projekt jest sfinansowany ze środków Fundacji ALSTOM.

Wartość dofinansowania: 71 596,00 Euro.

Koordynator projektu: Agnieszka Karczewska a.karczewska@federacjafosa.pl i Marta Liberadzka m.liberadzka@federacjafosa.pl

telefon kontaktowy: 89 523-60-92, 503 466 700

„THE GAP – Sieciowanie bez luk na Warmii i Mazurach”

ZAPRASZAMY SIECI BRANŻOWE I CIAŁA DIALOGU Z WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO – MAZURSKIEGO DO UDZIAŁU W PROJEKCIE ROZWOJOWYM

Projekt pt. „THE GAP – Sieciowanie bez luk na Warmii i Mazurach” jest realizowany w okresie 01.01.2024 r. do 31.07.2024 r. przez Federację FOSa wraz z partnerem Społeczną Radą Seniorów Warmii i Mazur.

„THE GAP – Sieciowanie bez luk na Warmii i Mazurach” to projekt skierowany do przedstawicieli organizacji pozarządowych – członków i członkiń branżowych sieci współpracy i ciał dialogu . Jego głównym celem jest wsparcie społeczeństwa obywatelskiego Warmii i Mazur w budowaniu wytrzymałości wobec pogarszających się warunków do efektywnego działania a także wsparcie w rozwoju organizacyjnym i operacyjnym co najmniej 80 społeczników i 4 sieci, w okresie od 1 stycznia do 31 lipca 2024 roku.

 Korzyści wynikające z projektu

  • wzmocnienie kompetencji 40 działaczy społecznych do uczestnictwa w ciałach dialogu;
  • pobudzenie sieci, danie im poczucia sprawczości;
  • wzmocnienie kompetencji społeczników w zakresie asertywności i komunikacji interpersonalnej, odpowiedzialności demokratycznej, transparentności i otwartego zarządzania w organizacji, kompetencji własnych liderów, doradztwa psychologicznego, prawnego, finansowego i innego (wedle zgłaszanych potrzeb);
  • zainicjowanie wymiany dobrych praktyk w prowadzeniu dyskursu z politykami, radzeniu sobie z dyskryminacją i złym traktowaniem NGO.

 JAKA JEST OFERTA PROJEKTOWA?

Szkolenia – w ramach oferty odbędzie się 6 jednodniowych (6 godzin) szkoleń. W większości będą odbywały się  w Olsztynie. Na każdym szkoleniu, ze względu na uczestnictwo osób z terenu województwa przewidziano poczęstunek oraz zwrot kosztów podróży dla uczestników.

Szkolenia obejmą tematy niezbędne do efektywnego wpływania na działania władz lokalnych:

  • asertywność i komunikacja interpersonalna w duchu NVC, szczególnie w obszarze odpowiedzialności demokratycznej, transparentności i otwartego zarządzania;
  • vademecum efektywnego debatowania: moderacja, podział głosów i inne zasady efektywnej dyskusji;
  • kompetencje niezbędne do uczestnictwa w ciałach dialogu, w szczególności inicjowanie i udział w konsultacjach społecznych i współtworzeniu prawa;
  • stres, przemoc, wypalenie, nadużycia – jak zbudować wytrzymałość lidera i członków organizacji wobec pogarszających się warunków efektywnego działania;
  • finanse w organizacji – z jakich środków realizować działania, kiedy nie ma dotacji z gminy;
  • rozwój sieci branżowych – plan działania sieci, planowanie strategiczne w kontekście wpływu na polityki publiczne;

Szkolenia poprowadzą specjaliści w wybranych tematach. Będą to spotkania warsztatowe, wykorzystujące techniki aktywnego uczestnictwa.

Doradztwo indywidualne – bezpośrednie doradztwo w zakresie zbieżnym z tematyką szkoleń i potrzeb organizacji, tj. asertywność i komunikacja interpersonalna, odpowiedzialność demokratyczna, transparentność i otwarte zarządzanie w organizacji, kompetencje własne liderów, członków ciał dialogu, doradztwo psychologiczne, prawne, finansowe i inne wg. zgłaszanych potrzeb, pomoc w opiniowaniu projektów dokumentów lokalnych i regionalnych takich jak uchwały rady gmin, czy programy branżowe a także przygotowywanie wspólnych stanowisk np. do projektów ustaw.

Regionalne Forum Sieciujące (termin Forum: 21 marca 2024r.)

Obejmie ono tematy:

  • jakie przestrzenie i potrzeby działania niosą ze sobą nadchodzące wybory samorządowe,
  • jak budować wytrzymałość organizacji wobec pogarszających się warunków do efektywnego działania w kontekście „shrinking spaces”,
  • sieć – kolektyw wpływu na lokalne i regionalne polityki społeczne,
  • jak skutecznie zachęcać organizacje pozarządowe do uczestniczenia w strukturze dialogu z władzą na różnych szczeblach?

Częścią forum będzie sieciowa wymiana dobrych praktyk w prowadzeniu dyskursu z politykami, radzeniu sobie z dyskryminacją i złym traktowaniem NGO oraz debata przedwyborcza z kandydatami na radnych do Sejmiku Województwa.

 JAK SIĘ ZAPISAĆ

Zainteresowani przedstawiciele branżowych sieci współpracy oraz ciał dialogu mogą zgłaszać się do udziału w projekcie z pomocą formularza zgłoszeniowego on-line:

Zapisy do udziału w projekcie zbieramy do 23 lutego.2024 r.

Liczba miejsc jest ograniczona. Wsparciem zostaną objęte 4 sieci wybrane w procesie rekrutacji. O wynikach rekrutacji poinformujemy drogą mailową do dnia 29 lutego 2024r.

Zapisy na pojedyncze szkolenia będą prowadzone sukcesywnie najpóźniej na 2 tygodnie przed wyznaczoną datą. Zapisy odbywać się będą wyłącznie on-line za pomocą formularza udostępnianego przy opisie każdego szkolenia.

Projekt jest sfinansowany ze środków współfinansowany przez Unię Europejską i Transatlantic Foundation

Kwota dofinansowania: 24 910 Euro.

Koordynator projektu: Natalia Preilowska n.preilowska@federacjafosa.pl

telefon kontaktowy: 89 523-60-92, 503 466 700

Projekt „The GAP – Sieciowanie bez luk na Warmii i Mazurach” współfinansowany przez Unię Europejską i Transatlantic Foundation