Podziel się dobrym słowem

Z drugą osobą można podzielić się chlebem, posiłkiem czy życzliwą uwagą. Panie Asia, Ania, Tereska, Agnieszka, Patrycja, Asia, Wiola, Beata i pan Rafał, uczestnicy projektu „Rozwój usług społecznych w gminie Biskupiec„, który realizuje PSONI Koło w Biskupcu wspólnie z FOSa, dzielą się DOBRYM SŁOWEM z mieszkańcami swojego miasta i okolic, bo do nich im najbliżej, ale też z każdym, kto takiego słowa potrzebuje. Bo DOBRE SŁOWO, takie prosto z serca, ma moc uzdrawiania, daje nadzieję, że świat jest trochę lepszy, niż się wydaje.

Panie Asia, Ania, Tereska, Agnieszka, Patrycja, Asia, Wiola, Beata i pan Rafał chcieliby, aby ludzie wokół postrzegali ich nie przez niepełnosprawność i ograniczenia, ale przez to, że są fajnymi, normalnymi osobami ze swoimi codziennymi radościami i smutkami. Jak każdy. Będziemy przeszczęśliwi, jak dołączycie do akcji PODZIEL SIĘ DOBRYM SŁOWEM.

Wystarczy zrobić zdjęcie sobie lub swojej rodzinie, przyjaciołom, sąsiadom z wybranym słowem lub zdaniem, które jest dla was ważne i zamieścić na własnym profilu lub przesłać na adres m.hausman@federacjafosa.pl

Pamiętajcie, aby dodać hasztag #PodzielSieDobrymSlowem i oznaczyć PSONI Koło w Biskupcu lub Federację FOSa, żebyśmy wiedzieli, że jesteście z nami.

Ale jak o tym zapomnicie, słowo i tak pójdzie w świat, żeby robić swoje.

Irena Telesz-Burczyk wspiera kampanię „Potrzebni”!

Kolejną znaną postacią, która wspiera “Potrzebnych” jest Irena Telesz-Burczyk – aktorka i osoba o sercu otwartym na pomaganie. Polecamy Wam wysłuchanie jej apelu nagranego w celu rozpropagowania problemów, którymi na co dzień się w naszej pracy z seniorami. Pani Irena zadedykowała kampanii pięknie powiedziany wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, którego również nikt z Was nie powinien przegapić! LINK DO APELU ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ
Wspierając “Potrzebnych” pomagasz nam uwrażliwiać ludzi na problemy starości👴👵
Pomagasz nam otoczyć seniorów bezpiecznym parasolem realizowanych przez nas działań.
Zostań jednym z nas. Przekaż datek na https://potrzebni.org.pl/

Jak zadbać o seniora, gdy mieszkasz daleko?

Przygotowaliśmy dla Państwa poradnik „Jak zadbać o seniora, gdy mieszkasz daleko?”. Zawiera on najważniejsze rady, zalecenia i informacje potrzebne zarówno dla samych seniorów, jak i ich bliskich i opiekunów, dorosłych dzieci i wnuków. Coraz częściej tak się nam układa życie, że dzieci wychodzą z domu, wyjeżdżają do innych miast, za granicę, starzejący się zaś rodzice zostają. Kiedy mają po 60 lat, są razem, cieszą się w miarę dobrym zdrowiem, są  aktywni, nie ma powodów do zmartwień. Jednak wśród 80-latków, aż trzy osoby na cztery, to dziś osoby samotne. Jeśli nie mieszkają z rodziną, zdane są same na siebie. Jakie to czasem trudne widzimy obecnie, kiedy pandemia covid-19 narzuciła wszystkim wymóg izolacji i utrzymywania dystansu społecznego. Świadomość tej sytuacji zmobilizowała Federację FOSa, do szczególnych działań na rzecz osób starszych czego wyrazem, jest utworzenie  w 2020 roku Regionalnej Strefy Pomocy (patrz na FB) i osobnej marki Potrzebni  na której stronie internetowej https://potrzebni.org.pl (w zakładce – Czytelnia) również znajdziecie Państwo poradnik „Jak zadbać o seniora, gdy mieszkasz daleko?

„Zachowajmy dystans, ale bądźmy w kontakcie” – takie hasło, już na początku pandemii,  w marcu 2020, rzuciła Społeczna Rada Seniorów Województwa Warmińsko-Mazurskiego”, której jestem członkiem. Dobry kontakt – z rodziną, sąsiadami, znajomymi – to jeden z motywów poradnika „Jak zadbać o seniora, gdy mieszkasz daleko?”, który przygotowała na zlecenie FOS-y Magdalena Spiczak-Brzezińska. Dzięki dobremu, częstemu kontaktowi, jeśli nie bezpośrednio to telefonicznemu, lub za pomocą internetowych komunikatorów, osoba starsza nie tylko uniknie najgorszych skutków samotności (depresji, poczucia, że jest się nikomu niepotrzebnym, zapomnianym). Żadna babcia, do której wnuki dzwonią częściej niż raz w roku, na „Dzień Babci”, metodą na wnuczka oszukać się na pewno nie da.

W poradniku znajdą Państwo pożyteczne porady dotyczące diety i trybu życia, porady ściśle medyczne a także kilka stron ważnych telefonów i adresów w Olsztynie i okolicy, niezbędnych w sytuacji, kiedy osoba starsza wymaga już poważniejszej pomocy, sama zaś nie jest w stanie jej sobie szybko i skutecznie zorganizować.

Stanisław Brzozowski

rzecznik praw osób starszych województwa warmińsko-mazurskiego

E-poradnik-Jak-zadbac-o-seniora-jak-mieszkasz-daleko

Wyjątkowi ambasadorzy kampanii „Potrzebni”.

Trwa kampania społeczna „Potrzebni”. Ku naszej wielkiej radości zdecydowali się ją wesprzeć znani artyści olsztyńscy. Na facebooku „Potrzebnych” można wysłuchać wyjątkowych apeli aktorki Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Wiesławy Szymańskiej, niezapomnianej Edith Piaf, pod linkiem WIESŁAWA SZYMAŃSKA  oraz olsztyńskiego barda, lidera zespołu „Czerwony Tulipan” – Stefana Brzozowskiego  (link: STEFAN BRZOZOWSKI). Już niedlugo w mediach pojawi się również apel kolejnej znanej postaci. Ale jej tożsamość zradzimy w odpowiednim czasie:-)

Wspólny wysiłek i zaangażowanie realizatorów Kampanii oraz Ambasadorów i Ambasadorek ma służyć budowaniu systemu wsparcia osób w podeszłym wieku, niesamodzielnych, schorowanych, samotnych. Jeśli ten temat jest dla Ciebie ważny – wesprzyj nas poprzez panel płatniczy na stronie www.potrzebni.org.pl.

Poszukujemy Wolontariuszy dla Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie

Jeśli nie boisz się nowych wyzwań, albo zwyczajnie masz czas i chciałbyś/abyś pomóc w nauce dzieciakom z rodzin zastępczych z powiatu olsztyńskiego – mamy ofertę wolontariatu specjalnie dla Ciebie!

Poszukujemy Wolontariuszy dla Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie. Rodziny zastępcze i domy dla dzieci są „rozsiane” po całym powiecie – istnieje więc możliwość dopasowania lokalizacji dogodnej dla Wolontariusza – możliwa też pomoc zdalna.

Włącz się w wolontariat!

Kontakt: wolontariat@federacjafosa.pl lub tel.: 887 187 009

Ptasia Straż

Jeżeli lubisz zwierzęta – w szczególności ptaki i chciałbyś nauczyć się udzielać im pierwszej pomocy – to dobrze trafiłeś/łaś. Pomagamy naszym przyjaciołom – Fundacji Albatros. Poszukujemy wolontariuszy chętnych do wstąpienia w szeregi Ptasiej Straży.

Zostaniesz przeszkolony w zakresie interwencji w przypadkach związanych z poszkodowanymi, dzikimi ptakami, wyposażony w sprzęt niezbędny do przeprowadzenia podstawowych czynności w terenie (w tym pielęgnacyjnych) i do roboty! Będziesz miał/a też okazję poznać grupę osób pozytywnie zakręconych na punkcie ptaków.

Włącz się w wolontariat!

Kontakt: wolontariat@federacjafosa.pl lub tel.: 887 187 009