Pobiegliśmy dla PSONI

Reprezentacja FOSy wzięła udział w VI Charytatywnej Sztafecie Integracyjnej „O CO BIEGA? SKRZYDLATA WOLNOŚĆ”, która 21 maja odbyła się na Plaży Miejskiej w  Olsztynie. Po przerwie spowodowanej pandemią sztafeta wróciła do kalendarza imprez rekreacyjno-sportowych.

Bieg (5x1550m) miał ma przede wszystkim charakter integracyjny, ale celem było także zebranie środków na wsparcie działań Olimpiady Specjalne Warmińsko-Mazurskie i Koła PSONI w Biskupcu, które właśnie obchodzi 30-lecie działalności. W sztafecie swoje reprezentacje wystawił nie tylko Biskupiec, ale i koła PSONI z innych miast regionu. W sumie w zawodach (mimo złej pogody) uczestniczyła grubo ponad setka osób. Na mecie wszyscy otrzymali medale wyprodukowane podczas warsztatów terapii zajęciowej w PSONI.

Organizatorem VI Sztafety Integracyjnej był Rotary Club Olsztyn Varmia oraz Bank Żywności w Olszynie.

Zarówno Bank Żywności jak i koło PSONI z Biskupca są organizacjami członkowskimi Federacji FOSa.

FOTO ze strony: https://www.facebook.com/rotaryvarmia/photos/pcb.4985793611517557/4985782778185307

ERASMUS z gościną w Polsce!

W dniach 25-29 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć w Olsztynie naszych partnerów w projekcie Erasmus+ „Kluczowe umiejętności – nowe możliwości dla dorosłych” (Key skills – new opportunities for adults).

Podczas tygodniowej wizyty studyjnej uczestnicy projektu – eksperci z zakresu edukacji osób dorosłych z Niemiec, Rumunii, Łotwy i Portugalii mogli zapoznać się z dobrymi praktykami instytucji i organizacji, które realizują polityki edukacyjne dorosłych. W wizycie studyjnej uczestniczyli przedstawiciele: Urząd Miasta Gulbenes Novada Pasvaldiba z Łotwy (Gulbenes novads), Centrum Młodzieżowe Seligstadt z Rumunii (Jugendzentrum Seligstadt), Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Evorze z Portugalii (Universidade Sénior Évora) oraz Info-Forum-Polregio z Aachen (Niemcy).

Partnerzy odwiedzili m.in. Dzienny Dom Senior + Olsztynek, który funkcjonuje w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynku. Jego zadaniem jest podejmowanie działań m.in. służących utrzymaniu podopiecznych w ich naturalnym środowisku i przeciwdziałanie instytucjonalizacji i marginalizacji. W Kętrzynie nauczyciele zaprezentowali nowatorskie rozwiązanie, które wykorzystują w pracy – Akademia Krokieta i Lamy to narzędzia służące nauczycielom w postaci filmów ruchowych, tematycznych kart pracy oraz gotowych scenariuszy zajęć.

Odwiedziliśmy również DOM POD CISEM prowadzony przez Stowarzyszenie ESWIP w Elblągu i przy okazji zrobiliśmy zakupy w Sklepie Społecznym, a następnie zjedliśmy pierogi w Fundacja „Żółty Szalik” we Fromborku. Federacja FOSa, gospodarz wizyty studyjnej, zaprezentowała m.in. założenia JOB Firmy, czyli pięciotygodniowego programu szkoleniowego, symulującego funkcjonowanie realnego przedsiębiorstwa, w którym uczestnicy uczą się funkcjonować w miejscu pracy, zdobywają umiejętności zawodowe i uczą się m.in. planowania, współpracy, kreatywności, itp..

W tym samym dniu poznali również autorów Radio SoVo, które tworzą uczestnicy m.in. Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Fundraising. To działa! edycja2 – bezpłatne szkolenie

W imieniu Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa zapraszamy na kolejną edycje bezpłatnego szkolenia – Fundrasing to działa! edycja 2

Twoja organizacja chce realizować działania także z innych środków niż dotacje od rządu czy samorządu? Można się tego nauczyć. Federacja FOSa zaprasza przedstawicieli organizacji pomocowych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego na bezpłatne szkolenia
z fundrasingu.

Szczegóły w załaczniku

pozdrawiam Beata Jakubiak

Zaproszenie do udziału w szkoleniu Fundraising

Podsumowanie 14 JOB-firmy

Zakończyła się 14 edycja JOB-firmy. W ciągu pięciu tygodni (4.04-11.05.2022) grupa uczestników projektu „W drodze do aktywności 2” z Olsztyna uczestniczyła w zajęciach i inicjatywach federacji FOSa, m.in. miejskiej akcji Open Piano 4. Pomagali też w przygotowaniu uroczystości „200 lat”. Na zakończenie odebrali certyfikaty uczestnictwa
Projekt pt. „W drodze do aktywności – edycja 2” jest realizowany przez Federację FOSa w okresie 1.01.2020 r. do 31.10.2022 r.  Jego celem  jest podniesienie stopnia aktywności społecznej, zdrowotnej, edukacyjnej i zawodowej 240 osób zamieszkujących na terenie MOF Olsztyn (miasto Olsztyn i okoliczne gminy).

Dwa razy 200 lat

Utwór Mieczysław Fogga „To ostatnia niedziela” i „Dni, których nie znamy” Marka Grechuty zabrzmiały w czasie urodzin pani Gertrudy i pani Janiny, które odbyły się w czwartek w siedzibie Federacji FOSa. Wszyscy uroczyście odśpiewali jubilatkom 200 lat!

Urodziny dwóch seniorek odbyły się w ramach inicjatywy 200 lat, którą Federacja FOSa zorganizowała po raz kolejny 5 maja 2022. Chcemy pokazać, jak ważna jest obecność osób starszych w środowisku i w jaki sposób możemy czerpać z ich doświadczenia.

Pani Janina Matejun od dawna współpracuje z Federacją FOSa jako m.in. wolontariuszka. Przez całe życie była księgową, a na emeryturze poświęciła się pomocy innym. Nigdy nie odmawia, kiedy jej wsparcie jest potrzebne. Pani Janina obchodziła urodziny w styczniu, ale dopiero teraz miała możliwość, by z nami świętować swój okrągły jubileusz. Skończyła 80 lat.

– Zawsze byłam aktywna, a napędza mnie kontakt z drugim człowiekiem. A jeśli jeszcze chcą ze mną rozmawiać, to czemu nie – dodaje ze śmiechem. – Cieszę się z tego, co mam. Mówi też, że ma wokół siebie wspierające osoby, szczególnie sąsiadkę Elę.

Drugą jubilatką tego dnia była 98-letnia pani Gertruda ze Stawigudy, która jest podopieczną Regionalnej Strefy Pomocy.

– Obecnie jestem jedną z trzech najstarszych mieszkanek Stawigudy – opowiada Gertruda Moritz. – Co jest receptą na tak długie życie? Nie wiem, nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Całe życie jadłam normalnie, nie miałam szczególnej diety. Po prostu trzeba było cieszyć się codziennością. Pani Gertruda od urodzenia mieszka w Stawigudzie i dziś z dumą mówi, że jest Warmianką. Chętnie też dzieli się swoim doświadczeniem.

Panie ze wzruszeniem przyznały, że takie przygotowanie urodzin sprawiło, że choć na chwilę znów mogły przypomnieć sobie czas, kiedy same były młode. Były też szczęśliwe, że zobaczyły, jak wiele przyjaznych osób jest tuż obok nich. Urodzinom tradycyjnie towarzyszył słodki poczęstunek.

Oferta dla najmniejszych krasnoludków. Nabór do punktu opieki! „W głowie się mieści – opieka nad dziećmi do lat 3″

Nabór do punktu opieki! „W głowie się mieści – opieka nad dziećmi do lat 3″.

Zapraszamy do punktu opieki przy ul. Mazurskiej 7/2 w Olsztynie, w którym będą świadczone usługi opiekuńcze nad dziećmi do 3 roku życia.

Maksymalna liczba dzieci w grupie to 5 osób.

Dzieci będą brały udział w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych, których program oparty jest o strategię wielokierunkowej stymulacji aktywności, skupionej na potrzebie ruchu i zabawy oraz koncepcji indywidualnego, naturalnego rozwoju zgodnego z potencjałem i możliwościami dziecka.

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 503 466 700.

Koordynatorem punktu opieki ze strony FOSy jest Anna Książak-Gregorczyk, e-mail: a.ksiazak@federacjafosa.pl