JUBILEUSZ 20-lecia FOSY już 14 i 15 listopada 2024r.

Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia. Myśl o stworzeniu federacji, która skupiałaby organizacje działające na polu pomocy społecznej, zrodziła się w 2003 roku. Poprzedziły ją analizy trzeciego sektora województwa warmińsko-mazurskiego i poczucie konieczności stworzenia struktury, sprawnego forum współpracy między organizacjami socjalnymi.

W 2004 roku pomysł został wcielony w życie – w tym samym ro, w którym Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Dziś działamy jako koalicja niemal 100 organizacji, instytucji współpracujących, partnerów zagranicznych. To nasza siła i nasz potencjał.

Wspólnie działamy na rzecz seniorów i młodzieży, wspieramy i promujemy innowacje, rozwijamy wolontariat i działamy w wielu innych ważnych obszarach. Współpracujemy z samorządem województwa i samorządami lokalnymi, ale także kilkudziesięcioma partnerami z Polski i Europy. Efektywnie rozwiązujemy problemy społeczne regionu.

Naszym zasobem są ludzie – zarówno zespół biura, jak i przedstawicie organizacji członkowskich, partnerów, współpracownicy, nasi przyjaciele. To duża grupa osób kreatywnych, misyjnych, których łączy podobne poczucie wartości i potrzeba pomagania. W takim gronie chcemy uczcić jubileusz 20-lecia istnienia Federacji. Do tego grona – najbliższych partnerów i przyjaciół należy
również Was.

Zapraszamy na uroczyste obchody jubileuszu Federacji FOSa. Spotkanie odbędzie się
w dniach 14-15 listopada 2024 r. w Hotelu Best Western w Olsztynie.

Uroczystość ta jest częścią dwudniowych obchodów i połączona jest z corocznym spotkaniem organizacji członkowskich, ale też
Forum KIS i spotkaniem animatorów społecznych.
Kluczowy element obchodów to rozmowa moderowana nt. Wartości – kompas na burzliwe czasy. Wezmą w niej udział m.in. dr hab. Ryszarda Szarfenberga, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, prezesa Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu, Zofii
Komorowskiej, wiceprezeski Fundacji Stocznia, Sebastiana Radzimińskiego, wyróżnionego w konkursie Społecznik Warmii i Mazur 2023. Następnie nastąpi uroczyste wręczenie dorocznych nagród Społecznik Warmii i Mazur.
Po uroczystości obchodów będziemy pracować warsztatowo, integrować się, ale też świętować.
Prosimy o potwierdzenie udziału za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, który
znajduje się pod linkiem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScG8qIi-E43d0KIMX63rzP_Vpnram6Kt8fHK1IS-ZZ3JyfUEQ/viewform  w możliwe najszybszym terminie na adres: a.ksiazak@federacjafosa.pl, najpóźniej do dnia 08.11.2024 roku

ZAPROSZENIE NA UROCZYSTOŚĆ 20-lecia

program 20 LAT_FOSa

zaproszenie ogólne logo

 

Warsztaty dziennikarskie Magazynu Generacja

GENERACJA od wielu lat towarzyszy środowiskom seniorskim z Warmii i Mazur. Obserwujemy życie społeczne, prezentujemy zachodzące procesy  i zmiany. Przybliżamy sylwetki osób i organizacji oraz instytucji działających na rzecz osób starszych. Organizujemy konkursy literackie, prezentujemy szereg stałych rubryk.  W tym dziele towarzyszy nam wiele osób, dziennikarzy społecznych.  Są to zarówno osoby doświadczone, jak i dopiero zdobywające amatorsko szlify dziennikarskie, ale z zapałem realizujące się w tym zakresie.

W związku z tym, w dniach 21-22 października 2024r., Federacja FOSa, wydawca Generacji, zaprosiła wszystkich zainteresowanych współpracą z Generacją, na warsztaty dziennikarskie.

W programie znalazło się miejsce na spotkanie z praktykami: m.in. z Karoliną Rogaską z Newsweek Polska, Izabelą Malewską z Radia Olsztyn, Katarzyną Janków-Mazurkiewicz z „Pozarządowca” i „Gazety Olsztyńskiej” oraz dziennikarkami i dziennikarzami Magazynu „Generacja” a także na warsztat z podstaw tworzenia tekstów dziennikarskich i rozmowę o opcjach i standardach współpracy z naszym społecznym czasopismem.

Nowa Generacja poleca się do lektury!

Szanowni Państwo, oddajemy do rąk Państwa kolejny numer Magazynu Środowisk Osób Starszych Generacja. Jak zwykle poruszamy w nim
tematykę kwestii senioralnych na poziomie ogólnopolskim, ale też regionalnym i lokalnym. Tym razem mieliśmy okazję porozmawiać z Marzeną Okła-Drewnowicz, minister ds. polityki senioralnej, oraz Stefanem Brzozowskim z Czerwonego Tulipana. Szczególnie ważnym wydarzeniem najbliższych miesięcy są wybory na kolejną kadencję Wojewódzkiej Rady Seniorów.
Wewnątrz numeru jak zwykle wiele dobrych praktyk działalności na rzecz środowisk seniorskich a także nasze polecajki wydarzeń kulturalnych i literackich.

Życzymy miłej lektury

Redakcja

generacja@federacjafosa.pl

Wersja PDF do pobrania: Generacja 39 wrzesien 2024 epub

Projekt: modeLOWE przestrzenie edukacji i integracji w Gminie Olsztynek

Federacja FOSa wraz z Gminą Olsztynek startuje z projektem „modeLOWE przestrzenie edukacji i integracji w Gminie Olsztynek”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus Programu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur.
W ramach projektu planujemy:
  • utworzenie Lokalnego Ośrodka Wspierania Edukacji (LOWE) w gminie Olsztynek
  • animowanie lokalnych partnerstw na rzecz realizacji działań wspierających ideę uczenia się przez całe życie
  • wsparcie edukacyjne dla uczestników LOWE w Olsztynku – zajęcia rozwijające kompetencje osobiste, społeczne, obywatelskie, zawodowe
  • animowanie społeczności lokalnej
  • zorganizowanie Klubu Wolontariatu LOWE w Olsztynku
  • zapewnienie dostępności uczestnikom do udziału w projekcie – opieka nad osobą zależną podczas udziału w działaniach projektowych, dowóz na zajęcia.
Zakładane efekty projektu to m.in.:
  • 1 Lokalny Ośrodek Wspierania Edukacji (LOWE) w gminie Olsztynek
  • 512 godzin wsparcia edukacyjnego
  • 1 Klub Wolontariatu LOWE w Olsztynku
  • 1 inicjatywa lokalna – festyn UCZYMY SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE
Projektem objęte zostaną osoby dorosłe, mieszkańcy gminy Olsztynek, w tym uczący się, pracujący, niepracujący, osoby starsze.
Do projektu zrekrutowanych zostanie łącznie 140 osób.
Celem projektu jest wsparcie lokalnych inicjatyw edukacyjnych w zakresie podnoszenia kompetencji 140 (100 K, 40 M) osób dorosłych poprzez utworzenie Lokalnego Ośrodka Wspierania Edukacji (LOWE)
w gminie Olsztynek oraz animowanie lokalnych partnerstw na rzecz realizacji działań wspierających ideę uczenia się przez całe życie w okresie od  01.09.2024 r. do 31.10.2025 r.
Udział w projekcie jest bezpłatny.
Wartość projektu: 500 750,00 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 425 637,50 zł
#FunduszeUE  #FunduszeEuropejskie

Krzysztof Marusiński w Wydminach

Federacja FOSa od lat wspiera środowiska senioralne. Tym razem jeden z naszych trzech rzeczników praw osób starszych – Krzysztof Marusiński z Orzysza – uczestniczył w dniu 08.10.2024 r. w inauguracji Wydmińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, podczas którego przeprowadził wykład na temat praw osób starszych. Ponad 50 słuchaczy, którzy studiować będą m.in. języki obce, informatykę, weźmie udział w zajęciach plastycznych, teatralnych, w chórze i rytmice, miało okazje pogłębić wiedzę na temat swoich praw, bezpieczeństwa czy organizacji pomocy sąsiedzkiej
W wykładzie uczestniczyła wójt Wydmin, pani Anna Stefania Binik. Życzyła studentom UTW determinacji w dążeniu do wytyczonych celów, a także realizacji najbardziej ambitnych planów.
Podczas inauguracji wystąpił chór, który odśpiewał sakramentalne Gaudeamus igitur…

 

Europejski Tygodzień Regionów i Miast w Brukseli

FOSa na Europejskim Tygodniu Regionów i Miast w Brukseli.  W dorocznym wydarzeniu poświęconym polityce regionalnej, w którym biorą udział samorządy z całej Europy o naszym Centrum Wolontariatu, jako narzędziu w walce z depopulacją Warmii i Mazur opowiadała Monika Michniewicz w panelu „Brain Gain – making regions more resilient”. W panelu proezentowane były również dobre praktyki z regionów: włoskich  Bolzano, Trento and Tyrol oraz Pulgia a także z Północnej Norwegii. Nasza obecność była możliwa dzięki zaproszeniu Biura Regionalnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli.

#brwwm

#euregionsweek2024    

Zapraszamy na Warsztaty dziennikarskie Magazynu GENERACJA!

Warsztaty dziennikarskie  Magazynu Środowisk Seniorskich Generacja

21-22.X.2024 r., Hotelu Best Western, Al.Warszawska 39, Olsztyn 

 

Jesteś dziennikarzem społecznym? Chcesz nim zostać?

Magazyn Środowisk Seniorskich GENERACJA zaprasza do współpracy! 

 

GENERACJA od wielu lat towarzyszy środowiskom seniorskim z Warmii i Mazur. Obserwujemy życie społeczne, prezentujemy zachodzące procesy  i zmiany. Przybliżamy sylwetki osób i organizacji oraz instytucji działających na rzecz osób starszych. Organizujemy konkursy literackie, prezentujemy szereg stałych rubryk.  W tym dziele towarzyszy nam wiele osób – dziennikarzy społecznych.  Są to zarówno osoby doświadczone, jak i dopiero zdobywające amatorsko szlify dziennikarskie, ale z zapałem realizujące się w tym zakresie.

Federacja FOSa, wydawca Generacji, zaprasza wszystkich zainteresowanych współpracą z Generacją, na warsztaty dziennikarskie.

Zapraszamy zarówno dotychczasowych współpracowników, jak i nowe osoby; zarówno doświadczonych dziennikarzy, jak i  dziennikarzy amatorów lub osoby chcące dopiero rozpocząć przygodę z dziennikarstwem. Pierwszeństwo mają osoby 60+, ale w miarę dostępności miejsc jesteśmy również otwarci na pozostałe osoby.

W programie przewidujemy:

– warsztat z podstaw tworzenia tekstów dziennikarskich

– warsztaty dot. dziennikarstwa senioralnego, w tym współpracy z Magazynem Generacja

– spotkanie z dziennikarką Radia Olsztyn

– reportaż wcieleniowy

Warsztaty poprowadzą zarówno dziennikarze Generacji, jak i innych mediów, np. Radia Olsztyn. Drugi dzień to warsztaty i spotkanie z Karoliną Rogaską, dziennikarką Nesweek Polska.

Warsztaty odbędą się w dniach 21-22.X.2024 r. w Olsztynie, w Hotelu Best Western, Al.Warszawska 39, Olsztyn

Zainteresowanych prosimy o zgłoszenia do dnia 15.10.2024 r. poprzez formularz https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe-1V9MxJxsH-drGn69lsfC0jOazt8AUZPtB-5_fIW2O_d1wQ/viewform?usp=sf_link

Jeśli mają Państwo pytania, prosimy o kontakt z Panią Dorotą Jeżowską-Olszewską pod nr tel. 89 523-60-92 email biuro@federacjafosa.pl

 

Program:

 

Dzień 1

10.00 – 11.30 Jak mówić o osobach starszych. Tworzenie tekstów dziennikarskich

– Aneta Fabisiak-Hill, Katarzyna Janków-Mazurkiewicz/ Magazyn Generacja

11.30 – 11.45 Przerwa kawowa

11.45 – 13.15 Cd. Jak mówić o osobach starszych. Tworzenie tekstów dziennikarskich

– Aneta Fabisiak-Hill, Katarzyna Janków-Mazurkiewicz/ Magazyn Generacja

13.15 – 14.00 Obiad

14.00 – 15.00 Cd. Jak mówić o osobach starszych. Tworzenie tekstów dziennikarskich

– Aneta Fabisiak-Hill, Katarzyna Janków-Mazurkiewicz/ Magazyn Generacja

15.00 – 15.45 Dziennikarstwo w Generacji – Bartłomiej Głuszak /Redaktor naczelny Magazynu Generacja

15.45 – 16.00 Przerwa kawowa

16.00 – 17.30 Specyfika pracy dziennikarzy na Warmii

i Mazurach – Izabela Malewska/Polskie Radio Olsztyn S.A.

18.00 Kolacja

 

Dzień 2

9.00 – 13.00

Codzienność dziennikarska. Reportaż wcieleniowy, tematy seniorskie i nie tylko – Karolina Rogaska / dziennikarka Newsweek Polska

13.00 Podsumowanie. Obiad

 

Sylwetki prowadzących warsztaty:

Karolina Rogaska – absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu, reporterka i dziennikarka „Newsweeka”. Jej teksty ukazywały się m.in. w „Charakterach”, „Dzienniku Opinii”,
w Onecie, Wirtualnej Polsce oraz w „Dużym Formacie” „Gazety Wyborczej”. Współautorka poradnika „Jak mówić i pisać o osobach LGBT+?”, autorka książki „Bez wstydu. Sekspraca w Polsce”. W 2023 r. została laureatką konkursu „Twarze Ubóstwa” im. Bartosza Mioduszewskiego.

Izabela Malewska – z Polskim Radiem Olsztyn związana od 1997 roku. Jest współprowadzącą codziennego pasma „Bliższe Spotkania”, gdzie stawia na edukację i poradnictwo. Do radiowego studia zaprasza osoby, które nie tylko inspirują artystycznie, ale przede wszystkim społecznie. Współprowadząca programu porannego w TVP3 Olsztyn.

Bartłomiej Głuszak – redaktor naczelny „Generacji”, absolwent Politologii, specjalizacja dziennikarstwo na Akademii Jana Kazimierza. W przeszłości redaktor prowadzący Pisma „Pozarządowiec”, współpracownik „Nowości” w Toruniu  i redaktor „Głosu Chełmżyńskiego” (1996/97), Szef działu „Społeczeństwo Obywatelskie” w ogólnopolskim piśmie „Obywatel Reporter” (od IX 2001 r. do 2003 r.), publikacje w piśmie „Fundusze Europejskie”.

Katarzyna Janków-Mazurkiewicz – dziennikarka, publikująca m.in. w  „Gazecie Olsztyńskiej” oraz „Pozarządowcu”. Redaktor prowadząca Magazynu Środowisk Seniorskich „Generacja”.

Aneta Fabisiak-Hill – współtwórczyni i wieloletni wydawca „Gazety Dywickiej”. Menadżerka Magazynu Środowisk Seniorskich „Generacja”. Specjalistka w dziedzinie tworzenia
i produkcji kampanii społecznych.

 

 

XXI edycja konkursu „GODNI NAŚLADOWANIA”

Organizacja, Pozarządowiec, Samorząd i Przedsiębiorca – to kategorie w konkursie „Godni Naśladowania”. Już można zgłaszać do 21. edycji konkursu osoby, organizacje i instytucje, które wyróżnia szczególna działalność na rzecz innych i troska o dobro wspólne.

Na Warmii i Mazurach jest wielu społeczników i organizacji pozarządowych, dzięki wysiłkom których świat wokół nas staje się lepszy, bardziej przyjazny i otwarty na różnorodne problemy i potrzeby. Mamy też cenne przykłady współpracy lokalnych samorządów oraz przedsiębiorstw ze społecznościami i organizacjami pozarządowymi. Zwykle nie są one jednak dostatecznie promowane, nie przedostają się do szerszej świadomości publicznej i nie wpływają na zmianę postaw społecznych, wśród których zbyt często do głosu dochodzą indywidualizm, konsumpcjonizm i eksploatacyjne nastawienie do środowiska. Chcielibyśmy to zmieniać, nagradzając i upowszechniając działania osób, organizacji i instytucji, które udowadniają, że można i że warto współpracować na rzecz dobra wspólnego.

Jak co roku ogłaszamy zatem kolejną edycję konkursu „Godni Naśladowania”, organizowanego pod patronatem honorowym Wojewody Warmińsko-Mazurskiego oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Zapraszamy do zgłaszania kandydatów i kandydatek do nagrody w czterech kategoriach:
I. Organizacja Godna Naśladowania,
II. Pozarządowiec Godny Naśladowania,
III. Samorząd Godny Naśladowania,
IV. Przedsiębiorca Godny Naśladowania.
Zwycięzcy otrzymają statuetki, ponadto przewidziane są wyróżnienia, nagrody finansowe i rzeczowe.

Aby zgłosić udział w konkursie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i wraz z załącznikami [do pobrania poniżej] przesłać w formie elektronicznej na adres email: godninasladowania@gmail.com.
Zgłoszenie należy przesyłać do 15 października 2024 roku.

Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi 8 listopada 2024 roku, podczas Forum Organizacji Pozarządowych Warmii i Mazur.

 

Załączniki konkursowe do pobrania pod linkiem: https://www.ropwwm.org.pl/aktualnosci/866/xxi-edycja-konkursu-godni-nasladowania.html

Poznaliśmy Aktywną Seniorkę 2024 i Najlepszą Inicjatywę Seniorską Potrzebni.

W dniu 3 października 2024 r., w trakcie Wojewódzkiej Konferencji z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych poznaliśmy laureatów Warmińsko-Mazurskiego Konkursu na Aktywnego Seniora/Seniorkę i Najlepszą Inicjatywę Seniorską Potrzebni.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

W kategorii I

1 miejsce, statuetka i tytuł Aktywna Seniorka. POTRZEBNI 2024

Maria Roman, zgłoszona przez Stowarzyszenie Uniwersytet III Wieku w Morągu

2 Miejsce

Krystyna Adamska, zgłoszona przez Stowarzyszenie Wokalno-Muzyczne „Łączymy Pokolenia”

3 Miejsce

Halina Karpienia, zgłoszona przez przewodniczącą Społecznej Giżyckiej Radę Seniorów Sabinę Kirson

Wyróżnienia:

Marek Bielaszka, zgłoszony przez Dyrektorkę Centrum Usług Społecznych w Srokowie Iwonę Bepirszcz

Teresa Pietrzak, zgłoszona przez przewodniczącą Stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku w Szczytnie Hannę Napiwocką

Anna Kwiatkowska, zgłoszona przez prezes Stowarzyszenia Ostoja Warmińska (prowadzącego Środowiskowy Dom Samopomocy) Kalinę Jakimczuk

Kategoria 2 – Najlepsza Inicjatywa Seniorska i Samorząd z Modelowo Działającą Radą Seniorów:

Samorząd z modelowo działającą radą seniorów – I miejsce i statuetka dla Miasto Elbląg – Elbląska Rada Seniorów

Najlepsza Inicjatywa Seniorska. POTRZEBNI 2024 – I miejsce i statuetka dla Centrum Usług Społecznych w Srokowie – za inicjatywę obchodów Nocy Świętojańskiej, zgłoszoną przez przewodniczącą Gminnej Rady Seniorów w Srokowie – Halinę Rusiecką

Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Gminnej Rady Seniorów w Barcianach i Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Barcianach.

Jeszcze raz wszystkim gratulujemy!

Rozstrzygnięcie konkursu na minigranty Centrum Wolontariatu FOSa!

Z ogromną radością ogłaszamy wyniki naszego konkursu na minigranty wspierające kreatywne projekty! Każda z przesłanych inicjatyw była wyjątkowa, pełna pasji i zaangażowania, za co Wam z całego serca dziękujemy. Jesteście prawdziwą inspiracją i dowodem na to, że razem możemy tworzyć niezwykłe rzeczy! 💡
Komisja wybrała do dofinansowania następujące projekty:
  1. „Jesienny wolontariat w Wójtowie – kolorowe wspomnienia w obiektywie”
  2. „Magiczny las”
  3. „Świąteczna iskra radości”
Zwycięskie zespoły otrzymają dofinansowanie w wysokości do 1000 zł na realizację swoich wspaniałych pomysłów!
🎯GRATULUJEMY!
Jesteście przykładem, że małe działania mogą zmieniać świat – zaczynając od naszych najbliższych społeczności.🌟
Konkurs realizowany jest w ramach projektu Centrum Wolontariatu Federacji FOSa – wsparcie organizacji wolontariatu w mieście Olsztyn i powiecie olsztyńskim sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków „Korpusu Solidarności – Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego
na lata 2018 – 2030”