Sztuczna inteligencja i edukatorzy z FOSy – rozwijamy kompetencje cyfrowe wraz z Erasmus+

Na przełomie maja i czerwca 2023 roku, dwunastoosobowy zespół złożony z pracowników Federacji FOSa miał przyjemność wziąć udział w kursie podnoszącym kompetencje w zakresie ICT w miejscowości Portimao w Portugalii. Kurs zorganizowany był w ramach projektu Erasmus+ pt. „Nowe idee, nowe działania. Wzmacnianie potencjału pracowników Federacji FOSa”. Naszym gospodarzem i organizatorem szkolenia była spółdzielnia socjalna DOTS – Cooperativa de Inovação Social para a Transformação Social. DOTS specjalizuje się w edukacji dorosłych ICT, szczególnie zagrożonych wykluczeniem społecznym (sama organizacja jest przedsiębiorstwem społecznym i zatrudnia osoby z kręgu wykluczenia społecznego). Misją organizacji jest promowanie uczenia się przez całe życie osób defaworyzowanych społecznie oraz wspieranie możliwości aktywizacji społecznej i zawodowej. Naszym celem było poznanie nowinek z zakresu nowoczesnych mediów oraz technologii ICT – a więc ambitnie!
Tuż po przyjeździe grupa została podzielona na dwa mniejsze zespoły na podstawie dotychczasowych posiadanych już kompetencji. Po powitaniu nas w swojej siedzibie przez prowadzących szkolenie, przystąpiliśmy do efektywnej pracy. Mieliśmy okazję ugruntować naszą wiedzę oraz poszerzyć nasze umiejętności z profesjonalnego przygotowywania video rozmów oraz konferencji. Opracowywaliśmy konspekty szkoleń online, z użyciem cyfrowych narzędzi takich jak Mentimeter który to oferuje kilka rodzajów prezentacji pozwalających na szybkie badanie opinii (np. uczniów, uczestników spotkania, szkolenia itp. Ucząc się również w praktyce wykorzystywać technologię jaką dysponujemy. Poruszając się ciągle w tematyce wpływu technologii na naszą organizację poznaliśmy bliżej programy graficzne takie jak Canva. Canva to program graficzny, który ma wiele przydatnych funkcji.  Program ten obsługuje się za pośrednictwem komputera przez przeglądarkę internetową lub pobiera na urządzenie mobilne, czyli smartfon lub tablet. Co ważne, większość przydatnych funkcji dostępna jest w ramach bezpłatnego narzędzia. Platforma pozwala na kadrowanie grafik i ich lekką obróbkę, dostosowywanie przezroczystości ich poszczególnych części oraz dodawanie dodatkowych elementów, takich jak ramki, dymki czy ikonki. Dzięki temu narzędziu można szybko i bezproblemowo stworzyć wiele mało skomplikowanych, choć wciąż atrakcyjnych grafik. Z programem Canva można zaprojektować np. plakat, logo, prostą infografikę do prezentacji, wizytówkę, zaproszenie, grafikę na potrzeby mediów społecznościowych, baner na bloga czy okładkę. Canvę zna i wykorzystuje wiele osób, jednak warto wiedzieć, że firma ma świetną ofertę dla organizacji pozarządowych. Wystarczy przejść prostą procedurę aplikacyjną by cieszyć się Canvą w całości za darmo! A w wersji pełnej możemy korzystać z tysięcy zdjęć, grafik, szablonów i narzędzi do edycji niedostępnych w wersji bezpłatnej.
Nie zabrakło również tematyki tworzenia filmików video – przede wszystkich tak popularnych i wszechobecnych współcześnie shorties czy relacji. Poznaliśmy jakie trendy panują obecnie i jak utrzymać aktywność wśród obserwujących nasze działania. Podczas szkolenia mieliśmy okazję poznać nieznane nam wcześniej metody i techniki pracy z wykorzystaniem nowych technologii oraz własnych telefonów i aplikacji. I tu też weszła do gry praktyka trenerska. Prowadzący zajęcia cały czas pamiętali, że my też jesteśmy trenerami, a poznane treści mamy przekazywać innym. Dlatego też, każdy uczestnik musiał wystąpić przed kamerą – wziąć udział w nagraniu nie tylko jako uczestnik, ale też jako prowadzący ćwiczenie. Pamiętajmy! Trener zawsze powinien doświadczyć czynności, do których ma zachęcać uczestników swoich szkoleń oraz emocji, które im towarzyszą! Dzięki temu będzie w stanie przewidzieć i zrozumieć potencjalne reakcje swoich podopiecznych.
Dowiedzieliśmy się również jak w swojej pracy na co dzień możemy korzystać z chatu GPT, który był dla nas zupełną nowością – ma on wiele funkcji i zastosować mogących nie tylko procesy edukacyjne, ale też pisanie projektów, usprawnić działanie biura, tworzenie grafik… Liczba sposobów wykorzystania AI jest nieograniczona! ChatGPT jest fascynującym przykładem praktycznego zastosowania sztucznej inteligencji. Stała się ona realnym sposobem na rozwiązywanie konkretnych problemów, wyjaśnienia zawiłych koncepcji lub generowanie kreatywnych pomysłów. Możliwość zadawania pytań uzupełniających pozwala dotrzeć do poszukiwanych informacji znacznie szybciej niż odwiedzając kilka stron internetowych. Dzięki temu narzędziu organizacje pozarządowe mogą ułatwić sobie prace m.in. w zakresie tłumaczeń językowych, czy też tworzeniu pism.  Tylko podczas szkolenia stworzyliśmy nowy program szkoleniowy, logotyp jednej z organizacji członkowskich, skomponowaliśmy piosenkę o Federacji FOSa (wraz z tekstem) oraz wygenerowaliśmy scenariusz do filmu fundraisingowego. To doświadczenie pokazało nam, że ciągle rozwijająca się technologia nie jest wcale straszna a wręcz przeciwnie – może być atrakcyjna, skuteczna i zaskakująco ciekawa a dzięki praktyce nasze metody pracy na pewno przyniosą stałe efekty poprawiające jakość i obsługę narzędzi cyfrowych.
Projekt „Nowe idee, nowe działania. Wzmacnianie potencjału zespołu Federacji FOSa” uzyskał dofinansowanie w ramach Sektora Edukacja dorosłych programu Erasmus+ Akcja 1. Mobilność edukacyjna

Projekt „Skuteczne Kluby Integracji Społecznej”

ZAPRASZAMY KLUBY INTEGRACJI SPOŁECZNEJ I CENTRA INTEGRACJI SPOŁECZNEJ Z WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO – MAZURSKIEGO DO UDZIAŁU W PROJEKCIE ROZWOJOWYM

Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa realizuje projekt „Skuteczne Kluby Integracji Społecznej”. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny dzięki finansowaniu z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu na rzecz zatrudnienia socjalnego na lata 2023-2025.

DO KOGO SKIEROWANY JEST PROJEKT?

Projekt skierowany jest do Klubów Integracji Społecznej i Centrów Integracji Społecznej z województwa warmińsko – mazurskiego.

Zgłaszając się projektu należy zdeklarować udział w co najmniej 3 szkoleniach. Do udziału w szkoleniu mogą zgłosić się 2-3 osoby z jednej organizacji. Ilość miejsc jest ograniczona. Do udziału w szkoleniach premiowane będą te KIS, które zadeklarowały w 2022 r. swój udział w projekcie (Kluby Integracji Społecznej: w Pasymiu, Lubawie, Iławie, gminie wiejskiej Iława, w Srokowie, Kętrzynie, Pieckach, Biskupcu, Lidzbarku Warmińskim, Bartoszycach i Olsztynie). Dodatkowo, przy analizie zgłoszeń bierzemy pod uwagę zajmowaną funkcję/stanowisko w organizacji i jej powiązanie z tematyką. Zależy nam, żeby zdobyta wiedza została wykorzystana jak najbardziej w rozwoju Państwa organizacji.

JAKA JEST OFERTA PROJEKTOWA?

Szkolenia – w ramach oferty odbędzie się 8 dwudniowych (16 godzin) wyjazdowych szkoleń. Zapewniamy nocleg, wyżywienie, doświadczonego trenera/trenerkę, mnóstwo wiedzy merytorycznej i pracy warsztatowej nastawionej na praktykę. Szkolenia będą prowadzone  w okresie sierpień – październik 2023 r. W większości będą odbywały się  w Olsztynie.

Tematy szkoleń jakie planujemy przeprowadzić to:

Sierpień:

  1. 17-18.08 2023r. „Jak radzić sobie ze stresem i zapobiegać wypaleniu zawodowemu?”
  2. 31.08-01.09.2023 r. ”Coaching w pracy z uczestnikami projektu – umiejętności motywowania do działania i aktywności uczestników projektów.”

Wrzesień:

  1. „Rozwój i prowadzenie wolontariatu w tym wolontariatu na rzecz osób starszych ,wolontariat sąsiedzki. Metody pracy ze społecznościami wiejskimi.”
  2. „Metody wzmacniania do działania, praca grupowa na przykładzie gry Zarządzanie budżetem domowym.”
  3. „Komunikacja interpersonalna. Teoria i praktyka.”

Październik:

  1. „Motywacja do działania i wzmacniania pracowników KIS dla kadry pracowniczej.”
  2. Autoprezentacja oraz moderowanie spotkań. Mediacje i rozwiazywanie sytuacji konfliktowych.”
  3. „Metodyka aktywizacji zawodowej uczestników.”

Tematyka spotkań może zostać zmodyfikowana o zgłaszane potrzeby tematyczne, które w miarę możliwości będziemy uwzględniać.

Zapisy prowadzone będą sukcesywnie na pojedyncze szkolenia. Zapisy odbywać się będą wyłącznie on-line za pomocą formularza udostępnianego przy opisie każdego szkolenia.

Doradztwo i superwizja – W ramach projektu dla każdego KIS i CIS zapewniamy również około 15 godzin doradztwa specjalistycznego oraz  6 godzin superrewizji.  Obie formy wsparcia będą dostępne w okresie sierpień –grudzień 2023r..Forma tych form wsparcia zostanie dostosowana do potrzeb uczestników. Tematyka doradztwa uzależniona będzie od potrzeb pracowników KIS i CIS. Będzie to np. coaching, w zakresie integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, komunikacji, radzenia sobie ze stresem, rozwoju osobistego itd.

Spotkanie FORUM KIS – w ramach projektu przewidziane jest również spotkanie Forum KIS . Spotkanie w formule on-line Warmińsko-Mazurskiego Forum Klubów Integracji Społecznej. Będzie to jedyne w regionie spotkanie dedykowane wyłącznie tematyce KIS. Posłuży wymianie doświadczeń, prezentacji dobrych praktyk działań KIS –i nowym i innowacyjnym metodom pracy z uczestnikami, trendami w polityce społecznej i wypracowaniu ścieżki opracowywania przez Forum stanowisk w różnych sprawach dotyczących lokalnych i regionalnych polityk społecznych. Podczas spotkania odbędzie się łącznie 3 godziny prelekcji i dyskusji.

JAK SIĘ ZAPISAĆ?

Zainteresowane KISy i CISy mogą zgłaszać się do udziału w projekcie z pomocą formularza zgłoszeniowego on-line link do rejestracji.

Zapisy do udziału w projekcie zbieramy do 7.07.2023 r.

Zapisy na pojedyncze szkolenia do KIS i CIS zakwalifikowanych do udziału w projekcie będą prowadzone sukcesywnie najpóźniej na 2 tygodnie przed wyznaczoną datą. Zapisy odbywać się będą wyłącznie on-line za pomocą formularza udostępnianego przy opisie każdego szkolenia.

Zapisy prowadzone będą sukcesywnie na pojedyncze szkolenia. Zapisy odbywać się będą wyłącznie on-line za pomocą formularza udostępnianego przy opisie każdego szkolenia.

KONTAKT

W przypadku pytań dotyczących szkoleń prosimy o kontakt z koordynatorką Elżbietą Puchalską: e.puchalska@federacjafosa.pl, tel. 89 523 60 92, 887 187 009

Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, ul. B. Linki 3/4 (IV piętro).

PLAKAT – Skuteczne Kluby Integracji Społecznej

Święto Muzyki – zapraszamy!

21 czerwca, w środę, zapraszamy mieszkańców Olsztyna (i nie tylko) do uczestniczenia, świętowania oraz współorganizowania Święta Muzyki. To już druga edycja tego wydarzenia. Startujemy o godzinie 10.00 pod Wysoką Bramą.
Po zeszłorocznym bardzo pozytywnym przyjęciu tej inicjatywy przez Olsztynian oraz niezwykłemu wręcz zaangażowaniu wielu osób i instytucji, którym w krótkim czasie udało się dołączyć do akcji, w tym roku ponownie, muzycznie i z przytupem powitamy pierwszy dzień lata. Na scenach, ulicach, chodnikach, w oknach, ogródkach olsztyńskiego Starego Miasta będzie można zetknąć się z muzykami, reprezentującymi różne style i gatunki muzyki. W wielu kawiarniach oraz restauracjach będzie można zjeść lub napić się czegoś przygotowanego specjalnie na  Święto Muzyki a różnorodne dźwięki będą tego dnia rozbrzmiewać dosłownie wszędzie.
Gwoździem programu będzie występ wszystkich biorących udział w wydarzeniu Olsztynian oraz występujących tego dnia muzyków i wykonanie utworu „Olsztyn Kocham”. Wspólne śpiewanie na Scenie Staromiejskiej poprowadzi sam Czerwony Tulipan, który zaszczyci nas swoją obecnością, stając się, tym samym jednym ze współorganizatorów tego Święta.
Święto Muzyki – Fête de la Musique to cykliczna impreza odbywająca się na całym świecie 21 czerwca, pierwszego dnia lata. Święto powstało we Francji w 1981r. z inicjatywy Marcela Landowskiego, francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia.

Jeszcze raz zapraszamy!

Ścieżka pracy z seniorami uwikłanymi w przemoc

Zapraszamy osoby zawodowo i społecznie związane ze wspieraniem osób starszych, do lektury dokumentu „Ścieżka pracy z seniorami uwikłanymi w przemoc”📝❗️.
Dokument powstał we współpracy ze Społeczna Rada Seniorów Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz przedstawicielami organizacji, instytucji oraz służb mających w swojej misji wsparcie seniorów w trudnych sytuacjach życiowych 👩‍🦳👵👨‍🦳👴
Broszura zawiera też kompendium wiedzy o rodzajach przemocy oraz wykaz osób i instytucji, które na co dzień służą długofalową i doraźną pomocą 📞☎️📄
Broszura jest do pobrania pod linkiem ŚCIEŻKA
Projekt Regionalne Biuro Rzecznika Praw Osób Starszych finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

Frakcja Seniorska FOSy głosuje na OBO

Nasza ulubiona frakcja seniorska głosuje na Olsztyński Budżet Obywatelski.
Z rozwagą, dbałością o miasto i mieszkańców oraz mocnym baczeniem na działania, z których mogą skorzystać osoby starsze!
Naszemu spotkaniu towarzyszyła dyskusja o NASZYM MIEŚCIE i NASZYCH POTRZEBACH🧑‍🦳👨‍🦳🧳🏸🚴‍♀️🎨🎭🎯🦼
Było nam bardzo miło służyć wsparciem technicznym.

Zachęcamy WSZYSTKICH do głosowania na projekty miejskie i osiedlowe pod linkiem https://glosujobo.olsztyn.eu/glosowanie

Głosowanie jest proste✌️
Potrzebujesz tylko telefonu komórkowego do potwierdzenia głosowania i podania swojego numeru PESEL.
Potrzebujesz wsparcia w głosowaniu? Przyjdź do nas na ul. Linki 3/4 lub zadzwoń pod nr 799 099 862.

Nowe wydanie GENERACJI!

Zachęcamy nasze czytelniczki i czytelników do zapoznania się z najnowszym wydaniem Magazynu Środowisk Senioralnych GENERACJA.

W numerze miedzy innymi:

  • użyteczne aplikacje telefoniczne dla osób starszych;
  • jeansowa moda na lato;
  • Krzysztof Krauze i jego sposób na aktywność;
  • przemoc wobec osób starszych – kto może nam pomóc?
  • wywiad z Wandą Fuks, jedyną olsztyńską modystką
  • wiele innych ciekawych artykułów.

Aby przeczytać online kliknij w poniższy link:

GEN_33

Działania organizacji w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich
w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Kampania STOP PRZEMOCY

Federacja FOSa od lat prowadzi działania na rzecz obrony praw osób starszych. Najnowszym problemem, na który chcielibyśmy uwrażliwić społeczność Warmii i Mazur jest temat doświadczania przemocy przez osoby 60+.

Powstał kolejny filmowy spot społeczny, który można obejrzeć TUTAJ

🛎W Polsce jest ponad 9 mln seniorów.
🛎Co 6 z nich doświadcza przemocy.
🛎Przemoc to upokarzanie, izolacja, zastraszanie, odbieranie pieniędzy, odmawianie jedzenia, popychanie i bicie.
🛎Widzisz przemoc wobec osoby starszej – reaguj❗️
🚹Ważne. Seniorzy mają w Województwie Warmińsko-Mazurskim wsparcie trzech społecznych Rzeczników Praw Osób Starszych.
🚹Zachęcamy do udostępniania informacji: starszym sąsiadom, rodzicom, dziadkom, znajomym, placówkom, które mogą wesprzeć osoby starsze w trudnych sytuacjach życiowych.
✅Seniorzy mają swoje prawa❗️
✅Doświadczasz przemocy? Jesteś jej świadkiem? Skontaktuj się!
✅Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOS-a, ul. Bogumiła Linki ¾ (4 piętro), 10-535 Olsztyn, tel. +48 799 099 862
✅Kontakt do Rzecznika Praw Osób Starszych Województwa Warmińsko-Mazurskiego:
Stanisław Brzozowski, tel. (89) 523-60-92, kom. +48 601 558 143, e-mail: rzecznik@federacjafosa.pl
❗️❗️❗️❗️UWAGA❗️❗️❗️❗️
Możesz wesprzeć działania na rzecz obrony PRAW OSÓB STARSZYCH wpłacając datek poprzez panel płatniczy https://potrzebni.org.pl/

Każda wpłata to realne wsparcie: psychologiczne, prawne, pomoc wolontariuszek/szy i doradztwo Rzecznika, świadczone przez nas na rzecz osoby starszej.
❗️❗️❗️❗️UWAGA❗️❗️❗️❗️
Projekt Biuro Rzecznika Praw Osób Starszych finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Unikalna szkoła dla opiekunów osób zależnych

Dzięki realizacji „Szkoły dla opiekunów”, podczas trzech spotkań, opiekunowie osób starszych i  niesamodzielnych zwiększają umiejętności w zakresie pielęgnacji, opieki i aktywności ruchowej. Pod okiem pielęgniarki zdobywają wiedzę z zasad przygotowania pacjenta do badań laboratoryjnych oraz uczą się jak prawidłowo opiekować się osobą potrzebująca wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Trzecie spotkanie prowadzone jest przez fizjoterapeutkę, która omawia z uczestnikami m.in. ogólne zasady dotyczące dbania o zdrowy kręgosłup opiekuna, zasady przemieszczania się osób o obniżonej sprawności, jak również pokazuje przykładowe ćwiczenia do wykonywania w warunkach domowych poprawiające sprawność seniora/seniorki.

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG.

Seniorzy w trzecim subregionie woj. warmińsko-mazurskiego mają swojego Rzecznika

Od czerwca 2023 r. Urszula Wolna, Zastępczyni Rzecznika Praw Osób Starszych (podregion elbląski), pełni dyżury w każdy czwartek w godz. 10-12 w budynku przy ul. Związku Jaszczurczego 17 w siedzibie Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

Podstawowe zadania Rzecznika Praw Osób Starszych to:

– obrona osób starszych przed złym traktowaniem przez m.in. służbę zdrowia, opiekę społeczną, urzędy,

– interwencja w przypadku łamania praw seniorów: oszustw, przemocy, wykluczenia, zaniedbania,

– walka z dyskryminacją ze względu na wiek i stereotypami krzywdzącymi osoby starsze.

W każdej z przykładowo wspomnianej wyżej oraz w innych sprawach osób starszych można zwrócić się do Rzecznika osobiście jak i pod nr telefonu – 601 694 717.

Urszula Wolna, Zastępczyni Rzecznika Praw Osób Starszych

Projekt finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny