Piknik integracyjny 200-lat!

To było dopiero wydarzenie. Seniorzy z m.in. olsztyńskich Klubów Senior Plus wzięli udział w Pikniku Integracyjnym 200 lat! Był pokaz tańca, występ Marty Andrzejczyk, a chętne panie mogły skorzystać z profesjonalnego makijażu.

– Brakuje wydarzeń, które połączyłyby środowiska seniorskie, więc to bardzo cenna inicjatywa, którą warto powtórzyć – mówiła Ewa Cichocka z Czerwonego Tulipana, która na co dzień prowadzi jogę śmiechu w Laurentiusie.
W Pikniku Integracyjnym wzięli udział uczestnicy zajęć Klubu Seniora działającego w Laurentiusie oraz Senior + w Klubie Agora. Gośćmi byli również podopieczni Domu Pomocy Społecznej Kombatant.
Program obfitował w atrakcje. Były więc tańce z Katarzyną Korzeb z Klubu Senior+ oraz Power Dance, recital Marty Andrzejczyk czy szkoła wizażu w wykonaniu Agnieszki Dobosz-Szmigiel oraz trening z Małgorzatą Górską.
– Mam mnóstwo zajęć, ale w wolnych chwilach uczestniczę z zajęciach Senior Plus, a dziś skorzystaliśmy z państwa zaproszenia – mówiła 80-letnia pani Jagoda. – Bardzo duże podziękowania dla organizatorów dzisiejszego pikniku. Mogliśmy poznać inne osoby, a seniorzy mogli wziąć udział w imprezie, w czasie której czuli się bezpiecznie. To bardzo ważne.
Przypomnijmy, że atrakcje przygotowała Federacja FOSa w ramach inicjatywy – Pikniku Integracyjnego 200 lat! Współorganizatorem wydarzenia było Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
W czasie Pikniku Integracyjnego 200 lat! Wszyscy chętni mogli również skorzystać z porad rzecznika praw osób starszych – Stanisława Brzozowskiego. Nie zabrakło też osób, które na co dzień angażują się w pomoc osobom starszym. W wydarzeniu uczestniczyła więc m.in. Monika Michniewicz – managerka Regionalnej Strefy Pomocy – pierwszego w Regionie Centrum Informacji i Koordynacji dla Osób Niesamodzielnych i ich Rodzin, specjalizującego się w kompleksowym wsparciu osób starszych w trudnej sytuacji życiowej oraz Aneta Fabisiak-Hill, managerka kampanii społeczno-fundraisingowej Potrzebni.

Link do wiadomości TVP 3, materiał o Pikniku zaczyna się w minucie 13:25

Dzień Otwarty w Centrum Wolontariatu przy federacji FOSa

W ramach akcji „Samotność nie wyjeżdża na wakacje” Centrum Wolontariatu przy Federacji FOSa zorganizowało 15 lipca 2021 roku dzień otwarty wolontariatu.

Była to okazja do spotkania się w większym gronie i omówienia dotychczasowych działań oraz planów na przyszłość. Nie mogło w tym dniu zabraknąć naszych aktywnych Wolontariuszy, którzy na co dzień są zaangażowani m.in. w regularną pomoc seniorom, osobom niesamodzielnym oraz wolontariat akcyjny. Choć okres wakacji nie sprzyja wysokiej frekwencji, to uczestnicy nie zawiedli. Nasi Wolontariusze – podobnie jak my – mają świadomość, że ich wsparcie potrzebne jest przez cały rok, bo przecież samotność seniorów czy problemy osób potrzebujących nie wyjeżdżają na urlop!

Dzień otwarty w Centrum był także okazją dla osób rozpoczynających dopiero swoją przygodę z wolontariatem do spotkania z nami, w celu określenia przestrzeni i zakresu możliwej współpracy. W ramach działań realizowanych w Korpusie Solidarności – projekcie dedykowanym rozwojowi i promocji wolontariatu długoterminowego – mieliśmy także przygotowane dla naszych gości warsztaty rozwijające. Wolontariusze mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach ze specjalistami. O tym „Jak rozmawiać z seniorami i ludźmi w trudnej sytuacji życiowej” z pasją opowiadała Pani Zenona Ćwiklińska socjolog, dyrektor Domu Pomocy Społecznej Kombatant w Olsztynie, zajmująca się pomocą społeczną od 1992 roku, członkini Gminnej Rady Pożytku Publicznego w Olsztynie. O czerpaniu radości z pomagania opowiadał z kolei Marcin Borkowski – psycholog z Federacji FOSa, terapeuta dialogu motywującego, który poprowadził warsztaty pt.” „Wolontariat – radość współBYCIA”. Za sprawą dnia otwartego kilka nowych osób wkręciło się w wolontariat i zadeklarowało gotowość przyłączenia się do naszych działań. Podobne spotkania będziemy z pewnością organizować częściej, bo nic nie jest w stanie zastąpić dawki pozytywnej energii, która wyzwala się podczas rozmów „na żywo” w gronie osób mocno zaangażowanych w pomaganie. Wszystkich zainteresowanych współpracą zachęcamy do kontaktu: tel. +48 887 187 009, e-mail:wolontariat@federacjafosa.pl.

Zapraszamy także na nasz fanpage na FB Centrum Wolontariatu Federacji FOSa.

Wakacje dzieci i młodzieży z gmin Gietrzwałd i Dywity

Lato dla uczestników projektów federacji FOSa to czas wyjazdów. Za nami dwa turnusy Wyjazdowego Klubu Młodzieżowego, działania w ramach projektu „Rozwój usług społecznych w gminach Dywity i Gietrzwałd”. Młodzież mogła przeżyć moc wrażeń w Miejscu inicjatyw Pozytywnych w Kaczym Bagnie.
Wyjazd pierwszej grupy odbył się w ostatnim tygodniu czerwca. Wzięły w nim udział dzieci i młodzież z gminy Gietrzwałd. Drugi wyjazd FOSa zorganizowała na początku lipca. Tym razem były to dzieci i młodzież z gminy Dywity.
Uczestnicy wyjazdów w ciągu pobytu mogli liczyć na bardzo aktywnie spędzony czas. Zajęcia spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem. Wzięli udział w wielu warsztatach, m.in. kulinarnych, łucznictwa, cyrkowych, akrobatycznych – poruszania się na szczudłach, garncarskich, integracyjnych i wielu innych aktywnościach. Dla wielu z nich był to pierwszy taki wyjazd po izolacji czasu pandemii.
– Wiele emocji wzbudziły warsztaty tańca z ogniem – ocenia Beata Jakubiak, animatorka z Federacji FOSa. – W czasie zajęć wspólnie z uczestnikami uczyliśmy się pokonywać własne słabości, ograniczenia, a jednocześnie odkrywaliśmy mocne strony.
To był czas, kiedy też mogli zintegrować się z rówieśnikami i odkryć ciekawe miejsce na mapie Warmii i Mazur.

Wyniki konkursu „Aktywne Rady Seniorów na Warmii i Mazurach” – wsparcie dla istniejących Rad Seniorów

Informujemy, iż w wyniku naboru Konkursu – wsparcie dla istniejących rad seniorów w ramach projektu „Aktywne Rady Seniorów na Warmii i Mazurach” dofinansowanego  ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025 do udziału zakwalifikowały się następujące Rady:

  1. Rada Seniorów Gminy i Miasta Bisztynek
  2. Konwent Seniorów w Ełku
  3. Rada Seniorów z Gminy Miejskiej Kętrzyn
  4. Rada Seniorów Gminy Braniewo
  5. Miejska Rada Seniora w Iławie
  6. Giżycka Rada Seniorów

Gratulujemy! W najbliższych dniach prześlemy informacje na temat dalszej procedury wsparcia.

Projekt „Aktywne Rady Seniorów na Warmii i Mazurach” współfinansowany jest ze środków Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025

Wyniki konkursu „Aktywne Rady Seniorów na Warmii i Mazurach” – wsparcie dla nowych Rad Seniorów

Informujemy, iż w wyniku naboru Konkursu – wsparcie dla nowych rad seniorów w ramach projektu „Aktywne Rady Seniorów na Warmii i Mazurach” dofinansowanego  ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025 do udziału zakwalifikowały się następujące Gminy:

  1. Gmina Górowo Iławeckie
  2. Gmina Olsztynek
  3. Gmina Pasym
  4. Gmina Frombork
  5. Gmina Srokowo

Gratulujemy! W najbliższych dniach prześlemy informacje na temat dalszej procedury wsparcia.

Projekt „Aktywne Rady Seniorów na Warmii i Mazurach” współfinansowany jest ze środków Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025

Samotność nie wyjeżdża na wakacje

Setki tysięcy starszych ludzi w Polsce cierpi na samotność i izolację;

Depresja i lęk są powszechne wśród seniorów, a okres wakacyjny pogłębia te uczucia;
Osoby w podeszłym wieku nie mają wakacji od starości, towarzyszącej jej bezradności, niesprawności i osamotnienia.
Dla setek seniorów, twoich sąsiadek, sąsiadów, starszych członków rodziny, dom staje się więzieniem a świat zewnętrzny zapomina o ich istnieniu.
Dlatego, jako kampania Potrzebni wraz z Centrum Wolontariatu Federacji FOSa oraz Regionalną Strefą Pomocy,  chcemy głośno zakomunikować:
SAMOTNOŚĆ NIE WYJEŻDŻA NA WAKACJE! Wolontariusze są potrzebni przez cały rok!Już w ten czwartek, 8 lipca 2021, w godzinach 10:00-14:00 zapraszamy przedstawicieli Mediów Lokalnych na konferencję prasową w formie dnia otwartego, gdzie czekać będą na Państwa:
• Monika Michniewicz – managerka Regionalnej Strefy Pomocy – pierwszego w Regionie Centrum Informacji i Koordynacji dla Osób Niesamodzielnych i ich Rodzin, specjalizującego się w kompleksowym wsparciu osób starszych w trudnej sytuacji życiowej;
• Rzecznik Praw Osób Starszych, Stanisław Brzozowski – interweniujący w sprawach skrajnego naruszania praw seniorów w naszym województwie;
• Koordynatorzy i Wolontariusze Centrum Wolontariatu Federacji FOSa – praktycy niesienia pomocy
• Aneta Fabisiak-Hill – managerka kampanii „Potrzebni” (www.potrzebni.org.pl ).
8 lipca wypuszczamy również w świat medialny filmik zachęcający do wolontariatu na rzecz seniorów i wpłat na „Potrzebnych” z udziałem Irenki Telesz-Burczyk, Mariana Czarkowskiego i Bartka Pawlickiego oraz ekipy Federacji FOSa i Przyjaciół. Reżyserem filmu jest Michał Kupisz a za sferę filmową odpowiada zaprzyjaźnione Filmowanie Kreatywne.
15 lipca odbędzie się Dzień Otwarty Centrum Wolontariatu – dla osób zainteresowanych współpracą i rozszerzaniem naszych działań pomocowych na Olsztyn i województwo.
27 lipca , w Światowy Dzień Samotnych ruszamy z fundrasingiem i nowym spotem charytatywnym pod hasłem „Ufunduj dojazd dla wolontariusza!”.

 

WSPÓŁPRACA PONADNARODOWA RUSZYŁA!!!

Po okresie przymusowego zamrożenia, wynikającego z ograniczeń Covid-19, w końcu wyruszyliśmy w trasę! Nasza pierwsza podróż zaprowadziła nas do malowniczej Rumunii – pełnej przepięknych krajobrazów ale też zmagającej się ze swoimi licznymi problemami. Nie obyło się bez przygód, w tym np. zagubienie się we wschodniej Słowacji i próba sforsowania zamkniętego przejścia granicznego do Węgier – ale dotarliśmy na miejsce i powróciliśmy szczęśliwie

Wyprawa była inauguracyjnym spotkaniem partnerów w ramach projektu Erasmus+ Key skills – new opportunities for adults, w którym będziemy szukać innowacyjnych rozwiązań w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych u osób dorosłych. W projekcie współpracujemy z organizacjami z:

– Rumunii – Jugendzentrum Seligstadt

– Łotwy – Gulbenes novads

– Niemiec – Info-Point-Polregio (Polregio e.V.)

– Portugalii – Universidade Sénior Évora

Będziemy Was informować na bieżąco o wypracowanych rezultatach! Zapraszamy do polubienia strony Key skills – new opportunities for adults

W drodze do aktywności – weź udział w projekcie i znajdź swoją drogę

Skorzystaj z bezpłatnych szkoleń, warsztatów i wsparcia specjalistów. Zdobądź nowe umiejętności! Miej swój własny pomysł na to, jak ma wyglądać Twoje życie! Dołącz do projektu „W drodze do aktywności – edycja 2”. Właśnie rusza nowy nabór!
Czy chciałeś/aś kiedyś czegoś tak mocno, że marzyłeś/aś, by stało się to teraz? Natychmiast? Tak? To przestań odkładać życie na później. U nas słynne powiedzenie zmieniamy na: „Nigdy nie odkładaj na jutro tego, co możesz zrobić dziś!”. Zapraszamy do udziału w projekcie „W Drodze do Aktywności – edycja 2”. Muhamad Ali, słynny amerykański bokser zwykł mawiać: „Niemożliwe nie istnieje”. Wyobraź sobie, że Twoje życie może podążyć w dobrym kierunku!
W projekcie mogą wziąć udział osoby w wieku 15-64 lata. Uczestniczką/uczestnikiem projektu mogą być osoby bezrobotne, osoby z niepełnosprawnością i/lub znajdujące się w innej, trudnej sytuacji życiowej, zamieszkujące teren Olsztyna oraz gmin Purda, Stawiguda, Gietrzwałd, Jonkowo, Dywity i Barczewo.
Działania realizowane będą do 30 czerwca 2022 roku.
Co oferujemy?
Czekają na Ciebie: staże, kursy, szkolenia, atrakcyjne warsztaty, pośrednictwo pracy, psycholog i wiele innych form wsparcia! Tutaj pomożemy Tobie odkryć, co jest Twoją mocną stroną. Sprawimy, że w końcu Twój plan na życie przyjmie realny obraz. Jeśli będzie trzeba, zapewnimy Ci pomoc prawnika, dietetyka, coacha, doradcy biznesowego lub innego specjalisty dostosowanego do Twoich indywidualnych potrzeb. Oczywiście to, z czego skorzystasz, zależy wyłącznie od Ciebie. To Ty decydujesz, jak chcesz, by wyglądała Twoja ścieżka rozwoju w projekcie!
Personel projektu to zespół profesjonalistów z doświadczeniem. W naszej pracy stawiamy na człowieka, wierzymy w pozytywne zmiany, współpracę i empatię. Sukces pierwszej edycji (stałe zatrudnienie uzyskało ponad 100 osób!!!) daje nam przekonanie, że w kolejnej będzie jeszcze lepiej!
W efekcie projektu min. 48 osób uzyska i utrzyma zatrudnienie.
Wartość całkowita projektu: 4 281 432,52
Wkład Funduszy Europejskich: 3 639 217,64 zł
Koordynator projektu: Agnieszka Karczewska – e-mail: a.karczewska@federacjafosa.pl
Po szczegółowe informacje na temat projektu zapraszamy na stronę www.federacjafosa.pl oraz do biura projektu Federacji FOSa, ul. Linki 3/4, 4 piętro, nr tel. 739 250 621.

Pozdrawiamy serdecznie i do zobaczenia!!!
Regulamin i załączniki w zakładce działania/projekty: W drodze do aktywności – edycja 2

W drodze do aktywności – edycja 2